"Hołd pruski" Jana Matejki w pytaniu z "Milionerów" za dwa tysiące złotych

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
mmis
Źródło:
Milionerzy TVN

Zwieńczenie wież którego kościoła widać w tle obrazu "Hołd pruski" Jana Matejki? Mariackiego w Krakowie, bazyliki jasnogórskiej, katedry w Zamościu czy archikatedry oliwskiej? Takie pytanie w "Milionerach" usłyszała pani Ewelina Zambrowska z Warszawy. Za poprawną odpowiedź mogła zdobyć dwa tysiące złotych.

Pani Ewelina rozpoczęła swoją grę jeszcze w poprzednim odcinku. Wtedy wykorzystała też swoje pierwsze koło ratunkowe. Uczestniczka miała problem z pytaniem o Hyperloop, projekt Elona Muska, który ma zrewolucjonizować transport pasażerski.

Z kwotą gwarantowaną tysiąca złotych i dwoma kołami ratunkowymi przystąpiła do gry w kolejnym odcinku. Trzecie pytanie, za dwa tysiące złotych, dotyczyło obrazu "Hołd pruski" Jana Matejki.

Zwieńczenie wież którego kościoła widać w tle obrazu "Hołd pruski" Jana Matejki?

A: Mariackiego w Krakowie

B: bazyliki jasnogórskiej

C: katedry w Zamościu

D: archikatedry oliwskiej

Pani Ewelina nie znała poprawnej odpowiedzi. Szybko odrzuciła wariant "B" i "C". Nie mając pewności, skorzystała z koła ratunkowego i poprosiła o pomoc publiczność. 60 procent osób wskazało na kościół Mariacki w Krakowie.

Obraz Jana Matejki przedstawia złożony 10 kwietnia 1525 roku hołd pruski przez Albrechta Hohenzollerna. Wydarzenie miało miejsce na Rynku Głównym w Krakowie.

W tle obrazu widać zwieńczenie wież kościoła Mariackiego w Krakowie. Poprawną odpowiedzią na pytanie jest odpowiedź A.

"Hołd pruski" Jana MatejkiWikipednia (PD)

Źródło: Milionerzy TVN

Autor:mmis

Źródło zdjęcia głównego: TVN