Pawilon Czterech Kopuł ma odzyskać dawny blask

Iglica na tle Pawilonu Czterech KopułWratislaviae Amici

Kiedy powstawał, mało kto wierzył w jego sukces. Na otwarcie nie zaproszono nawet architekta, który go zaprojektował. Jednak już po pierwszej wystawie okazało się, że wrocławski Pawilon Czterech Kopuł był strzałem w dziesiątkę. Dziś zespół budynków jest zamknięty i czeka na generalny remont.

Na początku XX wieku Wrocław przygotowywał się do wielkiej, rocznicowej wystawy, która miała prezentować historię i gospodarczy dorobek Śląska. Jednak podczas przygotowań okazało się, że powstająca w tym czasie Hala Ludowa nie sprosta temu zadaniu.

- Wprawdzie była ona bardzo nowoczesnym budynkiem jednak, mimo wielkich rozmiarów, nie pomieściłaby wystawy historycznej - wyjaśnia Maria Zwierz, kustosz z Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Narodził się więc pomysł, by niedaleko budowanej hali, powstał Pawilon Czterech Kopuł.

Przymierze architektów

Początkowo władze Wrocławia nie były temu przychylne, bowiem w 1912 roku trwały już zaawansowane prace przy wznoszeniu Hali Ludowej.

– W radzie miejskiej zasiadały wtedy osoby, dla których ważniejsze było dofinansowanie łaźni czy szkoły. Nie bardzo chciano inwestować pieniądze w kolejny obiekt wystawienniczy – mówi Zwierz.

Niechęć radnych nie powstrzymała jednak Hansa Poelziga, niemieckiego architekta, który błyskawicznie przygotował projekt Pawilonu. – Organizował spotkania i przekonywał, że warto wydać pieniądze na kolejną stałą budowę na terenach wystawowych – dodaje kustosz.

Zdeterminowany architekt wystąpił z odczytem w Śląskim Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności. W lobbowaniu na rzecz Pawilonu wspomagał go też jego przyjaciel Max Berg, twórca Hali Stulecia.

Sale pod kopułami

W końcu władze miasta zgodziły się na budowę i tak stworzono Pawilon Czterech Kopuł. Początkowo nazywany był Pawilonem Wystawy Historycznej, a jego budowa kosztowała 200 tys. marek. Hala Ludowa była dziesięciokrotnie droższa.

– We Wrocławiu powstał obiekt łączący grecki antyk z elementami XIX-wiecznymi, czyli czasów, którym poświęcona miała być pierwsza wystawa – tłumaczy Zwierz.

Mimo tego, że niektórym kopuły wydają się identyczne, w rzeczywistości różnią się od siebie. Północna i południowa są większe i wybudowane w kształcie elipsy. Zachodnia i wschodnia są mniejsze i zbudowano je na rzucie koła. Na wewnętrznym dziedzińcu Pawilonu urządzono ogród z fontanną, na której szczycie stała figura Pallas Ateny. Również wnętrze Pawilonu było przemyślane.

– Sale, w których pokazywano podobizny zwycięzców musiały mieć jak najwięcej światła. Były to więc głównie sale kopułowe – wyjaśnia kustosz tłumacząc, że układ sal pozwalał na to, by widz od razu przechodził z jednej do drugiej. – Pozwalało to na tworzenie wystaw ułożonych chronologicznie lub tematycznie – dodaje.

Zgrzyt przy pierwszej wystawie

Debiutancka wystawa została otwarta w 1913 roku przez księcia Fryderyka Wilhelma. Jednak Poelzig, twórca Pawilonu, nie został przedstawiony ani cesarzowi, ani przybyłym na otwarcie oficjelom. Do spotkania ostatniego następcy tronu Rzeszy z architektem, doszło dopiero na tarasie restauracyjnym.

– To wydarzenie oburzyło Maxa Berga, bo dobrym zwyczajem było to, że twórca budowy witał gości. W tym przypadku było inaczej. Berg był tak zły, że napisał list w obronie Poelziga do burmistrza Wrocławia – mówi Zwierz.

Mimo nieprzyjemnego incydentu, wystawa okazała się sukcesem. Historyczna ekspozycja przedstawiała dzieje wojen napoleońskich i dorobek wojsk pruskich. Podzielona została na cztery działy, a pierwszy z nich otwierały osobistości. To w nim zebrano marmurowe popiersia dowódców wojskowych, portrety i statuetki. Kolejne działy poświęcone były uzbrojeniu i skutkom wojny przegranej przez Napoleona. W części czwartej, mieszkańcy ówczesnego Breslau, mogli obejrzeć modę i sztukę użytkową z początku XIX wieku.

Kłopotliwy Pawilon

Do wybuchu II wojny światowej Pawilon funkcjonował zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Odbywały się w nim zarówno mniejsze wydarzenia, jak Wystawa Wyrobów Cukierniczych w 1930 roku, oraz te olbrzymie jak Pierwsza Ogólnoniemiecka Wystawa Sportowa w 1938 roku. Była ona największą wystawą hitlerowskich Niemiec, a z jej okazji wydano nawet podręcznik z ćwiczeniami dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku.

Wojna potraktowała Pawilon łaskawie. To właśnie tutaj, w 1948 roku, wrocławianie mogli podziwiać ekspozycję Wystawy Ziem Odzyskanych. Wewnątrz budynku, naprzeciwko wejścia, stały dwa miecze z Grunwaldu. Na ziemi leżały zaś resztki zniszczonej broni niemieckiej oraz sztandary wojskowe. Po tej wystawie władze w Warszawie nie wiedziały co zrobić z tymi terenami.

– Przez długi czas nic się tutaj nie działo. Władze centralne uważały, że Wrocław za mocno się wybił, a to było niekorzystne politycznie i prestiżowo dla Warszawy – twierdzi Zwierz.

Wrocławskie Hollywood

W 1954 roku w dotychczasowym obiekcie wystawienniczym powstała Wytwórnia Filmów Fabularnych. Dysponowała halami zdjęciowymi, montażownią, studiami nagrań dźwięku i działem budowy dekoracji. Wszystkim, co twórcom było niezbędne.

Pierwszym nakręconym tu filmem był dramat sensacyjny Marii Kaniewskiej, „Niedaleko Warszawy”. Rok później powstało „Pokolenie”, czyli debiut Andrzeja Wajdy, z którego w trakcie montażu usunięto także debiutancką rolę Zbigniewa Cybulskiego.

Produkcją WFF był również „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, ale wytwórnia nie ograniczała się tylko do filmów. To we Wrocławiu powstały tak kultowe polskie seriale jak „Czterej pancerni i pies” oraz „Stawka większa niż życie”.

Choć państwowa instytucja filmowa przyczyniła się do pobudzenia życia artystycznego miasta, doprowadziła też do zniszczenia wnętrz Pawilonu. Na potrzeby pracowników i powstających tu filmów, wiele z sal trzeba było przebudować.

Remont coraz bliżej

Po stu latach od powstania Pawilonu Czterech Kopuł nie istnieje już wewnętrzny dziedziniec. Nie ma też ogrodu, dachy przeciekają, a zniszczone pomieszczenia czekają na remont. Pod koniec marca udało się dostać 50 mln zł unijnej dotacji. Pozostałą część, prawie 30 mln zł, dołoży marszałek województwa dolnośląskiego. Dzięki tym pieniądzom powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej, a wystawy powrócą tu już w 2016 roku.

– Wszystko jest na dobrej drodze i Pawilon Czterech Kopuł już wkrótce powinien odzyskać dawny blask – podkreśla Zwierz.

Wszystkie wykorzystane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Wratislaviae Amici

Autor: Tamara Barriga/ansa/b / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Według wysokich rangą amerykańskich urzędników armia Izraela osiągnęła w Strefie Gazy wszystko, co mogła - napisał w czwartek "New York Times". Dziennik ocenia, że dalsze ataki tylko zwiększą zagrożenie dla cywilów, a nie zaszkodzą już znacząco Hamasowi.

"NYT": armia Izraela osiągnęła w Strefie Gazy wszystko, co mogła

"NYT": armia Izraela osiągnęła w Strefie Gazy wszystko, co mogła

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Piątek 16.08 w większości kraju okaże się upalny. Temperatura miejscami sięgnie nawet 33 stopni Celsjusza. Spodziewane są opady deszczu, a lokalnie też burze.

Pogoda na dziś - piątek 16.08. Ponad 30 stopni w wielu miejscach kraju

Pogoda na dziś - piątek 16.08. Ponad 30 stopni w wielu miejscach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pięć osób usłyszało zarzuty w związku ze śmiercią Matthew Perry’ego - poinformowała w czwartek prokuratura w Los Angeles. Chodzi o dostarczenie aktorowi ketaminy - narkotyku, który doprowadził do jego zgonu. To między innymi jego asystent i dwóch lekarzy. Według prokuratury lekarze zastanawiali się między sobą, "ciekawe, ile ten idiota zapłaci" za narkotyk, sprzedając mu kosztującą 12 dolarów fiolkę za 2 tysiące dolarów.

Lekarzy "interesowało dorobienie się". Zastanawiali się, "ile ten idiota zapłaci"

Lekarzy "interesowało dorobienie się". Zastanawiali się, "ile ten idiota zapłaci"

Aktualizacja:
Źródło:
The Guardian, PAP, New York Times, CNN

Szwecja potwierdziła pierwszy przypadek mpox spowodowany nowym typem wirusa. Pięć osób usłyszało zarzuty w związku ze śmiercią Matthew Perry'ego. Z kolei Donald Trump w nowych sondażach przegrywa w większości stanów uznawanych za kluczowe dla wyników październikowych wyborów prezydenckich w USA. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 16 sierpnia.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

905 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Nie można jeszcze ocenić, czy Ukrainie uda się odwrócić losy konfliktu dzięki ofensywie na terytorium Rosji. Jednak obecnie jesteśmy świadkami "kolosalnej zmiany w przebiegu wojny" - uznał niemiecki ekspert wojskowy Carlo Masala z Uniwersytetu Bundeswehry w Monachium. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Niemiecki ekspert o ukraińskiej ofensywie w Rosji: kolosalna zmiana w przebiegu wojny

Niemiecki ekspert o ukraińskiej ofensywie w Rosji: kolosalna zmiana w przebiegu wojny

Źródło:
PAP

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka potwierdziła, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu działań żołnierzy i funkcjonariuszy. Podczas obchodów Święta Wojska Polskiego prezydent ocenił, że ustawa ta pozwoli jeszcze lepiej chronić granice.

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu działań żołnierzy i funkcjonariuszy

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu działań żołnierzy i funkcjonariuszy

Źródło:
PAP

Sześciu napastników napadło na 59-letniego Rafała Kalinowskiego w West Bromwich, chcąc ukraść mu rower elektryczny. - Jechali w przeciwnym kierunku i patrzyli na mój rower. Zauważyłem, że zawrócili i jechali za mną. Jeden z nich miał młotek - wspominał w rozmowie z "Daily Mail" Polak. Gdy mężczyźni zepchnęli go z dwuśladu, Kalinowski potraktował ich specjalnym sprayem do obrony i odparł atak.

Byli zamaskowani i uzbrojeni w młotek. Polak odparł atak sześciu napastników

Byli zamaskowani i uzbrojeni w młotek. Polak odparł atak sześciu napastników

Źródło:
PAP

Będą zawiadomienia do prokuratury w sprawie bardzo dziwnych decyzji, które były podejmowane w sprawie Poczty Polskiej – zapowiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Sebastian Mikosz, prezes Poczty Polskiej. - To kwestia tygodni – zapewnił.

Poczta Polska "doszła na krawędź". Prezes zapowiada zawiadomienia do prokuratury

Poczta Polska "doszła na krawędź". Prezes zapowiada zawiadomienia do prokuratury

Źródło:
TVN24

Od środy hiszpańskie Baleary zmagają się z gwałtowną pogodą. Ulewne deszcze zalały drogi, odwołano kilkadziesiąt lotów. Kilka osób zostało rannych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relację Polki, która utknęła na lotnisku na Majorce.

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Diario de Mallorca, Kontakt 24

Do czołowego zdarzenia autobusu z samochodem doszło przy wjeździe do Karpacza w województwie dolnośląskim. Osobowa skoda z niewiadomych przyczyn zjechała na przeciwległy pas. W wyniku zdarzenia autobus zjechał do rowu. Droga pozostaje zablokowana. Wyznaczono objazdy.

Czołowe zderzenie autobusu z samochodem osobowym w Karpaczu

Czołowe zderzenie autobusu z samochodem osobowym w Karpaczu

Źródło:
tvn24, pap

W sto dni nie wyrośnie 200 tysięcy drzew, a pod zabytkowym centrum średniowiecznego miasta nie zacznie kursować metro. Rewolucji nie ma – zgodnie z zapowiedziami. W wielu obszarach jest jednak zastój. Nowy prezydent Krakowa Aleksander Miszalski chce stąpać po urzędowych korytarzach ostrożnie, co dla niektórych jest oznaką rozwagi, a dla innych – lęku przed decyzjami. Czasem jednak musi biegać z gaśnicą i opanowywać pożary po poprzedniku.

Sto dni pożarów. Nowy prezydent Krakowa biega z gaśnicą

Sto dni pożarów. Nowy prezydent Krakowa biega z gaśnicą

Źródło:
tvn24.pl

Szwecja poinformowała w czwartek, że potwierdziła pierwszy przypadek mpox (dawniej małpia ospa) spowodowany nowym typem wirusa, który wydaje się łatwiej rozprzestrzeniać. Jest to jednocześnie pierwszy przypadek tego bardziej zaraźliwego typu odnotowany poza Afryką.

Pierwszy przypadek nowego typu mpox poza Afryką

Pierwszy przypadek nowego typu mpox poza Afryką

Źródło:
Reuters, BBC

Poczucie w administracji Bidena, (wobec tego) jak Polska się zachowywała w czasie kryzysu na Ukrainie, to podziw - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador Polski w USA Mark Brzezinski. - Mówię każdemu Polakowi i Polce, którzy przyjęli Ukraińca do swojego domu, prezydent Biden poprosił, żebym to wam właśnie powiedział: dziękuję - dodał. Ambasador mówił też, że "wydatki, które Polska czyni na obronność, to wzór dla NATO".

Ambasador Brzezinski: prezydent Biden poprosił, żebym to wam właśnie powiedział

Ambasador Brzezinski: prezydent Biden poprosił, żebym to wam właśnie powiedział

Źródło:
TVN24

Siły ukraińskie wciąż posuwają się naprzód w obwodzie kurskim w Rosji, tracą jednak w obwodzie donieckim, gdzie rosyjskie wojsko kontratakuje i zdobywa nowe tereny - pisze portal Politico. W czwartek ukraińscy analitycy projektu DeepState podali, że Rosjanie zajęli w Donbasie dwie kolejne wioski.

Ukraińcy nacierają w obwodzie kurskim, ale tracą gdzie indziej

Ukraińcy nacierają w obwodzie kurskim, ale tracą gdzie indziej

Źródło:
Politico, NV

Amerykańska ambasada w Polsce opublikowała nagranie ze "specjalną wiadomością od załogi jednego ze śmigłowców Apache", który pojawił się na niebie podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie. - Obaj jesteśmy bardzo dumni, że możemy wspierać naszych polskich braci i wziąć udział w paradzie z okazji Święta Wojska Polskiego - podkreślają dwaj amerykańscy żołnierze na nagraniu. - Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć Was wszystkich tam na miejscu - dodają, zwracając się do uczestników obchodów.

"Specjalna wiadomość od załogi jednego ze śmigłowców Apache". Tuż przed startem

"Specjalna wiadomość od załogi jednego ze śmigłowców Apache". Tuż przed startem

Źródło:
TVN24

Samochód pozostawiony na parkingu przy torowisku we Władysławowie osunął się w kierunku torów. Służby drogowe, które odholowały pojazd, poinformowały, że jedynie "wystawał", ale nie znajdował się "w obrębie szyn".

Auto zsunęło się z parkingu na tory

Auto zsunęło się z parkingu na tory

Źródło:
Kontak24/TVN24

Mam córkę. Boję się ją gdziekolwiek wysłać. Dlatego jestem tutaj dzisiaj, bo coś musi zostać zrobione. Niesprawiedliwość musi się skończyć - mówiła jedna z uczestniczek nocnego protestu w Indiach po brutalnym gwałcie i morderstwie młodej lekarki w uniwersyteckim szpitalu. Tysiące kobiet maszerowało ulicami miast pod hasłem "Odzyskać Noc", wyrażając sprzeciw wobec braku bezpieczeństwa kobiet w Indiach, szczególnie w nocy.

Wyszły na ulice, by "odzyskać noc"

Wyszły na ulice, by "odzyskać noc"

Źródło:
Reuters

W obwodzie irkuckim w Rosji rozbił się bombowiec Tu-22M3 - poinformowały w czwartek propagandowe media w Moskwie, powołując się na resort obrony.

Rozbił się rosyjski bombowiec strategiczny

Rozbił się rosyjski bombowiec strategiczny

Źródło:
RIA Nowosti, Izwestija

36-letni mężczyzna i jego młodsza o dwa lata partnerka otrzymali mandat za jazdę na rowerze po śląskim odcinku autostrady A4. Para została zatrzymana przez patrol z policyjnej grupy Speed. "Całe szczęście, że takie sytuacje nie są codziennością" - komentuje śląska policja w mediach społecznościowych.

Jechali rowerami po autostradzie. Policjanci ich nagrali i ukarali

Jechali rowerami po autostradzie. Policjanci ich nagrali i ukarali

Źródło:
tvn24.pl

45-latek jest podejrzany o znęcanie się psychicznie i fizycznie nad partnerką, a także grożenie jej pozbawieniem życia. Trafił do aresztu, po tym jak kobieta zawiadomiła policję.

Drzwi otworzyła pobita, zalana krwią kobieta

Drzwi otworzyła pobita, zalana krwią kobieta

Źródło:
tvn24.pl

Królowa Rania zaskoczyła obserwatorów prywatnym wpisem w mediach społecznościowych. Monarchini udostępniła na Instagramie zdjęcie z urodzoną przed niecałymi dwoma tygodniami wnuczką, księżniczką Iman. Nazywana "ikoną stylu" królowa zapozowała do niego w T-shircie i luźnych spodniach.

Królowa Rania pokazała zdjęcie wnuczki - księżniczki Iman. "Ikona stylu" niedawno została babcią

Królowa Rania pokazała zdjęcie wnuczki - księżniczki Iman. "Ikona stylu" niedawno została babcią

Źródło:
People, CNN Arabic

W Warszawie odbyła się wielka defilada wojskowa z okazji święta Wojska Polskiego. Tłumy zgromadzone przy Wisłostradzie podziwiały najnowocześniejszy sprzęt, którym dysponuje polska armia. Zobaczyć można było czołgi Abrams, wyrzutnie sytemu Patriot oraz HIMARS. Po niebie przeleciały myśliwce F-35 i śmigłowce Apache, które mają w niedalekiej przyszłości stanowić o sile polskich lotników.

Wielka defilada. Wojsko Polskie pokazało to, co najlepsze

Wielka defilada. Wojsko Polskie pokazało to, co najlepsze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump prowadzi tylko w jednym z siedmiu stanów uznawanych za kluczowe dla wyników październikowych wyborów prezydenckich w USA - wskazują wyniki sondaży przygotowanych dla Cook Political Report. Zgodnie z nimi były prezydent remisuje ze swoją kontrkandydatką w Georgii. W pozostałych stanach Kamala Harris prowadzi z przewagą kilku punktów procentowych. Dobre wyniki uzyskuje też w innych badaniach.  

Zwrot w sondażach. Te stany mogą zaważyć na wyniku wyborów prezydenckich w USA

Zwrot w sondażach. Te stany mogą zaważyć na wyniku wyborów prezydenckich w USA

Źródło:
Time, PAP

19-latek zgłosił, że został napadnięty przez zamaskowanych ludzi, którzy zajechali mu drogę czarnym bmw. Sprawcy mieli wybić szybę w samochodzie i ukraść pieniądze. Okazało się, że wszystko zmyślił, bo chciał przywłaszczyć sobie część firmowej gotówki. Usłyszał kilka zarzutów.

Zgłosił napad, usłyszał kilka zarzutów

Zgłosił napad, usłyszał kilka zarzutów

Źródło:
tvn24.pl
Rolnik dziś to przedsiębiorca. Powrót do kultury chłopskiej - jak cosplay

Rolnik dziś to przedsiębiorca. Powrót do kultury chłopskiej - jak cosplay

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Brytyjsko-australijski zespół naukowców dowiódł, że największy kamień położony w sercu Stonehenge - Kamień Ołtarzowy – pochodzi ze Szkocji, a nie z Walii. Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie "Nature".

Kamień Ołtarzowy Stonehenge pochodzi ze Szkocji, a nie z Walii

Kamień Ołtarzowy Stonehenge pochodzi ze Szkocji, a nie z Walii

Źródło:
PAP
Janeczka uratowała życie jej dziadkowi 80 lat temu. Dziś nie odpuszcza i prosi o pomoc

Janeczka uratowała życie jej dziadkowi 80 lat temu. Dziś nie odpuszcza i prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl
Premium

19 sierpnia startuje Top of the Top Sopot Festival. Podczas czterech dni koncertów w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Wśród nich jest między innymi piosenkarz Rubens, który - jak wyznał na antenie TVN24 - już nie może się doczekać wydarzenia. Całość będzie można obejrzeć na antenie TVN. 

Opera Leśna znów wypełni się gwiazdami. Rubens: jak występuję w tym miejscu, to przechodzą mnie ciarki

Opera Leśna znów wypełni się gwiazdami. Rubens: jak występuję w tym miejscu, to przechodzą mnie ciarki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od premiery platformy streamingowej Max w Polsce minęły już dwa miesiące. Wraz z wejściem serwisu na rynek jego widzowie zyskali dostęp do aż 27 tysięcy godzin treści na żądanie i 29 kanałów na żywo. Mogą odtąd śledzić tam też liczne transmisje sportowe. Co oglądali najchętniej?  

Dwa miesiące serwisu Max w Polsce. Co oglądają użytkownicy?  

Dwa miesiące serwisu Max w Polsce. Co oglądają użytkownicy?  

Źródło:
tvn24.pl