NATO ma szefa wywiadu. Został nim niemiecki dyplomata

NATO mianowało pierwszego w swej historii zastępcę sekretarza generalnego ds. wywiadu i bezpieczeństwa. Został nim niemiecki dyplomata Arndt Freytag von Loringhoven - poinformował dziennik "Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wiadomo, kiedy ruszy likwidacja "dżungli" w Calais

Ewakuacja zwanego "dżunglą" obozowiska migrantów w Calais na północy Francji rozpocznie się w poniedziałek rano i potrwa tydzień - ogłosiło francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Część migrantów już trafiła do ośrodków w innych częściach kraju.

Złodzieje okularów aresztowani. Zarobili na tym miliony

Sześciu pracowników fabryki okularów we Włoszech zostało aresztowanych pod zarzutem ich seryjnej kradzieży. Robotnicy kradli z taśmy produkcyjnej średnio 120 oprawek oraz okularów słonecznych tygodniowo i sprzedawali je w kraju i za granicą. Proceder trwał 2 lata.

Zgrzyt z honorową ambasadorką ONZ. "To biała kobieta z dużym biustem"

Organizacja Narodów Zjednoczonym ustanowiła Wonder Woman, fikcyjną bohaterkę komiksów, honorową ambasadorkę w walce o równouprawnienie kobiet i dziewcząt. Decyzja ta spotkała się jednak z krytyką samych pracowników organizacji, którzy twierdzą, że skąpo ubrana fikcyjna postać nie była właściwym wyborem.

Co zrobią zwolennicy Trumpa, jeżeli przegra?

Tylko połowa zwolenników Partii Republikańskiej i Donalda Trumpa zaakceptuje ewentualne zwycięstwo jego demokratycznej rywalki Hillary Clinton - wynika z opublikowanego w piątek sondażu Reuters/Ipsos. W przypadku Demokratów wskaźnik ten wynosi 70 proc.

MON: oczekujemy od Rosji jasnego stanowiska ws. mistrali

W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo-śmigłowcowych klasy Mistral - podkreśliła w sobotę czasowo pełniąca obowiązki rzecznika prasowego MON Katarzyna Jakubowska. O przekazaniu Rosji przez Egipt dwóch mistrali za jednego dolara informował w czwartek w Sejmie szef MON Antoni Macierewicz.

Siostry od marihuany. Zarabiają na tym krocie

"Siostry z Doliny" żyją jak zakonnice. Uprawiają marihuanę i zarabiają na tym krocie. Produkują na sporą skalę, mimo że w ich mieście jest zakaz handlu konopiami. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Francuzi porzucają swój symbol. Jedzą coraz mniej sera

Gdyby generał de Gaulle był prezydentem Francji teraz- a nie w latach 60. - to rządziłoby mu się bez porównania łatwiej. Słynne były niegdyś jego narzekania, że nie da się rządzić krajem, w którym jest 246 gatunków sera. Otóż okazuje się, że już wkrótce może ich być o wiele mniej. Nieoczekiwanie Francuzi przestali lubić ser. Coś, z czego byli od wieków słynni na cały świat. Camembert czy Roquefort były tak samo symbolami Francji jak Wersal, Luwr czy wieża Eiffla. Tymczasem 60 proc. Francuzów stwierdziło, że ser mógłby właściwie dla nich nie istnieć. Czy Francja na pewno może być Francją bez sera? Materiał programu "Fakty z zagranicy" TVN24 BiS.

Wierzą w trolle, elfy, krasnoludki. W XXI wieku

Czasem zdarza się, że politycy mówią rzeczy tak kuriozalne i obiecują rzeczy tak niestworzone, że nie spodziewamy się, że ktoś byłby w stanie w to uwierzyć. A jednak prawie każdy absurd może znaleźć swoich wyznawców. Duża grupa Islandczyków (8 proc. badanych) przekonana jest, że elfy istnieją naprawdę. Niemal 50 proc. uważa, że to prawdopodobne. Za to w Danii całkiem serio wierzy się w trolle. Jak to się dzieje, że w XXI wieku, otoczeni kosmiczną technologią, wierzymy w krasnoludki? Materiał programu "Fakty z zagranicy" w TVN24 BiS.

Duterte: nie chodzi o zerwanie stosunków z USA

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte, który w ostatnim czasie kilkakrotnie nieprzychylnie wypowiadał się o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, oświadczył w piątek, że nie chce zerwania sojuszu Filipin z USA. Jak argumentował, nie leżałoby to w interesie jego kraju.

"Piątkowa głupota", "całkowita bzdura". Rosyjskie władze o słowach Macierewicza

Wystąpienie Antoniego Macierewicza o nabyciu przez Rosję od Egiptu mistrali to piątkowa głupota - oświadczył cytowany przez rosyjską agencję Interfax gen. Igor Konaszenkow. Rzecznik Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej odniósł się w ten sposób do wypowiedzi szefa polskiego MON, który stwierdził, że okręty te "w ostatnich dniach zostały de facto przekazane Rosji za jednego dolara". Wieczorem w piątek także rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił, że to "całkowita bzdura".

Polka powiedziała, jak czuje się po Brexicie. Została wybuczana

Polka mieszkająca w Wielkiej Brytanii poskarżyła się w brytyjskim programie publicystycznym BBC "Question Time" na to, że po referendum w sprawie opuszczenia przez Brytyjczyków Unii Europejskiej czuje się w tym kraju dyskryminowana. - Czuję, że nie jestem już mile widziana przez 52 proc. głosujących - powiedziała. Na te słowa zgromadzona w studiu publiczność zareagowała buczeniem.

Rosja przedłuża "przerwę humanitarną" w Aleppo, mieszkańcy obawiają się "podstępu"

Przerwa humanitarna w Aleppo została przedłużona o kolejne 24 godziny, czyli potrwa do godz. 19 czasu miejscowego w sobotę (godz. 18 w Polsce) – poinformował przedstawiciel sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych gen. Siergiej Rudskoj. Mimo "przerw" w walkach o Aleppo nie udało się rozpocząć ewakuacji medycznych z miasta, ponieważ nie ma gwarancji bezpieczeństwa dla pracowników organizacji humanitarnych - powiedział z kolei rzecznik ONZ ds. humanitarnych Jens Laerke.

ONZ: dżihadyści chcą wykorzystać 550 rodzin jako żywe tarcze

Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (IS) zmusili 550 rodzin z okolic Mosulu na północy Iraku do opuszczenia domów, aby najprawdopodobniej użyć ich na swych pozycjach w Mosulu jako żywych tarcz - poinformowała w piątek rzeczniczka biura Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka.

Satysfakcja premier po szczycie UE. "Odejście od obowiązkowych kwot"

Następuje otwarcie dyskusji na temat reformy polityki migracyjnej UE – powiedziała premier Beata Szydło po posiedzeniu Rady Europejskiej. Zaznaczyła, że zmiana formuły polityki migracyjnej dla Polski oznacza odejście od obowiązkowych kwot. Premier zapowiedziała również, że jeżeli sytuacja w Syrii się nie poprawi, to Polska będzie wnioskować o ponowną dyskusję Unii na temat sankcji wobec wspierającej reżim syryjski Rosji.

WSJ: W ONZ rośnie bunt przeciw Rosji. Będzie próba jej ominięcia

Niektórzy członkowie ONZ chcą pominięcia Rady Bezpieczeństwa w szukaniu rozwiązania konfliktu w Syrii, ponieważ nie jest ona w stanie się porozumieć ws. zakończenia nalotów na Aleppo - pisze "Wall Street Journal". Rozmowy na ten temat miały być gorące a przedstawiciel Rosji opuścił je wzburzony.

Samobójcy zaatakowali o świcie. Atak na marginesie głównej bitwy

Dżihadyści przeprowadzili zmasowany atak na irackie miasto Kirkuk, prawdopodobnie starając się odciągnąć część sił atakujących kontrolowany przez nich Mosul. Uderzenie przeprowadził szereg zamachowców samobójców i nieznana liczba bojówkarzy. Szczegóły nie są jasne.