MSZ Turcji: Wiedeń to stolica radykalnego rasizmu

Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu określił w piątek Austrię mianem "stolicy radykalnego rasizmu" szerzącego się w Europie, w odpowiedzi na czwartkową zapowiedź kanclerza tego kraju, który chce zerwania rozmów dot. przyjęcia Turcji do Unii Europejskiej.

Po fali ataków Merkel szybko traci poparcie

W ciągu miesiąca, w którym w Niemczech doszło do fali aktów terroru, poparcie dla kanclerz Angeli Merkel spadło o 12 punktów procentowych, do 47 proc. - wynika z sondażu Deutschlandtrend przeprowadzonego na zamówienie telewizji publicznej ARD.

"Moment, który ocalił życie Erdogana". W F-16 spiskowców miało zabraknąć paliwa

Odrzutowiec, na pokładzie którego prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan leciał do Stambułu w czasie próby zamachu stanu, nie został zestrzelony przez puczystów, bo w pilotowanym przez nich F16 zabrakło paliwa - pisze prorządowy "Yeni Safak". "Był to moment, który ocalił życie Erdogana i przesądził o losie puczu" - twierdzi konserwatywny turecki dziennik.

Samolot przejechał przez parking i wbił się w jezdnię

Pilotowi lądującemu w Bergamo we Włoszech nie udało się zatrzymać samolotu transportowego odpowiednio wcześnie i maszyna przebiła się przez ogrodzenie portu lotniczego. Na zdjęciach widać, że samolot wyjechał dziobem na środek drogi.

"Obecna polityka Polski na pewno zadowala jednego przywódcę: Putina" #PisząoPolsce

"To, co się dzieje w Polsce, ma znaczenie poza jej granicami" - pisze w "Washington Post" Judy Dempsey z think tanku Carnegie Europe. Jej zdaniem PiS, robiąc to co robi w ramach sporu o Trybunał Konstytucyjny, kieruje się zemstą i chęcią ograniczenia wpływów UE, zwłaszcza jeśli chodzi o jej liberalne wartości. Według Dempsey cieszy się z tego zwłaszcza jeden człowiek: Władimir Putin. Tak #PisząoPolsce.

Twierdzą, że mają ciała załogi zestrzelonego Mi-8. Stawiają warunki

Grupa syryjskich rebeliantów utrzymuje, że ma ciała pięciu Rosjan, którzy zginęli po zestrzeleniu śmigłowca Mi-8 – podaje agencja Reutera. Mogą je zwrócić pod warunkiem, że władze Syrii uwolnią więźniów. Mi-8 został zestrzelony 1 sierpnia w prowincji Idlib, w drodze do bazy w Hmejmim.

Znajoma nożownika z Londynu: zmienił się, groził przyjacielowi, że go zadźga

Kobieta, która została zamordowana przez nożownika w Londynie, była Amerykanką i żoną profesora psychologii z Florydy. Małżeństwo w piątek miało wrócić do domu - donosi londyński dziennik "Evening Standard". Dziennikarzom udało się dotrzeć do znajomej napastnika, która miała go za cichego i spokojnego nastolatka. Jednak - jak twierdzi - miał zmienić się nie do poznania około dwóch lat temu.

Obama: Nie było okupu, tylko zapłata. Kulisy rokowań z Iranem

Nie było żadnego okupu dla Iranu za wypuszczenie czterech Amerykanów aresztowanych pod nieprawdziwymi zarzutami - twierdzą zgodnie prezydent USA Barack Obama i sekretarz stanu John Kerry. Obaj w czwartek odpierali zarzuty. - My nie płacimy i nie będziemy nigdy płacić okupów za zakładników - oświadczył Obama.

Gulen: nakaz mojego aresztowania to dowód autorytaryzmu

"Kolejny przykład dążenia przez prezydenta Erdogana do autorytaryzmu i odwrotu od demokracji" - tak przebywający na emigracji w USA muzułmański kaznodzieja Fethullah Gulen określił wydany przez władze tureckie nakaz jego aresztowania. Duchowny konsekwentnie zaprzecza jakoby miał jakikolwiek związek z próbą zamachu.

Europa w obliczu terroryzmu. Pójdzie drogą Izraela?

Ostatnie wydarzenia w Hiszpanii pokazały, że strach przez atakami terrorystycznymi jest bardzo silny. Niewiele jednak osób wie, jak w jego obliczu się zachować. Eksperci przyznają, że wzorem mógłby być Izrael, gdzie już małe dzieci są przygotowywane do różnego rodzaju działań w przypadku wystąpienia incydentów o charakterze terrorystycznym. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Wojna widziana oczami dziecka. Pierwsze takie muzeum

Mieli zaledwie po kilka lat, gdy musieli się zmierzyć z okrutną rzeczywistością. Przeżyli ją, a teraz z perspektywy dorosłego pokazują co to znaczy strach, bombardowania, oglądanie tragedii z bliska. W Sarajewie powstaje pierwsze Muzeum Dzieciństwa Czasu Wojny. - Chcemy, żeby nasze doświadczenia służyły innym dzieciom - mówi jego pomysłodawca. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Żona Trumpa: nie naruszyłam przepisów imigracyjnych

Była słoweńska modelka Melania Trump, żona kandydata republikanów w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa, zapewniła w czwartek na Twitterze, że nie naruszyła przepisów imigracyjnych przed uzyskaniem amerykańskiego obywatelstwa w 2006 r.

Atomowy guzik to mit. Co kryje najważniejsza walizka świata?

Każdy amerykański prezydent ma ją przy sobie – dosłownie, bo "nuklearna" teczka nie może być dalej niż kilkanaście metrów od niego. Na szczęście jeszcze żaden z nich z niej nie skorzystał. Ponieważ następnym prezydentem Stanów Zjednoczonych może zostać Donald Trump – określany przez niektórych szaleńcem – to warto sprawdzić, co może samodzielnie zrobić prezydent USA. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Zabójstwo dziennikarza. Są wizerunki podejrzanych

Prowadzący śledztwo w sprawie zamachu na dziennikarza Pawła Szeremeta uzyskali wizerunki osób, które mogły podłożyć ładunek wybuchowy pod jego samochód, jednak nie ustalono jeszcze ich tożsamości – poinformowali przedstawiciele policji i Prokuratury Generalnej Ukrainy.

Sąd wydał nakaz aresztowania największego wroga Erdogana

Sąd w Stambule w czwartek wydał nakaz aresztowania Fethullaha Gulena, islamskiego kaznodziei, mieszkającego w USA, którego władze w Ankarze oskarżają o zorganizowanie nieudanego zamachu stanu w połowie lipca - podała prorządowa agencja prasowa Anatolia.

Nie ma jedzenia, leków i prezerwatyw. Coraz więcej kobiet wybiera sterylizację

Brak podstawowych produktów spożywczych, leków i dramatyczna sytuacja w służbie zdrowia stały się tak uciążliwe, że coraz więcej Wenezuelek decyduje się na sterylizację - pisze Reuters. Kobiety do zabiegu skłania również ograniczona dostępność prezerwatyw czy tabletek antykoncepcyjnych w pogrążonym w kryzysie kraju.

Kanclerz chce zerwać negocjacje z Turcją. Juncker odrzuca apel

Należy zerwać negocjacje o przystąpieniu Turcji do UE, ponieważ ze względu na wydarzenia polityczne oraz dysproporcje gospodarcze Turcja jeszcze przez dziesięciolecia nie będzie dobrym kandydatem - oświadczył w czwartek kanclerz Austrii Christian Kern. Na jego słowa zareagował turecki minister ds. europejskich, który powiedział, że komentarz przypomina retorykę skrajnej prawicy. Apel Kerna odrzucił też szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Korea Płn. kpi z sankcji. "Umieścimy flagę na Księżycu w ciągu 10 lat"

Korea Północna planuje do 2020 roku wystrzelić na orbitę kolejne satelity, a w ciągu 10 najbliższych lat umieścić swoją flagę na powierzchni Księżyca - zapowiedział wysoki rangą przedstawiciel Północnokoreańskiej Agencji Kosmicznej. Eksperci wątpią w szybki sukces, ale podkreślają, że cele te nie wydają się całkiem poza zasięgiem Pjongjangu.