Ustalono tożsamość nurka, którego ciało znaleziono we wraku Gustloffa. Zaginął siedem lat temu

[object Object]
Wrak Gustloffa leży na dnie BałtykuSławek Packo
wideo 2/3

Zwłoki znalezione we wraku statku Wilhelm Gustloff to ciało nurka z Poznania, Roberta Szlechta. Potwierdziły to badania linii papilarnych zmarłego - mówi nam Patryk Wegner, szef Prokuratury Rejonowej w Lęborku, która nadzoruje postępowanie w tej sprawie.

Zatonięcie Gustloffa, służącego w czasie II wojny światowej jako okręt szpitalny, uznawane jest za największą w historii katastrofę morską – zginęło podczas niej, według różnych źródeł, od sześciu do dziesięciu tysięcy osób, głównie niemieckich cywilów. Teraz okazuje się, że miejsce to było świadkiem jeszcze jednej tragedii – śmierci polskiego nurka.

Jego ciało wyciągnięto z dna morza pod koniec czerwca. - Wydobyto ciało płetwonurka wraz ze sprzętem. Policyjną jednostką zwłoki transportowane są do Łeby, na miejsce, gdzie czeka prokurator, by dokonać oględzin ciała i sprzętu, który ma na sobie nurek – informował nas 25 czerwca Patryk Wegner, prokurator rejonowy w Lęborku.

Linie papilarne się zgadzają

Ciało zostało wówczas przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Gdańsku w celu dokonania oględzin, przeprowadzenia sekcji zwłok oraz innych badań, w tym przede wszystkim pobrania materiału biologicznego, by określić profil DNA.

W środę prokurator Wegner poinformował nas, że na podstawie badań linii papilarnych ustalono, że ciało należy do Roberta Szlechta, biznesmena z Poznania, który w 2012 roku miał nurkować w pobliżu wraku. Od początku zlokalizowania ciała podejrzewano, że to właśnie jego zwłoki.

- Teraz czekamy na wyniki badań DNA oraz opinię biegłego patomorfologa. Musimy ustalić przyczyny śmierci, stan sprzętu – powiedział nam Wegner. Decyzja o ewentualnych zarzutach dla kogokolwiek zostanie podjęta dopiero za co najmniej kilka tygodni. Na razie postępowanie prowadzone jest w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci nurka.

Zaginięcie Szlechta było tajemnicze i wzbudziło sporo kontrowersji. 44-latek miał pod koniec lipca 2012 roku wybrać się z kolegami na wyprawę nurkową w okolice Łeby. Jak zeznali później inni uczestnicy ekspedycji, ich celem miał być wrak niemieckiego zbiornikowca zatopionego w 1944 roku.

Nurkowali nielegalnie?

Jednak rodzina Szlechta przekazała policji, że był on bardzo podekscytowany tym, że mieli zejść do wraku Wilhelma Gustloffa. Problem w tym, że od 1994 roku Gustloff uznany został za mogiłę wojenną. To wiąże się z zakazem nurkowania nie tylko na sam wrak, ale też w promieniu 500 m od niego, pod groźbą bardzo wysokiej grzywny.

Pojawiło się więc podejrzenie, że koledzy mężczyzny mogli chcieć ukryć fakt, że nurkowali nielegalnie. W trakcie śledztwa po zaginięciu Szlechta policja przesłuchała ich, zarekwirowała im sprzęt elektroniczny, ale nie znaleziono dowodów i śledztwo umorzono.

Odnalezienie ciała również nastąpiło w kontrowersyjnych okolicznościach. 5 czerwca pierwsi informację o zwłokach przy wraku zgłaszali nurkowie francuskiej armii, którzy zostali przyłapani na zejściu pod wodę w tym miejscu bez wymaganych zgód. Zauważył ich samolot Urzędu Morskiego w Gdyni wykonujący rutynowy lot.

Wilhelm Gustloff w Szczecinie jako okręt szpitalny, 1939 rokBundesarchiv

Tragedia na Bałtyku

Następnego dnia – 6 czerwca – płetwonurkowie z grupy Baltictech wykonujący legalnie dokumentację stanu wraku Gustloffa potwierdzili odnalezienie ciała nurka. Jak ocenili, stan zwłok wskazywał na to, że pozostawały one w tym miejscu od kilku lat. O tym, co znaleźli, powiadomili policję i prokuraturę. Miejsce zostało oznakowane bojką.

Wilhelm Gustloff zatonął 30 stycznia 1945 roku. Płynący z Gdyni statek został storpedowany przez radziecki okręt podwodny i zatonął na wysokości Łeby. Z katastrofy uratowano około 1200 rozbitków. Kilka razy więcej zginęło.

Wrak leży na dnie morza, na głębokości 45 metrów, kilkanaście mil na północny wschód od Łeby. Statek był wielokrotnie przeszukiwany przez wyspecjalizowane jednostki. Był też wielokrotnie plądrowany i grabiony.

Gustloff należał do nazistowskiej organizacji Kraft durch Freude. Przed wojną był statkiem wycieczkowym. W 2013 roku przy wraku odbył się uroczysty pogrzeb Heinza Schöna, jednego z ocalałych z katastrofy. Opisał on ostatnie dzieje okrętu w książce "Tragedia Gustloffa".

Basen na statku, 1938 rokBundesarchiv

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/ks / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Sławek Packo

Pozostałe wiadomości

Kongres partii Razem zdecydował o opuszczeniu parlamentarnego klubu Lewicy i utworzeniu koła partii Razem w Sejmie - poinformowała posłanka Razem Marta Stożek. Dodała, że wniosek o utworzenie koła zostanie złożony w nadchodzącym tygodniu. Do sprawy odniósł się między inymi premier Donald Tusk."'Prawo i Sprawiedliwość' i 'Razem' - te nazwy partii wymyślił ktoś obdarzony nieprzeciętnym poczuciem humoru. Czarnego" - napisał w mediach społecznościowych.

Partia Razem opuszcza klub Lewicy. Tusk o "czarnym humorze", Żukowska o "Razexicie"

Partia Razem opuszcza klub Lewicy. Tusk o "czarnym humorze", Żukowska o "Razexicie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Algieria, Nigeria i Uganda zostały kolejnymi afrykańskim krajami, które dołączyły do BRICS podczas zakończonego w ubiegłym tygodniu szczytu tej grupy w Kazaniu, na razie jako państwa partnerskie. Wnioski o przyjęcie złożyło co najmniej dziewięć kolejnych. Kraje BRICS stanowią około 42 procent światowej populacji, 30 procent światowej powierzchni lądu i 24 procent globalnej produkcji gospodarczej.

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Źródło:
PAP

W miejscowości Kajew (woj. łódzkie) doszło dziś do śmiertelnego wypadku. Zginął 75-letni kierowca auta osobowego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu 25-letniemu motocykliście. 

Nie żyje 75-latek. Nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście

Nie żyje 75-latek. Nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście

Źródło:
tvn24.pl

Na nabrzeżu T3 w Baltic Hub w Gdańsku mają być zamontowane cztery gigantyczne suwnice, dzięki którym zwiększy się przepustowość terminala. Transportowane są w całości. Przedstawiciele spółki Baltic Hub zapowiadają, że ich rozładunek będzie pierwszą tak spektakularną operacją w Polsce. 

Do Gdańska płynie statek z wielkimi suwnicami. "To pierwsza tak spektakularna operacja w Polsce"

Do Gdańska płynie statek z wielkimi suwnicami. "To pierwsza tak spektakularna operacja w Polsce"

Źródło:
TVN24, PAP

Zdjęcie z rzekomym komunikatem, który ma być wyświetlany pasażerom Polregio, znowu podbija media społecznościowe. Internauci są rozbawieni, czytając, że pociągi tego przewoźnika "przejechały ok. 1,5 mld pasażerów". Tylko że prawdziwy komunikat Polregio brzmiał inaczej.

Pociągi tej sieci "przejechały ok. 1,5 mld pasażerów"? Zwróć uwagę na dwie kropki

Pociągi tej sieci "przejechały ok. 1,5 mld pasażerów"? Zwróć uwagę na dwie kropki

Źródło:
Konkret24

Śląska policja szuka kierowców dwóch ciężarówek, które z włączonymi światłami awaryjnymi jechały pod prąd drogą ekspresową S1 na odcinku Węgierska Górka - Bielsko-Biała (woj. śląskie). Nagranie skrajnie niebezpiecznej sytuacji, w której tylko postawa innych kierowców zapobiegła tragedii, trafiło do sieci.

Dwie ciężarówki jechały pod prąd drogą ekspresową, kierowców szuka policja. Nagranie

Dwie ciężarówki jechały pod prąd drogą ekspresową, kierowców szuka policja. Nagranie

Źródło:
TVN24, Żywiec 112

W 13 gminach we włoskim regionie Trydent-Górna Adyga niedziela jest dniem referendum na temat niedźwiedzi. Mieszkańcy terenów, gdzie występuje ich wyjątkowo dużo, odpowiadają na pytanie, czy uważają ich obecność za zagrożenie dla bezpieczeństwa i lokalnego biznesu. Jak przekonują organizatorzy, głosowanie "służy temu, by ludzie wyrazili swój niepokój i by sygnał ten dotarł do rządzących".

Niedźwiedź pierwszy raz od stu lat śmiertelnie ranił tam człowieka. Mieszkańcy głosują w referendum

Niedźwiedź pierwszy raz od stu lat śmiertelnie ranił tam człowieka. Mieszkańcy głosują w referendum

Źródło:
PAP

- Donald Trump jest typem człowieka, który nie tylko idzie przez życie, on kroczy przez życie. Ma niezwykłą siłę, siłę bardzo twardej i silnej osobowości - ocenił w rozmowie z brytyjską gazetą "The Sunday Times" prezydent Andrzej Duda. 5 listopada były prezydent USA i kandydat republikanów zmierzy się w wyborach z Kamalą Harris z Partii Demokratycznej.

"Ucieleśnienie amerykańskiego bohatera". Duda zachwala Trumpa

"Ucieleśnienie amerykańskiego bohatera". Duda zachwala Trumpa

Źródło:
PAP

Stołeczni strażnicy miejscy zauważyli rannego mężczyznę. Poszkodowany rowerzysta leżał nieruchomo na skraju jezdni, był nieprzytomny i krwawił.

Leżał na skraju jezdni, był nieprzytomny

Leżał na skraju jezdni, był nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk (KO) mówił w "Kawie na ławę" w TVN24, że wszystkie meldunki, dotyczące prac podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza "zostaną wysłane do prezydenta Andrzeja Dudy". Joanna Scheuring-Wielgus powiedziała, że meldunek, który przyniósł do studia wiceszef MON "jest aktem oskarżenia wobec Macierewicza". - Boję się, że tej sprawy nigdy nie wyjaśnimy w sposób rzetelny i wiarygodny - stwierdził z kolei doradca prezydenta Stanisław Żaryn.

Wiceszef MON: wszystkie meldunki zostaną wysłane do prezydenta

Wiceszef MON: wszystkie meldunki zostaną wysłane do prezydenta

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni października to jednocześnie ostatnie chwile przed dużym ochłodzeniem. Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek listopada zmieni wszystko

Pogoda na 16 dni: początek listopada zmieni wszystko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dziesiątki osób zostało rannych w niedzielę po tym, jak ciężarówka uderzyła w przystanek autobusowy na skrzyżowaniu w pobliżu Tel Awiwu - poinformowały izraelskie służby. Kierowca pojazdu został zabity przez uzbrojonych cywilów - podała policja.

Ciężarówka uderzyła w przystanek w pobliżu Tel Awiwu. Uzbrojeni cywile zastrzelili kierowcę

Ciężarówka uderzyła w przystanek w pobliżu Tel Awiwu. Uzbrojeni cywile zastrzelili kierowcę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Awaria i związane z nią holowanie auta wzbudza największy strach u kierujących. Tak wynika z badania przeprowadzonego na losowo wybranej grupie ponad 600 kierowców w Polsce. Trochę może pokutować tu niewiedza, a trochę technologia, bo obecne samochody mocno różnią od tych sprzed kilkudziesięciu lat.

Tego najbardziej obawiają się kierowcy

Tego najbardziej obawiają się kierowcy

Źródło:
TVN Turbo

Do sądu na Florydzie w USA wpłynął pozew przeciwko Royal Caribbean złożony w imieniu 960 osób. W lutym na wycieczkowcu Royal Caribbean pod umywalką w jednej z łazienek znaleziono ukrytą kamerę. Jak się okazało, steward Arvin Joseph Mirasol z Filipin wykorzystywał ją do nagrywania pasażerów.

Operator rejsów w tarapatach. Jest pozew za podglądanie pasażerów

Operator rejsów w tarapatach. Jest pozew za podglądanie pasażerów

Źródło:
PAP

Ranna 11-latka udawała martwą, gdy napastnik stał obok jej łóżka. Wcześniej zabił niemal całą jej rodzinę - wynika z zeznań dotyczących tragedii w Fall City w stanie Waszyngton, jakie dziecko przedstawiło śledczym. Dziewczynka mówiła, że rozpoznała zarówno napastnika, jak i broń. Miał być nim jej 15-letni brat, trzymający w dłoni srebrny pistolet ojca. Udało się jej uciec przez okno przeciwpożarowe, gdy nastolatek opuścił jej pokój, i dotrzeć do domu sąsiada. Ten wezwał służby, choć nie był pierwszym, który to zrobił.

Nastolatek zabił niemal całą rodzinę. Ranna siostra udawała martwą

Nastolatek zabił niemal całą rodzinę. Ranna siostra udawała martwą

Źródło:
CNN

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział, że w stolicy jego kraju, Tiranie, ma powstać państwo muzułmańskie na wzór Watykanu. Pomysł ma promować tolerancję religijną. Plan budzi jednak niepokój wśród wspólnoty muzułmańskiej tego kraju.

Chcą stworzyć "muzułmański Watykan". "Zasługujemy na państwo"

Chcą stworzyć "muzułmański Watykan". "Zasługujemy na państwo"

Źródło:
PAP, euronews
Uzależnione w tym mieście były nawet szczury. Jak zniszczono prawdziwe Gotham City

Uzależnione w tym mieście były nawet szczury. Jak zniszczono prawdziwe Gotham City

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jako pielęgniarka pracuje od 1970 roku, w szpitalu w Słupsku spędziła 45 lat. Przyznaje, że chociaż ma 74 lata, to "nadal jej się chce". Problemy zdrowotne i utrudnione dojazdy do pracy sprawiły jednak, że pani Jadwiga zdecydowała się przejść na zasłużoną emeryturę. - Mam dwóch dorosłych synów i wnuki, męża. Mówią, no nareszcie mamusiu odchodzisz, nareszcie - opowiada.

74-letnia pielęgniarka przechodzi na emeryturę. "Mówią, no nareszcie mamusiu odchodzisz, nareszcie"

74-letnia pielęgniarka przechodzi na emeryturę. "Mówią, no nareszcie mamusiu odchodzisz, nareszcie"

Źródło:
TVN24

Benefitem pracowniczym w jednej firmie może być darmowa kawa, w drugiej - zabiegi medycyny estetycznej. - Jeżeli pracownik jest cenny dla organizacji, to nawet płacenie za botoks z firmowych pieniędzy da się jakoś wyjaśnić - stwierdza Iwona Golonko, konsultantka i psycholożka biznesu. W jaki jeszcze sposób pracodawcy kuszą pracowników?

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Źródło:
tvn24.pl
Do skazania nie trzeba czterech ciał. Nie trzeba nawet jednego

Do skazania nie trzeba czterech ciał. Nie trzeba nawet jednego

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Matka trójki dzieci od czterech lat walczy z czerniakiem. Jej jedyną szansą na wygranie z nowotworem jest kosztowna terapia w Izraelu. Zbiórkę pieniędzy w internecie założyły jej dzieci. Do celu brakuje już tylko nieco ponad 320 tysięcy. W niedzielę kobieta wybiera się na pierwsze badania.

Dzieci założyły zbiórkę na leczenie mamy. Są coraz bliżej osiągnięcia celu

Dzieci założyły zbiórkę na leczenie mamy. Są coraz bliżej osiągnięcia celu

Źródło:
tvn24.pl

Już 5 listopada Amerykanie będą wybierać swojego prezydenta. Ale kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów, wcale nie musi zostać głową państwa. Jak to możliwe? W naszym przewodniku wyborczym zebraliśmy to, co warto wiedzieć o amerykańskich wyborach prezydenckich.

Wszystko, co warto wiedzieć o wyborach prezydenckich w USA

Wszystko, co warto wiedzieć o wyborach prezydenckich w USA

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Sky News, Reuters

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o "Megalopolis", najnowszym filmie Francisa Forda Coppoli i dokumencie "Dahomej" w reżyserii Mati Diop, które można oglądać w kinach. Wspomniano też o wystawie poświęconej twórczości Tima Burtona.

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl