Brakujące leki do chemioterapii są już w hurtowniach, a stamtąd trafią prosto do szpitali. Sprawa jednak się nie kończy, bo do akcji wkroczyła prokuratura. Ma wyjaśnić czy w dostępie do leków doszło do nieprawidłowości. O nowotworach - chorobie naszych czasów - naukowcy wiedzą coraz więcej. Ważnego odkrycia dokonali niedawno biolodzy molekularni. Nie ma jednego raka piersi, jest ich co najmniej 10 różnych postaci.
Gdy rak umiejscawia się w piersi - mówimy o nowotworze piersi i myślimy o jednej chorobie. Tak jednak nie jest. - Coraz więcej się o tym mówi i coraz większa grupa onkologów to przyznaje - mówi Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Coraz częściej są też prowadzone badania, które mają sklasyfikować te typy nowotworów. Specjaliści przyznają, że możemy nowotwór piersi sklasyfikować na 10 podtypów, uzależnionych różnymi mutacjami.
Różne typy, różne leczenie
Wszystkim zależy jednak na tym, żeby odszyfrowane typy nowotworów skojarzyć z odpowiednim lekarstwem. Ten proces już trwa. - W pewnym momencie zauważono, że u pacjentek, u których usunięto jajniki - dochodzi do zwolnienia rozwoju guza - tłumaczy Jagiełło-Gruszfeld.
Guz nie rozwijał się, gdy w organizmie nie było estrogenu - żeńskiego hormonu. Ta grupa pacjentek ma możliwość leczenia hormonalnego. Czasami ono wystarczy, jednak w niektórych przypadkach trzeba je łączyć z chemioterapią. Z kolei na niektóre typy nowotworów terapia hormonalna nie działa wcale.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24