Jak nie dać się Google'owi

Aktualizacja:

Mimo wprowadzenia przez Google zmian w polityce prywatności, użytkownicy serwisów koncernu wciąż mogą ograniczyć ilość danych, do których internetowy "Wielki Brat" będzie miał dostęp.

Przypomnijmy, po wczorajszej zmianie polityki prywatności amerykański gigant internetowy ma już możliwość zestawiania informacji zamieszczanych przez użytkowników swoich różnych usług. I tak na przykład dane z YouTube, Google+, Gmail, Bloggera będą scalane i dzięki temu Google będzie miał dostęp do ogromnej i wszechstronnej bazy danych. Do tej pory firma gromadziła informacje o aktywności swoich klientów odrębnie dla każdej usługi.

Internauci znaleźli kilka sposobów, w jaki można zminimalizować wpływ tych zmian.

Sposób pierwszy, najłatwiejszy, ale...

Oczywiście zmiany w polityce prywatności mają zastosowanie tylko do zalogowanych użytkowników Google'a. Gdy zatem korzysta się z usług koncernu z Mountain View nie będąc zalogowanym np. do Gmaila, YouTube czy Google+, nic teoretycznie nie grozi. Tak więc pierwszym sposobem na uniknięcie "macek" Google'a jest korzystanie z serwisów koncernu bez logowania - pisze CNN.

Jednak wiele osób najczęściej przegląda internet mając - dla wygody - włączoną skrzynkę mailową czy YouTube. Tutaj zatem pojawia się słabość wspomnianej metody.

Pamiętajcie o historii

Co więc mogą w tej sytuacji zrobić użytkownicy internetu? Przede wszystkim wyczyścić historię w usługach oferowanych przez Google. Po zalogowaniu do danej usługi należy wejść na adres https://www.google.com/history.

Pojawi się wtedy lista wyszukiwań. Następnie należy kliknąć na przycisk usunięcia całej historii przeglądania (Remove all Web History). Jednak to nie rozwiązuje, wbrew temu, co można by sądzić, problemu. Dlaczego? Bo Google i tak będzie zbierał takie dane na wewnętrzny użytek, z tą tylko różnicą, że będzie je przechowywał "jedynie" przez 18 miesięcy - zauważa CNN.

Z YouTube podobnie

Podobny sposób możemy zastosować też np. w serwisie YouTube. By wyczyścić swoją historię należy najpierw się zalogować, a później kliknąć na swoją ikonkę, wejść w "Menedżer filmów", kliknąć na "Historię" i później na "Wyczyść całą historię oglądania" oraz "Pause viewing history". Potem należy wejść w "Historię wyszukiwania", kliknąć na "Wyczyść całą historię wyszukiwania" i "Wstrzymaj historię wyszukiwania".

Tego typu kroki należy powtórzyć - przypominają fachowcy - dla wszystkich kont serwisów Google, a także dla przeglądarki Google Chrome.

Źródło: CNN, niebezpiecznik.pl, tvn24.pl