"Czarny Orzeł" w Polsce. Brytyjczycy przyślą 1350 żołnierzy

Podczas wizyty w Polsce brytyjski minister obrony zapowiedział wspólne ćwiczenia wojskowe o kryptonimie "Czarny Orzeł". Michael Fallon zadeklarował przysłanie 350 pojazdów i 1350 żołnierzy. Ma to być "największe zaangażowanie Wielkiej Brytanii w ćwiczenia we wschodniej Europie od 2008 roku".

Putin nie odbiera telefonów od Merkel? Europa w końcu "straciła cierpliwość"

Władimir Putin nie odebrał kilku telefonów wykonywanych w ciągu minionego weekendu przez kanclerz Angelę Merkel - pisze w poniedziałek brytyjski "Daily Telegraph". Dziennik zwraca uwagę na to, że w Europie w ostatnich dniach mówi się o "nieprzewidywalnych zachowaniach" Putina, które komentuje się nawet w samej Rosji. Europa straciła do Putina cierpliwość i jest to dla nas niespodzianka - komentuje ostatnie wydarzenia jeden z dyplomatów w Waszyngtonie.

"Sytuacja wymknęła się spod kontroli". Płoną wielkie zbiorniki paliwa

Podczas starć rywalizujących bojówek pociski trafiły w dwa wielkie zbiorniki paliwa na obrzeżach libijskiej stolicy. Płonie około dziesięciu milionów litrów paliwa. Strażacy wycofali się ze względu na trwające walki. Libijski rząd określa sytuację "katastrofą" i prosi o pomoc międzynarodowych.

"Proszę o pokazanie sklepu, w którym kupię wyrzutnię Buk"

To, co Rosja mówi, jest prawie tak samo niepokojące jak to, co Rosja robi - powiedział w poniedziałek Radosław Sikorski na konferencji prasowej po spotkaniu z byłym i obecnym ministrem obrony Wielkiej Brytanii. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że wina Rosji w konflikcie z Ukrainą jest jasna i Rosja nie tylko powinna zaprzestać walki i wspierania separatystów, ale też kłamania na temat tych wydarzeń.

Przeżył połknięcie przez wieloryba. Jego grób zniszczyli go dżihadyści

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (dawniej Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu) kontynuują niszczenie świętych miejsc na opanowanych przez siebie terenach w Iraku. Islamiści wysadzili w powietrze Grobowiec Jonasza niedaleko Mosulu. Kiedyś była to świątynia chrześcijańska, a potem meczet. Miejsce uznawane jest za grobowiec biblijnego proroka Jonasza, który miał zostać połknięty przez wieloryba.

Ukraińcy opanowali miasta w pobliżu miejsca katastrofy boeinga

Ukraińskie siły rządowe opanowały miejscowości, w których pobliżu rozbił się 17 lipca zestrzelony malezyjski boeing 777 z prawie 300 osobami na pokładzie – poinformowało dowództwo operacji antyterrorystycznej w Kijowie. Wcześniej udało się zdobyć ważny punkt strategiczny, czyli kurhan Saur-Mogiła w obwodzie donieckim na wschodzie kraju – doniósł w raporcie złożonym w poniedziałek prezydentowi Petro Poroszence minister obrony Wałerij Hełetej.

Izrael nie może zniszczyć Hamasu, bo "jego miejsce zastąpi coś gorszego"

Izrael nie może zniszczyć Hamasu, bo jeżeli to zrobi, jego struktury w Strefie Gazy zastąpią wkrótce islamiści z o wiele bardziej radykalnych ugrupowań podobnych do Państwa Islamskiego, które kontroluje dużą część Iraku - stwierdził jeden z najważniejszych ludzi w Pentagonie, gen. Michael Flynn, szef Agencji Wywiadu Wojskowego (DIA) w Pentagonie.

Rosja chce zasady "domniemania niewinności" ws. zestrzelenia boeinga

Mamy nadzieję, że śledztwo ws. katastrofy boeinga Malaysia Airlines będzie się opierało na zasadzie "domniemania niewinności" i nie dojdzie do zacierania żadnych śladów - oznajmił minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Dodał, że śledztwo powinno zostać przeprowadzone pod egidą ONZ.

Czy z Hamasem można negocjować? "Do rozmów trzeba dwóch stron"

W sytuacji, gdy trwają międzynarodowe wysiłki na rzecz zakończenia konfliktu w Strefie Gazy, Izrael i radykalny palestyński Hamas zmniejszyły nasilenie walk. Zdaniem Patrycji Sasnal, ekspertki Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Hamas, mimo że jest uznawany za organizację terrorystyczną, jest partnerem do rozmów.

Skutki wojny jądrowej USA z Chinami i ZSRR. Tajny raport dla JFK

W wojnie jądrowej między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim i Chinami w 1963 r. mogło zginąć nawet 71 mln obywateli amerykańskich, a rok po ataku jądrowym na Amerykę liczba ofiar sięgnęłaby nawet 100 milionów, czyli ponad połowy ówczesnych mieszkańców USA. Równocześnie wojna jądrowa kosztowałyby w pierwszych dniach życie 76 milionów obywateli radzieckich i chińskich.

Arcyksiążę Ferdynand. Jego śmierć rozpętała piekło

Arcyksiążę austriacki Ferdynand nie miał odegrać większego znaczenia w historii. Miał być jednym z wielu członków znakomitej dynastii Habsburgów, który dożyje późnej starości w otoczeniu gromadki wnucząt. Przypadek chciał jednak inaczej. Takich przypadków i dziwnych zbiegów okoliczności było w życiu arcyksięcia całe mnóstwo. Opowieść o Franciszku Ferdynandzie to historia człowieka, który za wszelką cenę, chcąc uniknąć wojny, posłużył jako pretekst do niej.

Przegra Ukrainę, straci Kreml? Na kogo musi uważać Putin

Widmo klęski rebelii w Donbasie i nieunikniona recesja w gospodarce zagrażają rządom Władimira Putina. Kiedy brał Krym bez jednego wystrzału, stały za nim murem elity i społeczeństwo. Dziś zachodnie sankcje budzą niezadowolenie części zaplecza Putina, zaś przez militarne porażki na Ukrainie nacjonaliści oskarżają prezydenta o zdradę. Analiza tvn24.pl.

Al-Nashiri i Abu Zubajda szybko nie opuszczą Guantanamo

Szanse na wyjście z więzienia Guantanamo Al-Nashiriego i Abu Zubajdy, którzy - jak orzekł trybunał w Strasburgu byli torturowani w więzieniu CIA w Polsce - są mgliste, choć żadnego z nich dotąd nie skazano, a drugiemu nawet nie postawiono formalnie zarzutów.

Rzeź na skalę przemysłową. Szaleństwo I wojny światowej

Wielka wojna w latach 1914-18 pochłonęła życie niemal dziesięciu milionów żołnierzy. Kolejne 20 milionów zostało rannych. Ta hekatomba była wynikiem zderzenia myślenia dowódców rodem z XIX wieku z efektami rewolucji przemysłowej i techniką XX wieku. Nowe narzędzia zabijania odmieniły sposób prowadzenia wojen.

Lekarz padł ofiarą epidemii wirusa Ebola

Jeden z najbardziej znanych lekarzy w Liberii, Amerykanin Samuel Brisbane, zmarł na gorączkę krwotoczną po zarażeniu się wirusem Ebola - poinformował w niedzielę liberyjski rząd. W szpitalu przebywa chory na Ebolę inny amerykański lekarz.