Wydanie z 26.10.2021

Fakty

Wydanie z 26.10.2021

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. W Pałacu Prezydenckim we wtorek zaprzysiężono nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego. Wicepremierem oraz ministrem rolnictwa został Henryk Kowalczyk, ministrem sportu i turystyki - Kamil Bortniczuk, ministrem klimatu - Anna Moskwa, ministrem funduszy i polityki regionalnej - Grzegorz Puda, a ministrem rozwoju i technologii - Piotr Nowak. O tym na początek "Faktów" TVN we wtorek. Poza tym w programie, wicepremier Jarosław Kaczyński i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, którzy przedstawili na wtorkowej konferencji prasowej ustawę "o obronie Ojczyzny". Nowe przepisy mają zwiększyć armię do 250 tysięcy żołnierzy, nie licząc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustawa ma wprowadzić między innymi dobrowolną służbę zasadniczą. Choć to temat ważny, to kiedy przemawiał Mariusz Błaszczak, Jarosław Kaczyński wydawał się być znużony. Ponadto o sytuacji epidemicznej w Polsce. W województwie lubelskim odnotowuje się wyjątkowo dużo nowych zakażeń koronawirusem. Najgorsza sytuacja jest w powiecie łęczyńskim, a Szpital Powiatowy w Łęcznej jest wypełniony pacjentami chorymi na COVID-19. Niepokoi też wtorkowy raport resortu zdrowia - odnotowano ponad 6 tysięcy nowych zakażeń i 93 zgony osób chorych na COVID-19. Wśród tematów również sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Straż graniczna w poniedziałek odnotowała 582 próby nielegalnego przekroczenia granicy. Pogranicznicy przekazali informacje o przypadkach niszczenia zasieków. Natomiast aktywiści - o kolejnych grupach migrantów skrajnie wycieńczonych, których znaleźli w lesie. W "Faktach" także o Stanach Zjednoczonych, które otwierają granice, ale z pewnymi warunkami, o japońskiej księżniczce Mako, która zrezygnowała ze statusu członka rodziny cesarskiej, by poślubić ukochanego, którym jest 30-letni prawnik Kei Komuro oraz o rozpoczęciu procesu Patryka D. Oskarżony miał zabić 23-letnią Paulinę, a jej ciało rozczłonkować i porzucić na polu niedaleko Nowego Dworu Gdańskiego. Patryk D. w trakcie śledztwa przyznał się do winy. Grozi mu dożywocie. Wydanie prowadził Grzegorz Kajdanowicz. 

Opis programu

"Fakty" to wiodący program informacyjny przygotowywany przez najlepszy zespół reporterski w kraju. Wydanie można oglądać codziennie o 19:00 w TVN i TVN24 BiS oraz online w serwisie TVN24 GO.

 

Fakty - prowadzący

 

Anita Werner - dziennikarka związana ze stacją TVN24 od początku istnienia, czyli od 2001 roku. Pracowała jako reporterka, zrealizowała serię autorskich programów, w tym program "Dama Pik", którego bohaterkami były wybitne kobiety ze świata polityki i kultury. Anita Werner jest laureatką trzech Wiktorów i dwukrotnym Dziennikarzem Roku miesięcznika "Press". W 2019 została nagrodzona Złotą Telekamerą, która przyznawana jest trzykrotnym zdobywcom tej nagrody. Prowadzi również "Fakty po Faktach" w TVN24.

 

Grzegorz Kajdanowicz - Pracę w redakcji "Faktów" TVN rozpoczął w 1997 roku. Przez kilkanaście lat pracował jako reporter stacji, później także jako prowadzący. Od 2004 roku prowadzi główne wydania "Faktów", a obecnie w TVN24 "Fakty po Faktach".

 

Piotr Kraśko – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który przez lata związany był z telewizją publiczną. Był między innymi korespondentem w Brukseli, Rzymie i Waszyngtonie. Przez ponad trzy lata był szefem "Wiadomości". W TVN24 BiS prowadził "Fakty o Świecie".

 

Piotr Marciniak - pracuje w TVN24 od początku istnienia kanału, czyli od 2001 roku. Wcześniej pracował w Radiu ZET i radiowej Trójce. Obecnie prowadzi również "Faktów po Południu" oraz "Fakty po Faktach" w TVN24. W TVN24 BiS był gospodarzem autorskiego programu "Babilon".

 

Diana Rudnik - karierę telewizyjną rozpoczęła w 1992 roku. Wcześniej pracowała między innymi w telewizji publicznej i w Polsacie. W TVN24 prowadzi "Fakty po Południu" oraz "Fakty po Faktach".

 

Fakty - reporterzy

 

"Fakty" TVN tworzone są przez najlepszy zespół reporterski w kraju. W jego skład wchodzą: Paweł Abramowicz, Jan Błaszkowski, Anna Czerwińska, Katarzyna Górniak, Cezary Grochot, Renata Kijowska, Maciej Knapik, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Jarosław Kostkowski, Monika Krajewska, Dariusz Łapiński, Magda Łucyan, Maciej Mazur, Marek Nowicki, Paweł Płuska, Dariusz Prosiecki, Krzysztof Skórzyński, Katarzyna Sławińska, Jakub Sobieniowski, Maciej Woroch, Marcin Wrona, Arleta Zalewska, Andrzej Zaucha i Marzanna Zielińska. W tworzeniu programu wspierają ich także reporterzy TVN24 i TVN24 BiS.