- Polska będzie musiała podejmować decyzje na własną rękę, w oparciu o relacje z innymi państwami z obszaru Międzymorza, tak jak to rozumiał Piłsudski. A także ze Stanami Zjednoczonymi - uważa George Friedman. Politolog z ośrodka analitycznego Stratfor był gościem programu "Horyzont". W rozmowie z Maciejem Wierzyńskim Friedman podkreślił, że Unia Europejska jest w kryzysie, dlatego Polsce potrzebne jest wsparcie innego sojuszu. - Czego spodziewacie się po rozdartej politycznie Europie? - pytał.

Zachodnie media straszą "prawicowym trzęsieniem ziemi" w Parlamencie Europejskim, a mieszkańcy Paryża i Brukseli wychodzą na ulice, by sprzeciwić się skrajnym politykom. Różnic pomiędzy poszczególnymi eurosceptycznymi ugrupowami jest jednak bardzo dużo i trudno sobie wyobrazić, by partie te zdołały przemówić jednym głosem. Czy z którymś z nich połączy siły Nowa Prawica? Tego na razie nie wiadomo, ale ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego będzie miało szeroki wybór.

Brytyjski następca tronu książę Karol namawiał młodych Rumunów, by zachowali odwieczne wiejskie tradycje swego kraju. Książę jest przekonany, że to może pomóc w ożywieniu rumuńskiej gospodarki - pisze Associated Press.

Około 3,5 tys. ludzi w różnym wieku przeszło ulicami Nikozji w pierwszym na Cyprze marszu dumy gejowskiej, domagając się poprawy sytuacji prawnej osób o orientacji homoseksualnej.

- Europa przeszła największy w swojej historii kryzys, a wyborcy wydali werdykt - tak eurowybory ocenia Paweł Świeboda. Natomiast zdaniem Marcina Zaborowskiego głównym werdyktem jest brak zainteresowania Unią Europejską. - Większość wyborców w ogóle do urn nie poszła i nie oddała swojego głosu - stwierdził. Dlatego według gości "Tu Europa" silna reprezentacja eurosceptyków w PE nie jest obrazem ich siły na poziomie krajowym.

W populistycznym i eurosceptycznym włoskim Ruchu Pięciu Gwiazd doszło do buntu przeciwko planom lidera ugrupowania Beppe Grillo, by w Parlamencie Europejskim zawrzeć sojusz ze skrajnie prawicową Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa Nigela Farage’a.

Nie mieszajmy obrony antyrakietowej z odpowiedzią NATO na agresję Rosji na Ukrainie – apelowali amerykańscy eksperci na dorocznej konferencji poświęconej obronie antyrakietowej konserwatywnego think-tanku Atlantic Council. Europejczykom, w tym Polsce, zarzucili brak zrozumienia celu, metod i skutków rozmieszczenia elementów amerykańskiej "tarczy antyrakietowej".

Hiszpańska policja aresztowała sześciu mężczyzn pod zarzutem rekrutowania i wysłania 26 radykalnych islamskich bojowników dla ugrupowań terrorystycznych w Syrii, Libii i Mali. Rozbita grupa mogła stanowić "poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego".

W czasie rejsu z Singapuru do Indonezji został uprowadzony tajski tankowiec. Na pokładzie było 14 członków załogi. To drugi taki przypadek na przestrzeni ostatnich miesięcy.