Katowice

Turbogolf 320 metrów pod ziemią. Drugie życie kopalni

Katowice

TVN24 KatowicePrzykładowe strony albumu

Co się teraz dzieje ze starymi polskimi kopalniami? Sprawdzili to dwaj dziennikarze, którzy przekonali się, że druga szansa, jaka została dana wielu tym zakładom ma niewiele wspólnego z wydobyciem węgla.

Na okładce - człowiek w podkoszulku, w górniczym kasku, grający w golfa w podziemnym tunelu. Album "Drugie życie kopalń" Karoliny Bacy-Pogorzelskiej i Tomasza Jodłowskiego to historia polskich zakładów wydobycia węgla kamiennego, w którą wielu górników jeszcze jakiś czas temu zapewne by nie uwierzyło.

Pola golfowe, centra handlowe, domy kultury

Przeglądając strony, Tomasz Jodłowski przytacza kilka przykładów – kopalnie Guido i Królowa Luiza w Zabrzu to dziś budowle zabytkowe, w szybach tej pierwszej można m.in. zagrać w podziemnego turbo golfa. Katowicką Silesię przerobiono na wielkie centrum handlowe. Kopalnia w Siemianowicach to teraz Miejskie Centrum Kultury…

Łącznie na kartach albumu autorzy pokazali 22 polskie kopalnie, z których w jedynie trzech fedrowany jest dalej węgiel. Do pozostałych ludzie przychodzą dzisiaj w zupełnie innych celach.

Odczarują obraz górnictwa?

- Górnictwo węgla kamiennego jest przedstawiane u nas w takim trochę czarnym świetle. Przywileje górnicze, strajki, katastrofy… Chcieliśmy odczarować ten obraz – wyjaśnia Baca-Pogorzelska.

- Ten album to historia śląskich kopalń w pigułce, a jednocześnie złapanie momentu przekształcania się ich w zupełnie inne miejsca, niż spodziewali się ich budowniczowie jakieś sto lat temu. Dzisiejsi twórcy są na tyle kreatywni, że dają im drugie życie – mówi Jodłowski.

W zasadzie nie mieliśmy większych problemów z pracą nad książką. Największą presją był czas. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam wejść na różne obiekty bez wcześniejszych zapowiedzi – dodaje fotograf.

Album "Drugie życie kopalń" trafił do sprzedaży w październiku. Wydawcą jest Tartak Wyrazów.

Autor: pw / Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice

Pozostałe wiadomości