Czarno na białym

Taka twoja uroda

Choruje na nią kilka milionów Polek. Jest odpowiedzialna za niemal połowę przypadków bezpłodności. Wiąże się z bólem porównywanym wręcz do bólu porodowego. I w Polsce nie ma żadnego systemu jej leczenia. Endometrioza - choroba, której nie widać, a która potrafi zdemolować życie. Katarzyna Górniak i Magda Łucyan rozmawiały z kobietami, dla których ta choroba jest codziennością, o tym, jak wygląda życie z nią. Natomiast lekarzy, którzy specjalizują się w leczeniu endometriozy, a jest ich bardzo niewielu w Polsce, zapytały o to, dlaczego na prawidłową diagnozę te kobiety muszą czekać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

 

Endometrioza to choroba, która charakteryzuje się obecnością błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Podstawowym objawem choroby jest nasilający się ból. Dodatkowo mogą występować zaburzenia menstruacji. Endometrioza to również jedna z przyczyn niepłodności u kobiet.

 

W 2022 roku reportaż zdobył złotą nagrodę w kategorii Dokumenty (subkategoria: Zdrowie i Medycyna) na World Media Festival w Hamburgu.

 

W marcu 2023 roku w Ministerstwie Zdrowia powołano zespół do spraw endometriozy.