Podróż młodych ludzi śladami wydarzeń, które zmieniły oblicze Europy, i wystawa ukazująca różne drogi do wolności - to niektóre elementy kampanii "Freedom Express". Udział w projekcie mogą wziąć 18-28-latkowie. - Szukamy dwudziestu wyjątkowych osób - mówią organizatorzy.
W realizację przedsięwzięcia Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność zaangażowane są ministerstwa kultury i kluczowe instytucje zajmujące się historią XX wieku w Polsce, Niemczech, na Węgrzech, Słowacji, a także w Rumunii i Czechach.
25 lat po wydarzeniach, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie, organizatorzy kampanii stawiają na nowo pytania dotyczące tego przełomu. Pokazują młodym ludziom, jak wyglądał świat po obu stronach żelaznej kurtyny i pytają nowe pokolenie Europejczyków, co ich zdaniem pozostało z ducha wspólnoty i solidarności 1989 roku.
Rekrutacja trwa
W specjalnym spocie promocyjnym organizatorzy zachęcają młodych ludzi do udziału w dwutygodniowej podróży (29 sierpnia - 14 września) przez sześć krajów byłego bloku wschodniego: Polskę, Węgry, Rumunię, Słowację, Czechy oraz Niemcy.
W programie wyprawy znajdą się działania streetartowe, gry miejskie, spotkania z opozycjonistami oraz wspólne kręcenie filmów i tworzenie bloga.
Aby znaleźć się w gronie poszukiwaczy śladów przełomu w Europie, trzeba wziąć udział w międzynarodowej rekrutacji, która potrwa do końca czerwca (regulamin rekrutacji i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.freedomexpress.enrs.eu)
- Szukamy dwudziestu wyjątkowych osób, rówieśników wolności (w wieku 18-28 lat), twórczych, dociekliwych i pełnych pasji, zarówno artystów, osób zaangażowanych w działania społeczne, jak i studentów kierunków humanistycznych - tłumaczy Rafał Rogulski, dyrektor sekretariatu Europejskiej Sieci.
- Ocenie podlegać będą nadesłane prace dotyczące przełomu 1989 roku, motywacje kandydatów oraz ich dotychczasowy dorobek - dodaje. Kandydatów oceniać będzie międzynarodowe jury.
Wystawa fotografii
Wyprawie towarzyszyć będzie ekipa filmowa, dokumentująca działania uczestników, ich doświadczenia ze spotkań ze świadkami historii i emocje podczas wizyt w miejscach pamięci.
Po Europie podróżować będzie także multimedialna wystawa, prezentująca różne drogi do wolności w Środkowej i Wschodniej Europie.
Już we wrześniu jej pierwsze prezentacje odbędą się kolejno w Warszawie, Budapeszcie i Berlinie. W instalacji złożonej z ośmiu przestrzennych bloków zaprezentowane zostaną zdjęcia, dokumenty oraz inne materiały historyczne z lat 1939-1991, ze szczególnym podkreśleniem przemian roku 1989. Wystawa będzie gościć w wielu krajach Europy w ciągu najbliższych dwóch lat, a w wersji wirtualnej będzie dostępna także na stronie internetowej kampanii.
Organizatorzy kampanii stworzyli na Facebooku profil "Made in 89". Usiłują odpowiedzieć na pytanie: Co by było, gdyby w 1989 roku istniały portale społecznościowe. Fikcyjni bohaterowie relacjonują tutaj przebieg przemian demokratycznych w Polsce, na Węgrzech, w ówczesnej Czechosłowacji, Rumunii, NRD i w byłych republikach radzieckich.
Głównym organizatorem projektu jest Europejska Sieć Pamięć i Solidarność.
Autor: db//kdj/zp / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Freedom Express