Tusk w peruwiańskiej czapce, ze złotą piłką pod pachą. Związkowcy "dziękują"

Pomnik premiera w peruwiańskiej czapce
Pomnik premiera w peruwiańskiej czapce
tvn24
tvn24Pomnik odsłonięto podczas happeningu

Pomnik premiera Donalda Tuska w peruwiańskiej czapce i z piłką pod pachą, odsłonili podczas happeningu przed Sejmem liderzy związków zawodowych. Pod monumentem umieszczono napis "premierowi naród". Donald Tusk pytany w Sejmie jak ocenia pomnik stwierdził, że jeszcze go nie widział. - Jeśli jest on słoneczny i sympatyczny, to dziękuję i cieszę się - powiedział premier.

- Ukochany panie premierze, Donaldzie drogi, słońce ty nasze, przepełnieni radością z rządów łaskawych, my naród poddany składamy ci szczere i radosne podziękowania. Niewysłowiona jest wdzięczność i niewypowiedziane uwielbienie nasze. Za to, co dla poddanych swoich, ciężką pracą na co dzień, harówką nieludzką czynisz - mówili związkowcy podczas odsłonięcia pomnika.

"Dziękowali" Tuskowi m.in. za brak ustawy o referendum, wydłużenie wieku emerytalnego i złą sytuację służby zdrowia.

Tusk: Gdybym miał się kojarzyć ze słońcem, to jestem wygrany

Premier Donald Tusk pytany przez dziennikarzy w Sejmie, jak ocenia swój pomnik, powiedział, że nie zasługuje na pomnik i nie widział go, ale "jeśli jest on słoneczny i sympatyczny, to dziękuje i cieszy się".

- Gdybym miał się w przyszłości Polakom, przynajmniej części rodaków, skojarzyć ze słońcem, a moi oponenci z deszczem, to jestem wygrany - dodał.

Trzeci dzień protestów

Piątek jest trzecim dniem protestów Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i OPZZ w Warszawie. W miasteczku namiotowym, jakie związkowcy rozstawili w środę przed Sejmem, odbywają się debaty. Na popołudnie - od. godz. 16:30 zaplanowano "wolną trybunę" - scena i mikrofon będą do dyspozycji członków organizacji społecznych, inicjatyw obywatelskich i innych organizacji wspierających protest. Ogólnopolskie Dni Protestu mają potrwać do soboty, wtedy zaplanowano kulminację protestu i wielotysięczną manifestację w centrum miasta. Jak mówią organizatorzy manifestacji, "wszyscy, którzy czują się lekceważeni przez rząd, przyjeżdżają do Warszawy". O godz. 11:30 demonstranci zbiorą się w trzech miejscach: NSZZ "S" - przed Sejmem, OPZZ - przed Pałacem Kultury, a FZZ - przed Stadionem Narodowym. Ponadto, na rondzie Dmowskiego zgromadzić mają się członkowie Klubów Gazety Polskiej. Następnie wszyscy ruszą w marszu gwiaździstym na rondo de Gaulle'a, skąd o godz. 13 ruszą Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy, gdzie nastąpi rozwiązanie manifestacji.

Autor: kde//kdj / Źródło: PAP, TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości