Rusza nowy rok akademicki. Wraz z jego rozpoczęciem do nowej siedziby przenoszą się studenci Wydziału Chemii UAM. Zamiast na Grunwaldzie, będą się teraz kształcić na Morasku.
Historia budynku przy ul. Grunwaldzkiej, w którym dotychczas uczyli się studenci chemii, sięga lat dwudziestych poprzedniego wieku. W 1920 r. położono kamień węgielny pod jego budowę. Obiekt zaprojektowany przez Edwarda Madurowicza i Rogera Sławskiego powstawał dziewięć lat. Budowa mogłaby trwać dłużej, gdyby nie Powszechna Wystawa Krajowa, na którą budynek musiał być gotowy.
Expo dwudziestolecia międzywojennego
"Pewuka" była potężną wystawą, prezentującą dorobek młodego, bo zaledwie 10-letniego, państwa. Skala wydarzenia była ogromna. Przygotowania do wystawy trwały kilka lat. Między 16 maja a 30 września 1929 r. na 65 hektarach w 112 pawilonach zaprezentowało się 1427 wystawców. Wystawa przyciągnęła do Poznania 4,5 mln osób i była impulsem dla rozwoju miasta. Z jej okazji powstało mnóstwo nowoczesnych budynków, w tym Dworzec Zachodni, największy wówczas w Polsce hotel – Polonia (dzisiejszy Specjalistyczny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego), Dom Studencki "Hanka" czy Pałac Rządowy. Ten ostatni budynek po "Pewuce" przekazany został Uniwersytetowi Poznańskiemu i właśnie w nim mieściło się do teraz Collegium Chemicum. Po II wojnie światowej stał się on siedzibą Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Medycznego.
Obok biologów
Teraz chemicy opuszczają budynek i przeprowadzają się na kampus na Morasku. Przenosiny do Collegium Chemicum Novum to duży postęp dla studentów chemii. Będą mieli więcej przestrzeni - aż 26 tys. mkw, z czego ponad 2 tys. mkw. zajmuje nowoczesna biblioteka.
Studenci do dyspozycji dostają nowoczesne laboratorium, a także 4 sale: aulę, która pomieści 250 osób, salę wykładową na 150 osób i dwie mniejsze, w których zmieści się po 100 osób.
Nowy gmach stanął tuż obok Wydziału Biologii. W sąsiedztwie znajdują się także wydziały Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Matematyki i Informatyki oraz Fizyki.
Autor: FC/mz / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Radomil