Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zaapelowało do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań wyjaśniających wobec pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości, zaangażowanych w kampanię oszczerstw wobec sędziów sprzeciwiających się zmianom w wymiarze sprawiedliwości.
W przyjętej w piątek uchwale, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zaapelowało do szefa rządu o "podjęcie zdecydowanych działań".
Działania te - według NRA - powinny mieć na celu "wyjaśnienie okoliczności udziału funkcjonariuszy publicznych Ministerstwa Sprawiedliwości i sędziów, w zorganizowanej kampanii oszczerstw kierowanych wobec sędziów, którzy sprzeciwiają się wprowadzanym obecnie zmianom w wymiarze sprawiedliwości, zagrażającym niezawisłości i niezależności sądownictwa". Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wyraziło "stanowczą dezaprobatę" wobec działań "funkcjonariuszy publicznych Ministerstwa Sprawiedliwości i osób wspólnie z nimi działających, naruszających nie tylko dobra osobiste sędziów, ale godzących w podstawy demokratycznego państwa prawa". Dodano, że "wszelkie próby podważenia autorytetu sędziowskiego w oczach opinii publicznej, godzące bezpośrednio w wymiar sprawiedliwości, winny spotkać się ze stanowczym sprzeciwem i pociągnięciem do odpowiedzialności wszystkich osób zaangażowanych w tego typu haniebne działania".
Doniesienia o zorganizowanym hejcie wobec sędziów
Portal Onet.pl od początku tygodnia opisuje zorganizowany proceder hejtowania, dyskredytowania i szkalowania niektórych sędziów w mediach społecznościowych.
CZYTAJ WIĘCEJ NA KONKRET24: Kim są sędziowie, których nazwiska pojawiają się w sprawie zorganizowanej akcji hejtu?
Według portalu były już wiceszef ministerstwa sprawiedliwości Łukasz Piebiak utrzymywał internetowy kontakt z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, między innymi szefa Iustitii prof. Krystiana Markiewicza.
Miało się to odbywać za wiedzą wiceministra. Po doniesieniach Piebiak podał się do dymisji.
Z kolejnych artykułów Onetu wynika, że w proceder miał być zamieszany między innymi sędzia Sądu Najwyższego Konrad Wytrykowski. Miał on wymyślić akcję wysyłania pocztówek z wulgarnym napisem do prezes Gersdorf.
Zawiadomienia w związku z publikacjami w mediach
W związku z doniesieniami portalu, do prokuratury wpłynęło we wtorek zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, złożone przez SLD. Jak przekazała prok. Mirosława Chyr z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, w związku z tym zawiadomieniem prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w tej sprawie. W czwartek Rzecznik Dyscyplinarny Sądu Najwyższego z urzędu podjął czynności wyjaśniające i sprawdzające w sprawie doniesień dotyczących sędziego Konrada Wytrykowskiego
Autor: akw\mtom / Źródło: PAP