Piraci obniżają żądania okupu

Aktualizacja:

Teraz za supertankowiec "Sirus Star" somalijscy piraci oczekują wpłaty 15 mln dolarów - przekazał islamski rzecznik Abdirahim Isse Adow. Na pokładzie jednostki znajduje się 19-osobowa załoga, w tym dwóch Polaków.

- Pośrednik ma dać 15 milionów dolarów okupu za saudyjski statek - powiedział agencji Reuters Adow. - To jest teraz stawka.

Wcześniej mowa była o 25 milionach.

W czasie weekendu piraci ostrzegli, iż "odpowiedzą na jakąkolwiek próbę interwencji wojskowej", podjętą w celu uwolnienia jednostki. Na pokład jednostki wysłali dodatkowych uzbrojonych ludzi.

Malezja prosi ONZ o wysłanie sił morskich

Prośba o rozmieszczenie sił morskich do walki z somalijskimi piratami w Zatoce Adeńskiej została przekazana amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzie Rice. Sama Rada Bezpieczeństwa ONZ rozpatrzy ją w ciągu najbliższych tygodni.

- Piraci są dla światowego handlu zagrożeniem, które należy natychmiast powstrzymać, zwłaszcza w kontekście kryzysu finansowego - czytamy w komunikacie wicepremiera Malezji Najiba Razaka.

Statek większy, niż lotniskowiec

Zdaniem US Navy do przejęcia kontroli nad tankowcem doszło 450 mil na południowy-wschód od kenijskiego portu Mombasa. "Sirius Star" jest największym statkiem porwanym na tych wodach przez piratów - twierdzą Amerykanie. - To sprawa bezprecedensowa. To największy statek, którego porwania byliśmy świadkami - mówił rzecznik amerykańskiej 5. Floty porucznik Nathan Christensen.

 
Wodu w Rogu Afryki uznawane są za najbardziej niebezpieczne na świecie TVN24.pl

Tankowiec "Sirius Star", zwodowany zaledwie w marcu 2008 roku w południowokoreańskiej stoczni, może przewozić do 2 milionów baryłek ropy. To jest więcej niż 25 proc. dziennego wydobycia tego surowca w Arabii Saudyjskiej. Zdaniem amerykańskiej marynarki wojennej, w zbiornikach tankowca jest ropa warta ok. 100 mln dol.

30 mln w kufrach piratów

Według szacunków ONZ, w tym roku somalijscy piraci zarobili od 25 do 30 mln dolarów.

Od stycznia do października u wschodnich wybrzeży Afrki uprowadzono około 65 statków handlowych i około 200 członków załogi.

Źródło: Reuters, PAP, Gazeta Wyborcza