S艂owo Wigilia, oznaczaj膮ce dzie艅 poprzedzaj膮cy 艣wi臋ta Bo偶ego Narodzenia, oznacza po 艂acinie nic innego, jak czuwanie. W Polsce jest 艣wi臋tem rodzinnym, przez wielu uznawanym za najwa偶niejszy dzie艅 w roku, cho膰 upowszechni艂a si臋 dopiero w XX wieku.
Tego dnia, z pojawieniem si臋 pierwszej gwiazdy na niebie, rozpoczyna si臋 uroczyst膮 wieczerz膮 wigilijn膮 w gronie rodzinnym. Tradycyjnie poprzedza j膮 modlitwa, a nast臋pnie dzielenie si臋 op艂atkiem i sk艂adanie sobie 偶ycze艅 艣wi膮tecznych. Wigilii towarzyszy obdarowywanie si臋 prezentami, sk艂adanymi pod choink膮 albo wr臋czanymi przez "艢wi臋tego Miko艂aja".
Post nieobowi膮zkowy
Wed艂ug tradycji, uroczysta wieczerza powinna by膰 postna, co obecnie - zgodnie z now膮 formu艂膮 przykaza艅 ko艣cielnych - nie jest obowi膮zkowe. Wigilia postna obowi膮zuje katolik贸w jedynie w贸wczas, gdy przypada w pi膮tek.
Od 2003 roku, zgodnie z formu艂膮 przykaza艅 ko艣cielnych, zatwierdzonych przez Watyka艅sk膮 Kongregacj臋 Nauki i Wiary, formalnie nie obowi膮zuje ju偶 post w Wigili臋 Bo偶ego Narodzenia. Biskupi polscy zach臋caj膮 jednak ludzi wierz膮cych do dochowania wierno艣ci tej wieloletniej tradycji.
Przed艣wi膮teczna agapa
Wigilia ma przypomina膰 dawne agapy (uczty), na kt贸rych chrze艣cijanie gromadzili si臋 wieczorem przed dniem 艣wi膮tecznym, by przez czuwanie, modlitwy i 艣piewy przygotowa膰 si臋 na obchody 艣wi臋ta.
Pocz膮tkowo wigili臋 praktykowano przed wszystkimi uroczysto艣ciami roku liturgicznego. W czasach nowo偶ytnych upowszechni艂a si臋 wigilia w przeddzie艅 Bo偶ego Narodzenia i by艂a wy艂膮cznie okre艣leniem wieczerzy postnej przed uroczysto艣ci膮 pami膮tki Narodzenia Chrystusa.
W Polsce Wigilia zyska艂a popularno艣膰 w XVIII wieku, a w XX wieku sta艂a si臋 powszechn膮 tradycj膮.
Wigilia czterech zb贸偶
W Wigili臋 na wsi i w dworach umieszcza艂o si臋 w czterech rogach g艂贸wnej sali (izby) cztery snopy zb贸偶: pszenicy, 偶yta, j臋czmienia i owsa, aby Bo偶e Dzieci臋 nie sk膮pi艂o w Nowym Roku niezb臋dnego pokarmu dla zwierz膮t i ludzi. Pod obrus na stole k艂adziono siano. Stawiano osobne zestawy dla cz艂onk贸w rodziny zmar艂ych w mijaj膮cym roku, a tak偶e nakrycie dla go艣cia, kt贸ry mo偶e si臋 niespodziewanie pojawi膰.
Ojciec rodziny lub najstarszy wiekiem rozpoczyna艂 wieczerz臋 modlitw膮, odczytaniem opisu narodzenia Pa艅skiego z Ewangelii 艣w. 艁ukasza. Nast臋pnie dzielono si臋 op艂atkiem i sk艂adano sobie 偶yczenia. Do tego doszed艂 p贸藕niej zwyczaj ubierania choinki, kt贸ra jest chrze艣cija艅skim symbolem drzewa rajskiego. Przez swoj膮 偶ywo艣膰 i ziele艅 zachowywan膮 nawet w zimie staje si臋 dla wierz膮cych symbolem Chrystusa jako "drzewa 偶ycia", a przez przyozdabianie jej 艣wiecami lub lampkami elektrycznymi, symbolizuje Chrystusa "艣wiat艂o艣膰 艣wiata".
Pod choink膮 ustawia si臋 cz臋sto 偶艂贸bek, dla upami臋tnienia narodzenia Pana Jezusa w Betlejem oraz prezenty, kt贸rymi obdarowuje si臋 najbli偶szych. S膮 one wyrazem uczu膰, przyja藕ni i 偶yczliwo艣ci.
Najwa偶niejsza jest rodzina
Wigilia w polskiej obyczajowo艣ci jest 艣wi臋tem bardzo rodzinnym, powszechnie uwa偶anym za najwa偶niejszy dzie艅 w roku (w wielu krajach nie ma a偶 takiego znaczenia). Podobnie jak w Polsce Wigili臋 obchodzi si臋 na Litwie, w Czechach i na S艂owacji, zazwyczaj z wieloma zapo偶yczeniami ze staros艂owia艅skiego 艢wita Godowego.
Nieznany poza Polsk膮 (z wyj膮tkiem Litwy) jest zwyczaj 艂amania si臋 op艂atkiem. W wielu krajach nie ma postu, ani Pasterki, jak np. w USA, natomiast w Holandii pasterka jest jedyn膮 msz膮 w roku, podczas kt贸rej ko艣cio艂y s膮 pe艂ne.
殴r贸d艂o: PAP, tvn24.pl
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽TVN24.pl