Ciekawostki

Kobieta zimną jest?

Ciekawostki

sxc.huKobiety szybciej odczuwają nadchodzącą zimę

Dlaczego kobiety częściej marzną? Naukowcy zajmujący się tym zagadaniem znaleźli odpowiedź. Biologiczny termostat jest inaczej nastawiony u kobiet, inaczej u mężczyzn.

Wraz z jesienią nastał sezon grzewczy w naszych domach. Często zdarza się, że kobieta zakłada ciepłe ubrania wcześniej niż jej partner. Bywa również, że gdy mężczyzna nie patrzy, płeć piękna odkręca ukradkiem kaloryfer.

Zimne ręce, gorące serce

Naukowiec Mark Newton z University of Portsmouth, pracujący w firmie produkującej tkaninę Gore-Tex wyjaśnia: Kobieta posiada mniejszą masę mięśniową i tłuszczową niż mężczyzna. Musi więc lepiej gospodarować ciepłem. Układ krwionośny kobiety pompuje więcej krwi do narządów wewnętrznych - dodał Newton. W wyniku tego do kobiecych rąk i stóp dopływa mniej krwi, a to z kolei powoduje, że "matki, żony i kochanki" szybciej reaguje na spadek temperatury. Wszyscy odczuwamy zimno na różnym poziomie, o czym poza płcią decyduje również kondycja fizyczna, ilość snu, wiek i dieta. Wypadkową tych czynników jest tzw. termostat biologiczny.

Tropikalna przeszłość

- U źródeł różnic w odczuwaniu temperatury leży fakt, że człowiek nie jest stworzony do niskich temperatur - mówi Mike Tipton, profesor uniwersytetu w Portsmouth. - Człowiek jest zwierzęciem tropikalnym i wywodzi się z okolic równika. Jedyną adaptacją do trudnych warunków jakie zastali pra-ludzie podczas opanowywania planety jest zmiana w zachowaniu. Człowiek nauczył się rozpalać ognień, budować schronienia i wytwarzać ubrania chroniące od zimna - twierdzi naukowiec.

Poczuj ciepło i bądź ciepłym dla innych

Odczuwając ciepło stajemy się bardziej ufni i szczodrzy. W jednym z badań naukowcy z uniwersytetu Yale dali grupie wolontariuszy zimne i ciepłe napoje. Ci którzy wypili napoje ciepłe, oceniali pokazanych im następnie ludzi jako bardziej godnych zaufania. - Wydaje się, że ta sama cześć naszego mózgu, wielkości orzecha włoskiego, odpowiada za odczuwanie temperatury i poczucie zaufania - powiedział psycholog John Bargh.

Źródło: PAP, timesonline.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu