1981. Rozmowy o stanie wojennym
Barbara Labuda: ZOMO wchodziło w pełnym rynsztunku, krzyczeli "gleba!"
Nie było uprzejmości, nikt nie pytał: czy zechce pani się położyć? To była groza, brutalność, rzucanie na ziemię – wspomina Barbara Labuda, działaczka "Solidarności", która w pierwszych dniach stanu wojennego uczestniczyła w strajku we wrocławskich zakładach kolejowych Pafawag. Przed szturmem ZOMO uciekła dzięki pomocy jednego z robotników, który wyprowadził ją z otoczonej fabryki. Dziś, razem z Konradem Piaseckim, po raz pierwszy od lat wraca do Wrocławia, odwiedza te same miejsca, w których spędziła pierwsze dni grudnia 1981 r. Wspomina strach przed atakiem milicji, rozłąkę z synem, aresztowanie męża, ale i chwile niezwykłej odwagi i bohaterstwa, którymi odznaczyli się robotnicy Pafawagu i mieszkańcy Wrocławia.
"1981. Rozmowy o stanie wojennym" to cykl wywiadów Konrada Piaseckiego z uczestnikami wydarzeń Grudnia’81 – z obu stron barykady. Opozycjoniści, internowani i funkcjonariusze aparatu komunistycznego państwa opowiadają o tamtych dniach, odwiedzają – często po raz pierwszy od lat – miejsca, w których zastało ich przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w których spędzili kolejne miesiące stanu wojennego.
Zwycięzcy i przegrani – jak dziś wspominają tamten grudzień? Jak oceniają swoje zaangażowanie w wydarzenia, które na zawsze zmieniły historię Polski? I jaką cenę – osobistą i zawodową – przyszło im za to zaangażowanie zapłacić?
Konrad Piasecki - to dziennikarz radiowy i telewizyjny, historyk. Prowadził wywiady w radiu RMF FM w audycji "Kontrwywiad RMF" oraz w Radiu ZET w audycji "Gość Radia ZET". Przez 10 lat był gospodarzem programu "Piaskiem po oczach". W 2015 r. został laureatem tytułu "Dziennikarza Roku" miesięcznika "Press". Na antenie TVN24 Konrad Piasecki prowadzi również program "Kawa na ławę".