Wydanie z 19.10.2021

Fakty

Wydanie z 19.10.2021

Na początek "Faktów" o debacie na temat praworządności w Parlamencie Europejskim. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego przykłada siekierę do jedności Unii Europejskiej - tak w czasie wtorkowej debaty w europarlamencie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opisała stan relacji między polskim rządem a Brukselą. Premier Mateusz Morawiecki natomiast przekonywał o słuszności działań władz Polski w sprawie praworządności. Podczas wystąpień w Parlamencie Europejskim mówiono również o polskich sędziach, których za wyroki karano odsunięciem od pracy, o czym również w programie. Unijni komisarze mówią wprost: hasło praworządność to nie tylko zapis w unijnych traktatach. To gwarancja równości praw dla wszystkich obywateli i pewności prawa we wszystkich unijnych państwach. Ponadto o skokowym wzroście nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. We wtorek Ministerstwo Zdrowia odnotowało blisko cztery tysiące nowych zakażeń. To wzrost o ponad 80 procent w stosunku do ubiegłego tygodnia. Resort poinformował także o śmierci 64 osób chorych na COVID-19. Eksperci wciąż podkreślają, że czwartą falę mogą spowolnić szczepienia, dlatego Rada Medyczna rekomenduje trzecią dawkę szczepionki już nie tylko dla osób powyżej 50. roku życia, ale dla wszystkich pełnoletnich. Wśród tematów także lockdown w Łotwie, gdzie będą zamknięte szkoły, sklepy oraz restauracje, obowiązywać będzie także godzina policyjna, sprawa Amber Gold i decyzja sądu o tym, że Katarzyna P., współtwórczyni piramidy finansowej, zostaje na wolności oraz zapowiedź ministra edukacji Przemysława Czarnka wprowadzenia nowego przedmiotu do szkół. Będzie on nosił nazwę historia i teraźniejszość. Pomysł ministra jednak budzi obawy wśród nauczycieli. W "Faktach" także o pomocy dla migrantów - organizacje wraz z wolontariuszami organizują zbiórki ubrań i jedzenia. Wydanie prowadził Piotr Kraśko.

Opis programu

"Fakty" to wiodący program informacyjny przygotowywany przez najlepszy zespół reporterski w kraju. Wydanie można oglądać codziennie o 19:00 w TVN i TVN24 BiS oraz online w serwisie TVN24 GO.

 

Fakty - prowadzący

 

Anita Werner - dziennikarka związana ze stacją TVN24 od początku istnienia, czyli od 2001 roku. Pracowała jako reporterka, zrealizowała serię autorskich programów, w tym program "Dama Pik", którego bohaterkami były wybitne kobiety ze świata polityki i kultury. Anita Werner jest laureatką trzech Wiktorów i dwukrotnym Dziennikarzem Roku miesięcznika "Press". W 2019 została nagrodzona Złotą Telekamerą, która przyznawana jest trzykrotnym zdobywcom tej nagrody. Prowadzi również "Fakty po Faktach" w TVN24.

 

Grzegorz Kajdanowicz - Pracę w redakcji "Faktów" TVN rozpoczął w 1997 roku. Przez kilkanaście lat pracował jako reporter stacji, później także jako prowadzący. Od 2004 roku prowadzi główne wydania "Faktów", a obecnie w TVN24 "Fakty po Faktach".

 

Piotr Kraśko – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który przez lata związany był z telewizją publiczną. Był między innymi korespondentem w Brukseli, Rzymie i Waszyngtonie. Przez ponad trzy lata był szefem "Wiadomości". W TVN24 BiS prowadził "Fakty o Świecie".

 

Piotr Marciniak - pracuje w TVN24 od początku istnienia kanału, czyli od 2001 roku. Wcześniej pracował w Radiu ZET i radiowej Trójce. Obecnie prowadzi również "Faktów po Południu" oraz "Fakty po Faktach" w TVN24. W TVN24 BiS był gospodarzem autorskiego programu "Babilon".

 

Diana Rudnik - karierę telewizyjną rozpoczęła w 1992 roku. Wcześniej pracowała między innymi w telewizji publicznej i w Polsacie. W TVN24 prowadzi "Fakty po Południu" oraz "Fakty po Faktach".

 

Fakty - reporterzy

 

"Fakty" TVN tworzone są przez najlepszy zespół reporterski w kraju. W jego skład wchodzą: Paweł Abramowicz, Jan Błaszkowski, Anna Czerwińska, Katarzyna Górniak, Cezary Grochot, Renata Kijowska, Maciej Knapik, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Jarosław Kostkowski, Monika Krajewska, Dariusz Łapiński, Magda Łucyan, Maciej Mazur, Marek Nowicki, Paweł Płuska, Dariusz Prosiecki, Krzysztof Skórzyński, Katarzyna Sławińska, Jakub Sobieniowski, Maciej Woroch, Marcin Wrona, Arleta Zalewska, Andrzej Zaucha i Marzanna Zielińska. W tworzeniu programu wspierają ich także reporterzy TVN24 i TVN24 BiS.