Kolorowy mural na kominie kopalni

Grupa Społeczna Razem/LepiejMural na kominie KWK Mysłowice

Komin nieczynnej KWK Mysłowice zmienia barwy. Dotychczasowe pasy zastępuje nietypowy mural. – Podnieście głowy w górę i spójrzcie na nowe kolory miasta – zachęca Grupa Społeczna Razem/Lepiej, która zainicjowała akcję malowania komina.

Dotąd dominujący nad miastem komin nieczynnej KWK Mysłowice miał standardowe barwy. Obecnie jego najwyżej położoną część, na powierzchni 420 m. kw., pokrywają ukośne, abstrakcyjne pasy o intensywnej kolorystyce. - Wiosna w pełni, natura zaczyna rozkwitać kolorami. Najmniej kolorów patrzy na nas z nieczynnej Kopalni Mysłowice. Chcemy to zmienić i przywrócić życie w tej części miasta. Chcemy dać Mysłowicom nowy symbol, nowe kolory i nowe brzmienie – mówi Łukasz Jarawka, lider Grupy Społecznej Razem/Lepiej z Mysłowic.

Ludzie z pomysłem na zagospodarowanie terenu

Grupa zawiązała się kilka miesięcy temu. Są w niej społecznicy, aktywiści miejscy, ludzie sportu, kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych. W kwietniu do rąk mysłowiczan trafił biuletyn z pomysłami Razem/Lepiej na naprawę miasta, w którym odnieśli się m.in. do jednego z najbardziej aktualnych problemów, czyli zagospodarowania terenów po nieczynnej KWK Mysłowice.

Wstępna koncepcja przewiduje m.in. budowę osiedla mieszkaniowego wraz z całą infrastrukturą: żłobkiem, przedszkolem, szkołą, kaplicą i miejscami rekreacji.

Zollverein wzorem dla rewitalizacji KWK Mysłowice

Autorzy projektu zaproponowali też wykorzystanie obiektów pokopalnianych na nowe funkcje, m.in. małe firmy dizajnerskie, poligraficzne czy projektowe, centrum informacji i pamiątek po KWK Mysłowice, warsztaty rzemieślnicze, hostel, restauracje, bary i bistra.

Wzorem dla tej koncepcji ma być niemiecki cud postindustrialnej turystyki – Zollverein w Essen, dawniej potężny kompleks kopalni i koksowni, a dzisiaj, po perfekcyjnej rewitalizacji, jedna z największych atrakcji Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Poprzemysłowego.

"Chcemy udowodnić, że się da"

O konieczności rewitalizacji terenu po KWK Mysłowice i nadaniu mu nowych funkcji mówi się w Mysłowicach od lat. To szansa na ożywienie miasta, z której – póki co – nie udało się skorzystać. – Nie chcemy stawiać kolejnych pomników nieczynnej kopalni. Pomalowanie komina to zapowiedź projektu rewitalizacji, do której zamierzamy doprowadzić – mówi Jarawka.

Akcja grupy ma też zwrócić uwagę na zmiany w podejściu do problemów energetyki opartej na węglu. – Chcemy udowodnić, że „się da” i że, jeżeli będziemy mieli wystarczająco dużo woli, determinacji, skuteczności i operatywnych osób po swojej stronie, możliwości jest wiele – dodaje Jarawka. Data zakończenia malowania komina jest uzależniona od pogody. Postępy w pracach można śledzić na żywo i w serwisie Facebook.

Mural na kominie powstaje w Mysłowicach:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: mi / Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: Grupa Społeczna Razem/Lepiej

Pozostałe wiadomości