Łzy i cisza. Wiece w całej Polsce

Aktualizacja:
[object Object]
W całej Polsce odbyły się marsze poświęcone pamięci Pawła Adamowiczatvn24
wideo 2/35

W wielu polskich miastach, między innymi Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Katowicach, w poniedziałek wieczorem zorganizowano wiece poświęcone pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na manifestacje przyszły tysiące osób.

Po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w wielu miastach w Polsce zorganizowano marsze przeciwko przemocy.

Pod hasłem "Stop Nienawiści" odbyła się demonstracja przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Podobne wydarzenia miały miejsce między innymi w Gdańsku, Poznaniu, Białymstoku, Częstochowie, Katowicach, Wrocławiu, Rzeszowie, Zielonej Górze, Krakowie.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy wiele zdjęć i nagrań z całej Polski.

Warszawa

Na demonstracji w Warszawie pojawiły się tysiące osób, obecny był także prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Śmierć prezydenta Pawła Adamowicza upamiętniono minutą ciszy. Wiele osób przyniosło znicze, które zapalano na placu Defilad w pobliżu wejścia do Teatru Dramatycznego.

W rozmowie z dziennikarzami protestujący przeciwko przemocy wyrażali żal z powodu śmierci prezydenta Gdańska i apelowali o przeciwdziałanie mowie nienawiści.

Na manifestacji pojawili się politycy różnych ugrupowań politycznych.

"Stop Nienawiści". Ulicami Warszawy przeszedł marsz poświęcony pamięci Pawła Adamowicza
"Stop Nienawiści". Ulicami Warszawy przeszedł marsz poświęcony pamięci Pawła Adamowiczatvn24

Msza święta w intencji Pawła Adamowicza

W warszawskiej archikatedrze o godzinie 20.30 odbyła się msza w intencji Pawła Adamowicza. Przybyli między innymi prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz premier Mateusz Morawiecki.

Byli również wicepremier Beata Szydło, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, szef MON Mariusz Błaszczak.

Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. - Przyszliśmy tu, aby powiedzieć zdecydowane "nie" wszelkiej nienawiści, podziałom - często bezsensownym - wszelkim uprzedzeniom. By powiedzieć natomiast "tak" dla miłości braterskiej, dla wspólnoty, która nikogo nie wyklucza, nikogo nie wyrzuca poza swój obręb, ale ubogaca wszystkich, którzy tę wspólnotę chcą budować czy to na poziomie miasta, tak jak czynił to śp. Paweł, czy na poziomie naszej ojczyzny, czy we wszystkich naszych małych wspólnotach - zaznaczył.

W warszawskiej archikatedrze w poniedziałek odbyła się msza święta w intencji Pawła Adamowicza
W warszawskiej archikatedrze w poniedziałek odbyła się msza święta w intencji Pawła Adamowiczatvn24

Gdańsk

Tysiące mieszkańców Gdańska zebrały się przy pomniku Neptuna na Długim Targu. Obecni byli także m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, były prezydent Lech Wałęsa.

Tusk wspomina Pawła Adamowicza CZYTAJ TUTAJ >

Pamięć wieloletniego prezydenta miasta uczczono minutą ciszy.

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku odbyło się nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

- Wspólny Gdańsk to była jego dewiza życia. On poświęcił swoje życie dla tego miasta. Miał dwie miłości: rodzinę i miasto Gdańsk - mówił duchowny.

Tysiące mieszkańców Gdańska zebrało się przy pomniku Neptuna na Długim Targu
Tysiące mieszkańców Gdańska zebrało się przy pomniku Neptuna na Długim Targutvn24

Setki zniczy płonęły w miejscu śmiertelnego ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Mieszkańcy miasta w poniedziałkowy wieczór gromadzili się również przy Złotej Bramie, nieopodal której rozstawiona była scena WOŚP, gdzie nożownik zadał śmiertelne ciosy.

Szczecin

Mieszkańcy Szczecina zebrali się na placu Solidarności. Wysłuchali wiersza "Nienawiść" Wisławy Szymborskiej. Później także w milczeniu wznieśli symboliczne "Światełko do Nieba" i zapalili znicze.

W szczecińskim magistracie wystawiona została księga kondolencyjna. Flagi na budynku magistratu zostały opuszczone do połowy masztów.

W intencji Adamowicza odbyła się także msza święta w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.

Mieszkańcy Szczecina zebrali się na placu Solidarności, aby oddać hołd prezydentowi Gdańska
Mieszkańcy Szczecina zebrali się na placu Solidarności, aby oddać hołd prezydentowi Gdańskatvn24

Poznań

Tłum poznaniaków spotkał się w poniedziałek wieczorem na placu Wolności, by wspólnie upamiętnić zmarłego po południu prezydenta Gdańska. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski stali w milczeniu ze świeczkami, zniczami, białymi różami i czarnymi serduszkami z logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wśród zgromadzonych byli także samorządowcy, politycy. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak powiedział mediom, że podpisał zarządzenie w sprawie żałoby po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, która będzie obowiązywała od 15 do 17 stycznia. Dodał, że w urzędzie miasta zostanie wystawiona księga kondolencyjna.

Wiec w Poznaniu po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Wiec w Poznaniu po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowiczatvn24

Gorzów Wielkopolski

Gorzowianie zebrali się około godziny 18 na deptaku na ul. Hawelańskiej. Przy stojącym tam zabytkowym tramwaju zapalali znicze. Wśród uczestników zgromadzenia były osoby z czarnymi flagami.

- Przyszłam, żeby nie było podziału na lepszych, na gorszych, żebyśmy byli wszyscy zjednoczeni razem. To nie był polityk, to był człowiek (...). To, co się stało, to jest nie do pomyślenia, żeby do czegoś takiego doszło w polskim kraju - Polak na Polaka. To jest człowiek po prostu. Nie ma podziałów na lepszych, gorszych, tylko jesteśmy ludźmi i powinniśmy wszyscy się szanować, a nie jak politycy wymyślać jakieś bzdety. Jesteśmy ludźmi i ludźmi powinniśmy zostać do końca - powiedziała uczestnicząca w zgromadzeniu pani Wioleta.

Wśród uczestników byli także politycy i samorządowcy, m.in. prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki. Przyznał, że znał Pawła Adamowicza i jego żonę.

- Trudna chwila dla rodziny. Na pewno dla nas wszystkich też, bo w sytuacji, kiedy cieszyliśmy się kolejną taką akcją charytatywną, szaleniec dokonuje mordu. Było to straszne. Myślę, że też jest to dla nas jakaś przestroga, jakiś znak, ale mam nadzieję, że nie przestaniemy być dobrymi dla drugiego człowieka. Taka sytuacja mogła zdarzyć się wszędzie, mogła się zdarzyć w Gorzowie, w Skwierzynie, w Warszawie, tak naprawdę mogło to dotknąć każdego z nas, bo to był po prostu wariat, szaleniec - powiedział Wójcicki.

W wielu miastach marsze i wiece poświęcone pamięci Pawła Adamowicza
W wielu miastach marsze i wiece poświęcone pamięci Pawła Adamowiczatvn24

Białystok

Kilkuminutowe milczące spotkanie odbyło się w centrum Białegostoku, na Rynku Kościuszki, gdzie co roku odbywa się miejscowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W spotkaniu wzięły udział obok mieszkańców także władze miasta, regionu i podlascy parlamentarzyści.

Oprócz krótkich wystąpień organizatorów nikt nie zabierał głosu.

Uczestnicy przynieśli ze sobą latarki i skierowali je w górę jako - jak zachęcali wcześniej organizatorzy - swoje "Światełko do Nieba". Mieszkańcy przynieśli także znicze, które ustawili we wspólnym kręgu.

Przed manifestacją w białostockiej katedrze odbyła się msza w intencji Pawła Adamowicza. Na znak żałoby po jego śmierci na budynkach Urzędu Miejskiego w Białymstoku opuszczono flagi do połowy masztów. W środę - jak poinformował białostocki magistrat - w Pałacyku Gościnnym zostanie wyłożona księga kondolencyjna.

Wrocław

Uczestnicy zgromadzenia zebrali się na placu Nowy Targ we Wrocławiu, gdzie dzień wcześniej w ramach 27. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyła się akcja "Światełko do Nieba". W założeniu spotkania nie było przemówień i transparentów. Trzymano tylko baner o treści "Paweł Adamowicz - cześć jego pamięci" i plakat "Stop przemocy, nienawiści, podziałom. Polska jest jedna".

Wszyscy uczestnicy uczcili pamięć Adamowicza minutą ciszy i zapaleniem na ten czas światełek w telefonach komórkowych. Wcześniej kilkuset wrocławian z zapalonych zniczy ułożyło na placu wielkie serce. W tym gronie byli też wrocławscy parlamentarzyści, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Bydgoszcz

Manifestacja odbyła się pod pomnikiem założyciela Bydgoszczy króla Kazimierza Wielkiego. Uczestnicy protestu minutą ciszy uczcili pamięć prezydenta Gdańska.

Później, stojąc w milczeniu, wznieśli ręce z komórkami, z włączonymi latarkami.

Szczecin, Białystok, Katowice, Lublin. Wiece przeciwko przemocy w całej Polsce po śmierci prezydenta Gdańska
Szczecin, Białystok, Katowice, Lublin. Wiece przeciwko przemocy w całej Polsce po śmierci prezydenta Gdańskatvn24

Kraków

Około tysiąc osób przyszło w poniedziałek wieczorem na krakowski Rynek Główny. Tuż po godzinie 20 zgromadzeni wokół tzw. studzienki Badylaka odśpiewali hymn Polski i modlili się.

Krakowianie zapalali także znicze dla upamiętnienia zmarłego. Krótką modlitwę za prezydenta Gdańska, za jego rodzinę oraz za wszystkich poległych za ojczyznę poprowadził ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Wśród przybyłych na Rynek byli parlamentarzyści i samorządowcy różnych frakcji politycznych. Był też m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Paweł Adamowicz poświęcił swoje życie głównie ukochanemu miastu. - Paweł Adamowicz dobrze przysłużył się Polsce. Zginął, kiedy służył swojemu ukochanemu miastu - zaznaczył.

Wcześniej w Bazylice Mariackiej odbyła się msza święta o szczęście wieczne Pawła Adamowicza. Msza była inicjatywą parlamentarzystów i samorządowców Małopolski.

Radom

Radomianie zgromadzili się na placu Corazziego około godziny 20. Ludzie w ciszy zapalali znicze. Niektórzy po cichu odmawiali modlitwę w intencji zmarłego prezydenta Gdańska.

Z inicjatywy władz Radomia, w holu pobliskiego urzędu miejskiego, wyłożono księgę kondolencyjną. Mieszkańcy mogą się do niej wpisywać jeszcze przez kilka następnych dni.

Płock

Około 300 mieszkańców Płocka, którzy zebrali się ze zniczami na placu Gabriela Narutowicza w najstarszej części miasta, również upamiętniło w poniedziałek wieczorem zmarłego prezydenta Gdańska.

Wśród zgromadzonych, którzy stali w milczeniu na placu przez kilkadziesiąt minut, byli m.in. przedstawiciele lokalnych struktur PO, w tym prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i posłanka Elżbieta Gapińska, a także PSL, SLD oraz KOD.

Mieszkańcy Płocka, którzy upamiętnili prezydenta Gdańska, zapowiedzieli, że zbiorą się w tym samym miejscu w dniu jego pogrzebu, aby oddać mu w ten sposób hołd.

Opole

Na placu Daszyńskiego w centrum Opola spotkali się samorządowcy, parlamentarzyści i mieszkańcy miasta. W milczeniu zapalili świece i znicze w geście symbolicznego pożegnania Pawła Adamowicza.

Łódź

Kilkaset osób wzięło udział w Łodzi w zgromadzeniu - "Stop nienawiści, stop przemocy stop hejtowi!". Uczestnicy zgromadzenia zapalili światełka dla tragicznie zmarłego prezydenta.

Podczas manifestacji rozdawano zdjęcia Pawła Adamowicza. Jedno z nich postawiono na niewielkim podwyższeniu, pod którym składano zapalone znicze. Część osób trzymała czarno-biały transparent, na którym napisano - "Jesteśmy razem do końca świata i jeden dzień dłużej myślami ze śp. Pawłem Adamowiczem".

Lublin

Na schodach lubelskiego ratusza wystawiono portret prezydenta Adamowicza. Uczestnicy wiecu ustawiali przed nim zapalone światła. W ratuszu została wyłożona księga kondolencyjna, do której wpisywali się mieszkańcy.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że Paweł Adamowicz był "od wielu lat symbolem odważnego wypowiadania się, odważnych działań w obronie mieszkańców i idei samorządności". - Lublin jest solidarny z Gdańskiem, w tym bólu jesteśmy z rodziną Pawła Adamowicza - powiedział Żuk.

We wtorek w południe na znak żałoby na lubelskim ratuszu zostanie opuszczona do połowy flaga miasta. Miejski trębacz po odegraniu hejnału Lublina zagra utwór "Cisza".

Rzeszów

Zgromadzeni wieczorem na rzeszowskim rynku w milczeniu palili znicze, które potem ustawiono wokół portretu Adamowicza. Manifestację rozpoczęło odegranie "Ciszy". Odśpiewano również Mazurek Dąbrowskiego.

Na Podkarpaciu podobne zgromadzenia odbyły się także w: Mielcu, Jaśle, Przemyślu, Stalowej Woli i Sanoku. Uczestniczyło w nich po kilkadziesiąt osób.

Prezydent: wspólnego marszu nie będzie

Zanim poinformowano o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, prezydent RP Andrzej Duda wysunął inicjatywę zorganizowania wspólnego marszu przeciwko przemocy i nienawiści. Miał się odbyć we wtorek wieczorem w Gdańsku.

Po poniedziałkowym spotkaniu z szefami części partii politycznych (nie wszyscy przyjęli zaproszenie), Duda podkreślił, że śmierć prezydenta Gdańska spowodowała, iż plany się zmieniły. - Doszliśmy wspólnie do wniosku, że jakiekolwiek marsze organizowane przez władze nie są tutaj na miejscu. Jeżeli obywatele chcą organizować marsze, oczywiście spontaniczne marsze, proszę bardzo, to jest zawsze wyraz solidarności - powiedział prezydent RP.

Śmierć prezydenta Gdańska

Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zaatakowano nożem na scenie w niedzielę podczas "Światełka do Nieba" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na miejscu był reanimowany, a potem w szpitalu przeszedł kilkugodzinną operację. Jego stan był bardzo ciężki. W poniedziałek po południu zmarł. Miał 53 lata.

REKONSTRUKCJA ATAKU NA ADAMOWICZA>

CZYTAJ WIĘCEJ O NAPASTNIKU>

Autor: kb///rzw,kg / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk usłyszał zarzuty dotyczące wręczenia korzyści majątkowej byłemu rektorowi Collegium Humanum za uzyskanie dyplomu tej uczelni, a także posługiwania się tym nielegalnie uzyskanym dokumentem i wyłudzenie 230 tysięcy złotych. - Nie wręczyłem żadnej łapówki - powiedział w piątek nad ranem po złożeniu wyjaśnień w prokuraturze.

Jacek Sutryk z zarzutami. Zabrał głos po wyjściu z prokuratury

Jacek Sutryk z zarzutami. Zabrał głos po wyjściu z prokuratury

Źródło:
PAP, TVN24

996 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Jedna osoba zginęła, a co najmniej osiem zostało rannych w wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku powietrznego na Odessę na południu Ukrainy - poinformował gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosjanie ostrzelali Odessę. Nie żyje jedna osoba, zniszczone domy i sieć ciepłownicza

Rosjanie ostrzelali Odessę. Nie żyje jedna osoba, zniszczone domy i sieć ciepłownicza

Źródło:
PAP
Dziewięć lat z piętnem zabójcy

Dziewięć lat z piętnem zabójcy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Robert F. Kennedy Jr. otrzymał nominację na sekretarza Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej - napisał w mediach społecznościowych Donald Trump. Dodał, że jego rywal w wyścigu po prezydenturę startował początkowo jako kandydat niezależny, ale zawiesił kampanię i poparł Trumpa w zamian za funkcję w administracji. Robert F. Kennedy Jr. wzbudza w USA duże kontrowersje między innymi ze względu na antyszczepionkowe poglądy i inne medyczne fake newsy, jakie do tej pory rozpowszechniał - podkreśla Reuters.

Nominacja Donald Trumpa. Antyszczepionkowiec Robert F. Kennedy Jr. na czele resortu zdrowia

Nominacja Donald Trumpa. Antyszczepionkowiec Robert F. Kennedy Jr. na czele resortu zdrowia

Źródło:
CNN, Reuters

Miliarder Elon Musk spotkał się z ambasadorem Iranu przy ONZ - przekazała agencja Reutera. Główny doradca prezydenta elekta Donalda Trumpa, omawiał sposoby złagodzenia napięć między Iranem a Stanami Zjednoczonymi - poinformował "The New York Times".

Musk spotkał się z ambasadorem Iranu. "NYT": omawiał sposoby na złagodzenie napięć

Musk spotkał się z ambasadorem Iranu. "NYT": omawiał sposoby na złagodzenie napięć

Źródło:
Reuters, New York Times

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi. W Nowym Delhi zamknięto szkoły do odwołania, lekcje będą odbywać się zdalnie.

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday, BBC

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku Łukasz Ż. został przekazany polskim służbom na granicy z Niemcami. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez agentów CBA i usłyszał zarzuty. Z kolei Robert F. Kennedy Jr. został nominowany przez prezydenta elekta Donalda Trumpa na sekretarza Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 15 listopada.

Łukasz Ż. przewieziony do Polski, Sutryk usłyszał zarzuty, Trump mebluje przyszły gabinet

Łukasz Ż. przewieziony do Polski, Sutryk usłyszał zarzuty, Trump mebluje przyszły gabinet

Źródło:
PAP, TVN24

Nie wiem o żadnych szczątkach istot pozaziemskich, czy oznakach życia lub technologii pozaziemskiej w naszym posiadaniu - powiedziała wicerzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh w odpowiedzi na zeznania byłego urzędnika resortu.

Pentagon zabrał głos w sprawie szczątków UFO

Pentagon zabrał głos w sprawie szczątków UFO

Źródło:
PAP

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA podała, że Kim Dzong Un nakazał masową produkcję bojowych dronów kamikadze. Przywódca powiedział, że rywalizacja w pracach nad dronami na świecie przyspieszyła, ich produkcja jest tania i prosta, a zakres ich zastosowań w działaniach bojowych rośnie.

Korea Północna rusza z masową produkcją. Nakaz Kima

Korea Północna rusza z masową produkcją. Nakaz Kima

Źródło:
PAP

Resort spraw wewnętrznych Niemiec poinformował, że Thomas Haldenwang nie pełni już funkcji szefa Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji. Zapowiedział udział w wyborach do Bundestagu. Został zwolniony ze skutkiem natychmiastowych.

Trzęsienie ziemi w niemieckim wywiadzie. Szef odchodzi

Trzęsienie ziemi w niemieckim wywiadzie. Szef odchodzi

Źródło:
PAP

Mamy najsilniejsze w historii polsko-amerykańskie stosunki. Patrzę bardzo optymistycznie na sprawy Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Dodał, że bezpieczeństwo naszego kraju jest dla USA "kluczowe". - Przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz z punktu widzenia wojskowego co do tego, jak Polski bronić - podkreślił.

Ambasador Brzezinski: przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz dotyczący tego, jak Polski bronić

Ambasador Brzezinski: przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz dotyczący tego, jak Polski bronić

Źródło:
TVN24

Dwaj mężczyźni w wieku 20 i 21 lat są podejrzani o posiadanie i udostępnianie materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Używali wirtualnego dysku na serwerze w Nowej Zelandii. Obaj chcą się dobrowolnie poddać karze. Do sądu trafił wniosek w tej sprawie.

Udostępniali zdjęcia przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci. Chcą się poddać karze

Udostępniali zdjęcia przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci. Chcą się poddać karze

Źródło:
tvn24.pl/PAP

- Każdy, kto sprzedaje truciznę osobom, które nie są do tego przeszkolone, moim zdaniem ma krew na rękach tych osób, tych dzieci - mówił w rozmowie z Magdą Łucyan wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Jego zdaniem sklepy internetowe nie weryfikowały osób kupujących środki do zwalczania gryzoni. Powiedział, że złożył zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury. Później po południu wiceminister przekazał, że rozmawiał z platformami OLX i Allegro, i te zgodziły się na wycofanie ze sprzedaży internetowej środków do deratyzacji. Śledczy nadal ustalają, czy powodem śmierci i zatruć wśród dzieci w ostatnich dniach był środek do zwalczania gryzoni.

Nie żyje troje dzieci, dwoje jest w szpitalu. Wiceminister zawiadamia prokuraturę. Portale aukcyjne reagują

Nie żyje troje dzieci, dwoje jest w szpitalu. Wiceminister zawiadamia prokuraturę. Portale aukcyjne reagują

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Przedstawiciele służby zdrowia z Kolumbii Brytyjskiej potwierdzili pierwszy przypadek zakażenia ptasią grypą w Kanadzie. Zainfekowanym jest nastolatek. W ubiegłym tygodniu dziecko przyjęto do szpitala w Vancouver. Jego stan jest krytyczny. Źródło infekcji pozostaje nieznane.  

Nastolatek w stanie krytycznym z powodu ptasiej grypy. Źródło zakażenia nieznane 

Nastolatek w stanie krytycznym z powodu ptasiej grypy. Źródło zakażenia nieznane 

Źródło:
CNN, NBC News, tvn24.pl

Jeden ze składów tramwajowych linii 15 najpierw na ulicy Władysława Andersa uczestniczył w kolizji z autobusem, a kiedy zjeżdżał do zajezdni, na placu Bankowym zderzył się z samochodem osobowym.

Pechowy tramwaj. Dwie kolizje jedna po drugiej

Pechowy tramwaj. Dwie kolizje jedna po drugiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pogoda na dziś - piątek 15.11. Dzień przyniesie sporo chmur, będzie jednak też szansa na chwile ze słońcem. Termometry wskażą do 10 stopni Celsjusza. Biomet okaże się niekorzystny, a lokalnie może powiać silny wiatr.

Pogoda na dziś - piątek, 15.11. Będzie szansa na chwile ze słońcem

Pogoda na dziś - piątek, 15.11. Będzie szansa na chwile ze słońcem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej zatrzymali Grzegorza W. - ustalił reporter "Czarno na białym" Artur Warcholiński. Mężczyzna jest podejrzewany w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Informację potwierdził rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński. "Obecnie trwają czynności procesowe z zatrzymanym" - napisał. Firma W. opłacała reklamy Dariusza Mateckiego, szczecińskiego posła PiS, w mediach społecznościowych - wynika z materiałów, które zgromadziła prokuratura.

Kolejne zatrzymanie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Kolejne zatrzymanie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

W czwartek agenci CBA zatrzymali prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, którego w wyborach samorządowych poparły Koalicja Obywatelska i Nowa Lewica. Mariusz Witczak z KO powiedział, że "w tej kwestii nie może być świętych krów". Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska przekazała, że jest zaniepokojona tym, że polityk z poparciem jej ugrupowania "być może parał się działalnością o charakterze korupcyjnym". Do sprawy odnieśli się też Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Sławomir Mentzen (Konfederacja) oraz Cezary Tomczyk (KO).

Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA. "W tej kwestii nie może być świętych krów"

Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA. "W tej kwestii nie może być świętych krów"

Źródło:
TVN24, PAP

W czwartek przed południem Łukasz Ż. został przekazany polskim służbom na granicy z Niemcami. Mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. W piątek ma zostać przesłuchany przez prokuraturę.

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto jedna osoba trafiła szóstkę i wygrała ponad 4 miliony złotych. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 15 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Wiele wydatków podkomisji Antoniego Macierewicza budzi zdumienie. Jeden z członków podkomisji miał przejechać samochodem w sumie 314 tysięcy kilometrów. Tytułem zwrotu kosztów podróży pobrał z państwowej kasy, czyli z pieniędzy podatników, prawie 240 tysięcy złotych. Zresztą nie tylko on, bo wysoki zwrot otrzymała także sekretarz podkomisji i jej rzeczniczka prasowa.

Podkomisja Macierewicza wydała fortunę na przejazdy i hotele. Jeden z członków niemal osiem razy okrążył Ziemię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Robert Fico i Donald Tusk spotkali się nieformalnie w Jaworzynie Tatrzańskiej przy granicy słowacko-polskiej. Kancelaria słowackiego szefa rządu poinformowała, że premierzy rozmawiali między innymi o zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Nieformalne spotkanie premierów. Trzy godziny Tuska na granicy

Nieformalne spotkanie premierów. Trzy godziny Tuska na granicy

Źródło:
PAP

Delegacja współpracowników Donalda Trumpa spotkała się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Według ministra obrony i wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza to sygnał, że "Polska jest ważnym partnerem". - Uważam, że Polska może odegrać bardzo ważną rolę jako łącznika pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Mamy ogromne zaufanie Amerykanów - mówił w "Kropce nad i" szef MON.

Szef MON: mamy ogromne zaufanie Amerykanów

Szef MON: mamy ogromne zaufanie Amerykanów

Źródło:
TVN24

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez CBA i usłyszał zarzuty w związku ze sprawą Collegium Humanum. 46-latek urząd prezydenta miasta sprawuje już drugą kadencję. Co warto wiedzieć o Jacku Sutryku?  

Jacek Sutryk z zarzutami. Kim jest prezydent Wrocławia?

Jacek Sutryk z zarzutami. Kim jest prezydent Wrocławia?

Źródło:
PAP, Radio ZET, tvn24.pl, wroclaw.pl

Na terenie wrocławskiego lotniska zatrzymano kolejną osobę w sprawie nieprawidłowości w nieistniejącym już Collegium Humanum. Prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z biura prasowego Prokuratury Krajowej potwierdziła, że chodzi o Mariana Dymalskiego, przewodniczącego rady nadzorczej portu lotniczego we Wrocławiu.

Kolejne zatrzymanie w sprawie Collegium Humanum

Kolejne zatrzymanie w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Delegacja współpracowników Donalda Trumpa, w tym były sekretarz do spraw armii oraz dwóch emerytowanych generałów, przybyła do Warszawy, gdzie spotkała się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą, a także Rafałem Trzaskowskim. Jak ocenił wcześniej wiceszef Cezary Tomczyk, ta wizyta "pokazuje, że Amerykanie są bardzo dalekowzroczni".

Ludzie Trumpa w Warszawie. Rozmowy z Dudą i Trzaskowskim

Ludzie Trumpa w Warszawie. Rozmowy z Dudą i Trzaskowskim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

W środę w miejscowości Jedlińsk koło Radomia dachowała karetka pogotowia ratunkowego. W wyniku wypadku na miejscu zginął ratownik z pogotowia w Białobrzegach, a kierowca ambulansu trafił do szpitala. W mediach społecznościowych tragicznie zmarłego pożegnali koledzy po fachu.

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Źródło:
tvn24.pl, Onet
Premium