30 województw i Warszawa wydzielona z Mazowsza - tak, zdaniem Lecha Kaczyńskiego, powinien wyglądać podział administracyjny Polski. - Reforma sprzed 11 lat nie jest wolna od błędów - stwierdził w Koszalinie. Jego mieszkańcy od lat intensywnie lobbują na rzecz utworzenia województwa środkowopomorskiego.
Lech Kaczyński na spotkaniu z mieszkańcami Koszalina poparł ich dążenia. - Potrzebne jest województwo środkowopomorskie, potrzebny jest samorząd regionalny, przedstawiciel rządu, wojewoda, który będzie dbać o interesy tej ziemi - stwierdził.
Zaznaczył, iż świetnie pamięta, że stojący nieopodal placu Zwycięstwa budynek był urzędem wojewódzkim, w którym pracowało 2 tys. osób. - Przyjechałem tu z jednym życzeniem, żeby do tego budynku wrócił urząd, który był tu prawie pół wieku. Nie wiem czy to się zdarzy niedługo, czy może za kilka lat. Nie mogę sam powołać tego województwa, to musi zrobić parlament - zaznaczył prezydent.
Jak dodał, ma nadzieję, że "zostanie to uczynione, że powstanie większość w parlamencie, która będzie to rozumiała". - Życzę wam wszystkim panie i panowie, żeby ten błąd został naprawiony - zwrócił się prezydent do mieszkańców Koszalina.
Warszawa wydzielona z Mazowsza
Według Lecha Kaczyńskiego nie ma co prawda powrotu do 49 województw, bo byłoby to zbyt kosztowne, ale 30 to już realna liczba oraz "optymalne rozwiązanie". - Gdyby to ode mnie zależało, dodałbym do istniejących obecnie 16 województw środkowopomorskie oraz wydzielił Warszawę z mazowieckiego. Nie mówię tego przeciwko Warszawie, żeby było jasne, bo jestem warszawiakiem, ale mówię dlatego, że województwo mazowieckie jest sztucznie bogate - zastrzegł.
Dodał, że to województwo najbogatsze w Polsce, chociaż - jak mówił - poza samą Warszawą obejmuje regiony biedniejsze, które mogą być przez to pozbawione środków unijnych.
Reforma administracyjna
W czasie reformy administracyjnej 1998 roku wbrew oczekiwaniom części mieszkańców Pomorza Środkowego utworzono 16, a nie 17 województw. Pod koniec 2003 roku do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy o utworzeniu województwa środkowopomorskiego. Pod projektem podpisało się wówczas około 135 tysięcy mieszkańców Środkowego Pomorza.
Posłowie debatowali nad nim na plenarnych posiedzeniach Sejmu dwa razy: w marcu 2004 r.(IV kadencja Sejmu) i w lutym 2006 r. (V kadencja Sejmu). Za każdym razem kierowano projekt do dalszych prac w komisjach administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego. Komisje, mimo wyznaczenia łącznie pięciu terminów, nigdy się jednak projektem nie zajęły.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jerzy Undro