Katowice

Biskupi o górniczych protestach: zachowajmy roztropność

Katowice

Mieszkańcy i górnicy zablokowali drogę krajową
Mieszkańcy i górnicy zablokowali drogę krajowątvn24
wideo 2/34

O zachowanie pokoju społecznego, dialog, dobrą wolę i roztropność zaapelowali trzej śląscy biskupi. List w sprawie trudnej sytuacji w górnictwie zostanie odczytany w kościołach trzech diecezji w niedzielę.

Pod apelem wzywającym do modlitwy w tej intencji podpisali się: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel oraz biskup gliwicki Jan Kopiec.

Duchowni solidarni górniczymi rodzinami

"Pragniemy wyrazić naszą bliskość i solidarność wobec górników i ich rodzin, w dniach, w których tak boleśnie daje o sobie znać trudna sytuacja w górnictwie" – napisali trzej biskupi, wskazując, że jej wyrazem są akcje protestacyjne, podjęte pod ziemią i na powierzchni, w kilku kopalniach na terenie ich diecezji.

"W poczuciu odpowiedzialności za dobro wspólne, wzywamy do wytrwałej i ufnej modlitwy – za wstawiennictwem świętej Barbary – za cały górniczy stan. Prośmy Bożą Opatrzność o zachowanie pokoju społecznego, dialog, dobrą wolę i roztropność dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w reformę branży górniczej" – czytamy w apelu.

Likwidacja kopalni

W środę rząd zapowiedział, że w ramach planu naprawczego Kompania Węglowa zamierza zlikwidować kopalnie: Brzeszcze w miejscowości o tej nazwie, Bobrek-Centrum w Bytomiu, Sośnica-Makoszowy w Gliwicach i Zabrzu oraz Pokój w Rudzie Śląskiej. W zakładach tych protest – pod ziemią i na powierzchni – prowadzi według związkowców ok. 2 tys. pracowników.

W sobotę po południu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach ma dojść do spotkania delegacji rządowej z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, poświęconego sytuacji w branży.

Na poniedziałek w całym regionie śląsko-dąbrowskim zaplanowano akcję protestacyjno-strajkową. Związkowcy na razie nie chcą zdradzać szczegółów. Podkreślają jednak, że chodzi nie tylko o problemy górnictwa, lecz także sytuację znajdującego się na krawędzi upadku gliwickiego Bumaru (z branży zbrojeniowej) czy też zakładów przemysłu stalowego.

Mieszkańcy i górnicy zablokowali drogę krajową
Mieszkańcy i górnicy zablokowali drogę krajowątvn24
wideo 2/34

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: rf/ec / Źródło: TVN24 Katowice

Pozostałe wiadomości