Mark Brzezinski: władza ambasadora nie jest wojskowa, ani finansowa. "To władza, która buduje porozumienie"

Fakty

Mark Brzezinski: władza ambasadora nie jest wojskowa, ani finansowa. "To władza, która buduje porozumienie"

Święto Niepodległości Stanów Zjednoczonych obchodzony jest 4 lipca. Z tej okazji Katarzyna Kolenda-Zaleska rozmawiała z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim. Pytany o to, czy zawsze chciał zostać dyplomatą odpowiedział, że zawsze widział w dyplomacji szansę na łączenie ludzi. – Władza ambasadora nie jest wojskowa, ani finansowa. To władza, która buduje porozumienie – dodał. Zdaniem Brzezinskiego, przedstawiciele Stanów Zjednoczonych przyjeżdżają do Polski, aby być świadkami wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, ale również wielkiego czynu humanitarnego, którego świat wcześniej nie widział. – Prezydent Biden będzie bronił każdego centymetra kwadratowego Polski, chciał to powiedzieć tutaj w Polsce, ale dzieje się tu o wiele więcej. Polska pokazuje nowy sposób traktowania uchodźców. Nigdy więcej nie zdarzy się exodus uchodźców na świecie, bez przywoływania przykładu Polski – stwierdził. W ocenie ambasadora Polska stworzyła paradygmat, politykę umieszczania każdego przybywającego uchodźcy w czyimś domu, "to niesamowita historia".   

Opis programu

"Fakty" to wiodący program informacyjny przygotowywany przez najlepszy zespół reporterski w kraju. Wydanie można oglądać codziennie o 19:00 w TVN i TVN24 BiS oraz online w serwisie TVN24 GO.

 

Fakty - prowadzący

 

Anita Werner - dziennikarka związana ze stacją TVN24 od początku istnienia, czyli od 2001 roku. Pracowała jako reporterka, zrealizowała serię autorskich programów, w tym program "Dama Pik", którego bohaterkami były wybitne kobiety ze świata polityki i kultury. Anita Werner jest laureatką trzech Wiktorów i dwukrotnym Dziennikarzem Roku miesięcznika "Press". W 2019 została nagrodzona Złotą Telekamerą, która przyznawana jest trzykrotnym zdobywcom tej nagrody. Prowadzi również "Fakty po Faktach" w TVN24.

 

Grzegorz Kajdanowicz - Pracę w redakcji "Faktów" TVN rozpoczął w 1997 roku. Przez kilkanaście lat pracował jako reporter stacji, później także jako prowadzący. Od 2004 roku prowadzi główne wydania "Faktów", a obecnie w TVN24 "Fakty po Faktach".

 

Piotr Kraśko – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który przez lata związany był z telewizją publiczną. Był między innymi korespondentem w Brukseli, Rzymie i Waszyngtonie. Przez ponad trzy lata był szefem "Wiadomości". W TVN24 BiS prowadził "Fakty o Świecie".

 

Piotr Marciniak - pracuje w TVN24 od początku istnienia kanału, czyli od 2001 roku. Wcześniej pracował w Radiu ZET i radiowej Trójce. Obecnie prowadzi również "Faktów po Południu" oraz "Fakty po Faktach" w TVN24. W TVN24 BiS był gospodarzem autorskiego programu "Babilon".

 

Diana Rudnik - karierę telewizyjną rozpoczęła w 1992 roku. Wcześniej pracowała między innymi w telewizji publicznej i w Polsacie. W TVN24 prowadzi "Fakty po Południu" oraz "Fakty po Faktach".

 

Fakty - reporterzy

 

"Fakty" TVN tworzone są przez najlepszy zespół reporterski w kraju. W jego skład wchodzą: Paweł Abramowicz, Jan Błaszkowski, Anna Czerwińska, Katarzyna Górniak, Cezary Grochot, Renata Kijowska, Maciej Knapik, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Jarosław Kostkowski, Monika Krajewska, Dariusz Łapiński, Magda Łucyan, Maciej Mazur, Marek Nowicki, Paweł Płuska, Dariusz Prosiecki, Krzysztof Skórzyński, Katarzyna Sławińska, Jakub Sobieniowski, Maciej Woroch, Marcin Wrona, Arleta Zalewska, Andrzej Zaucha i Marzanna Zielińska. W tworzeniu programu wspierają ich także reporterzy TVN24 i TVN24 BiS.