Doktor habilitowany nauk prawnych Robert Jastrzębski został w piątek zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość do Trybunału Konstytucyjnego, obok Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Kim jest prawnik, którego wskazało PiS na sędziego TK, rezygnując z wcześniej wysuniętej kandydatury Elżbiety Chojny-Duch?
W piątek Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło Roberta Jastrzębskiego do Trybunału Konstytucyjnego. Zrezygnowało na jego rzecz z wysuniętej wcześniej kandydatury Elżbiety Chojny-Duch.
Robert Jastrzębski, doktor habilitowany nauk prawnych
Jak czytamy w uzasadnieniu wniosku złożonego w Sejmie, Robert Jastrzębski urodził się 18 stycznia 1972 roku w Warszawie. W 1996 roku z wyróżnieniem ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Po uzyskaniu stopnia naukowego doktora nauk prawnych w 2001 roku został adiunktem w Zakładzie Historii Ustroju i Prawa Polskiego swojego wydziału. W 2009 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego.
Jastrzębski - jak dowiadujemy się z uzasadnienia - był w latach 2012-2016 zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. "Następnie od 2017 r. adiunkt w Katedrze Europejskiej Tradycji Prawnej na Wydziale Prawa i Administracji UW, a od 1 listopada 2019 r. profesor Uniwersytetu Warszawskiego, tj. profesor uczelni w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych" - czytamy w sejmowym druku.
Od 2015 roku Jastrzębski jest Kierownikiem Pracowni Prawa Polskiego XX wieku, a od 2019 roku kierownikiem Zakładu Historii Administracji.
"Wyróżniająca wiedza prawnicza"
"Od 2016 roku jest zatrudniony w Burze Analiz Sejmowych na stanowisku eksperta do spraw legislacji" - napisano w uzasadnieniu wniosku. Wyliczono także inne jego funkcje i dokonania, w tym to, że jest "autorem, współautorem, redaktorem oraz współredaktorem około 100 publikacji naukowych".
"Wyróżniająca wiedza prawnicza oraz bogate doświadczenie w tworzeniu prawa utwierdza w przekonaniu, że Robert Jastrzębski jest dobrym kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego" - przekonują wnioskodawcy.
Ekspert ministra Ziobry
Po wydaniu 9 marca 2016 roku przez Trybunał Konstytucyjny wyroku stwierdzającego, że przepisy nowelizacji Ustawy o TK autorstwa PiS są niekonstytucyjne, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapewniał, że dysponuje opiniami "ośmiu wybitnych konstytucjonalistów", którzy podzielają zdanie rządu w sprawie sporu o Trybunał Konstytucyjny. Byli to: Robert Jastrzębski, Bogusław Banaszak, Bogusław Szmulik, Lech Garlicki, Genowefa Grabowska, Anna Łabno, Mirosław Karpiuk, Andrzej Bałaban.
Autor wielu publikacji naukowych
Nowy kandydat PiS na sędziego TK jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym książek: "Funkcje weksla w II Rzeczypospolitej" (2003), "Domy składowe. Umowa składu. Dowody składowe. Komentarz do ustawy" (2004), "Wpływ siły nabywczej pieniądza na wykonanie zobowiązań prywatno-prawnych w II Rzeczypospolitej" (2009), "Trybunał Kompetencyjny. Kolegium Kompetencyjne. Geneza. Działalność. Współczesność" (2014), "Lex Zoll. Zarys prawno-ekonomiczno-historyczny" (2016).
Wśród publikacji, których jest współautorem znajdują się: "Giełdy towarowe. Komentarz" (2006), "Prawne regulacje działalności giełd towarowych w Polsce" (2007). Jest także współredaktorem pozycji takich jak: "Małe Konstytucje. Ustawy zasadnicze okresów przejściowych 1919-1947-1992" (2014).
Jastrzębski jest członkiem rady programowej czasopisma "Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego" (od 2010 roku), komitetu redakcyjnego czasopisma "Studia z Dziejów Państwa i Prawa Polskiego" (od 2015 roku), rady naukowej "Zeszytów Prawniczych Biura Analiz Sejmowych" (od 2016 roku), "Polskiego Towarzystwa Historii Gospodarczej" (od 2011 roku).
Jest laureatem Nagrody Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego za wybitne osiągnięcia naukowe (2008/2009) oraz Nagrody Zespołowej Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie stopnia pierwszego (2015).
Autor: akr//rzw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24