Wydanie z 2.12.2021

Fakty

Wydanie z 2.12.2021

Ponad 27 tysięcy nowych zakażonych koronawirusem, ponad pół tysiąca osób zmarło z powodu COVID-19 - to czwartkowe dane Ministerstwa Zdrowia. Jednak wiceminister zdrowia Waldemar Kraska znajduje pozytywy i mówi, że "to kolejny dzień, kiedy liczba nowych przypadków nie rośnie z tygodnia na tydzień". O tym na początek "Faktów" TVN. Poza tym w programie o tym, że Niemcy chcą wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19, władze Unii Europejskiej zaczynają myśleć o tym samym rozwiązaniu w całej Unii. W Europie nowy wariant koronawirusa omikron jest wykrywany w kolejnych krajach, a eksperci mówią wprost: ten wariant jest bardzo zakaźny. Pierwszy przypadek nowego wariantu został także odnotowany w Stanach Zjednoczonych, w związku z czym prezydent Joe Biden ma ogłosić nowe restrykcje. Ponadto o opinii rzecznika generalnego TSUE Manuela Campos Sanchez-Bordona w sprawie Polski i Węgier. W jego ocenie skargi tych krajów pod adresem unijnego mechanizmu warunkowości, który zakłada powiązanie wypłat środków z przestrzeganiem praworządności przez państwo członkowskie, należy oddalić. W "Faktach" również sprawa wiceministra sportu Łukasza Mejzy a rządowa większość. Pytania o jego losy budzą emocje wśród polityków PiS. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreśla, że nie jest niczyim zakładnikiem, ale o dymisji wiceministra Mejzy nie mówi nic. Wśród tematów także była posłanka Bożena K. zatrzymana przez CBA, obywatelski projekt całkowicie zakazujący aborcji odrzucony przez Sejm, a także sytuacja na Wschodzie.  "Prawdopodobieństwo nowego konfliktu na wschodzie Ukrainy jest wysokie" - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, a to brzmi jak zapowiedź wojny. Sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzega Rosję, że jeżeli dokona inwazji na Ukrainę, to może spodziewać się poważnych konsekwencji ekonomicznych. Wydanie prowadziła Anita Werner.

Opis programu

"Fakty" to wiodący program informacyjny przygotowywany przez najlepszy zespół reporterski w kraju. Wydanie można oglądać codziennie o 19:00 w TVN i TVN24 BiS oraz online w serwisie TVN24 GO.

 

Fakty - prowadzący

 

Anita Werner - dziennikarka związana ze stacją TVN24 od początku istnienia, czyli od 2001 roku. Pracowała jako reporterka, zrealizowała serię autorskich programów, w tym program "Dama Pik", którego bohaterkami były wybitne kobiety ze świata polityki i kultury. Anita Werner jest laureatką trzech Wiktorów i dwukrotnym Dziennikarzem Roku miesięcznika "Press". W 2019 została nagrodzona Złotą Telekamerą, która przyznawana jest trzykrotnym zdobywcom tej nagrody. Prowadzi również "Fakty po Faktach" w TVN24.

 

Grzegorz Kajdanowicz - Pracę w redakcji "Faktów" TVN rozpoczął w 1997 roku. Przez kilkanaście lat pracował jako reporter stacji, później także jako prowadzący. Od 2004 roku prowadzi główne wydania "Faktów", a obecnie w TVN24 "Fakty po Faktach".

 

Piotr Kraśko – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który przez lata związany był z telewizją publiczną. Był między innymi korespondentem w Brukseli, Rzymie i Waszyngtonie. Przez ponad trzy lata był szefem "Wiadomości". W TVN24 BiS prowadził "Fakty o Świecie".

 

Piotr Marciniak - pracuje w TVN24 od początku istnienia kanału, czyli od 2001 roku. Wcześniej pracował w Radiu ZET i radiowej Trójce. Obecnie prowadzi również "Faktów po Południu" oraz "Fakty po Faktach" w TVN24. W TVN24 BiS był gospodarzem autorskiego programu "Babilon".

 

Diana Rudnik - karierę telewizyjną rozpoczęła w 1992 roku. Wcześniej pracowała między innymi w telewizji publicznej i w Polsacie. W TVN24 prowadzi "Fakty po Południu" oraz "Fakty po Faktach".

 

Fakty - reporterzy

 

"Fakty" TVN tworzone są przez najlepszy zespół reporterski w kraju. W jego skład wchodzą: Paweł Abramowicz, Jan Błaszkowski, Anna Czerwińska, Katarzyna Górniak, Cezary Grochot, Renata Kijowska, Maciej Knapik, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Jarosław Kostkowski, Monika Krajewska, Dariusz Łapiński, Magda Łucyan, Maciej Mazur, Marek Nowicki, Paweł Płuska, Dariusz Prosiecki, Krzysztof Skórzyński, Katarzyna Sławińska, Jakub Sobieniowski, Maciej Woroch, Marcin Wrona, Arleta Zalewska, Andrzej Zaucha i Marzanna Zielińska. W tworzeniu programu wspierają ich także reporterzy TVN24 i TVN24 BiS.