Pytanie w "Milionerach" o imiona Mozarta za 75 tysięcy złotych

Ciekawostki


Którego z imion Wolfganga Amadeusza Mozarta nie ma w jego osobistych dokumentach ani w jego listach: Gottlieba, Amade, Theophilusa czy Bogumiła? Na to pytanie za 75 tysięcy złotych odpowiadał Bartłomiej Koźniewski z Podkampinosu.

Bartłomiej Koźniewski to biotechnolog, który w wolnym czasie organizuje wystawy podczas turniejów rycerskich. Właśnie na takie okazje ma przygotowany strój, w którym przybył również do studia "Milionerów". Jak mówi - nosi kopię stroju patriarchy Brugii, najbogatszego z nieszlachciców średniowiecznej Europy. O tym, czy dorówna mu majętnością, zadecyduje jego wiedza dotycząca imion Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Te cztery imiona znaczą to samo. Jednego z nich nie ma w osobistych dokumentach Wolfganga Amadeusza Mozarta ani w jego listach.

A: Gottlieb B: Amade C: Theophilus D: Bogumił

Imiona Mozarta

Gottlieb, Amade, Theophilus, Bogumił. Każde z wymienionych imion oznacza miłujący Boga, jednak tylko trzy były ściśle powiązane z kompozytorem. We wczesnych dokumentach Mozarta widniały imiona Wolfgang Gottlieb. Jednak przez większość swojego życia posługiwał się imionami - Wolfgang Amade. Podczas chrztu otrzymał imię Theophilus. Jedynym imieniem, z którym słynny kompozytor nie był powiązany to Bogumił.

Poprawną odpowiedzią jest odpowiedź D: Bogumił.

Autor: paj/adso / Źródło: Milionerzy TVN