Powstanie Warszawskie często bywa przedstawiane w duchu romantycznym, tymczasem ono było straszliwie przegrane w sensie wojskowym, militarnym i ludzkim - podkreślił w programie "24 godziny" socjolog, Paweł Śpiewak. W jego opinii, Muzeum Powstania Warszawskiego pokazuje jednostronną wizję tego zrywu. - Muzeum wybudowaliśmy po to, by już nigdy nie było żadnych powstań – bronił idei tej placówki jej dyrektor Jan Ołdakowski.
Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego - według Pawła Śpiewaka - nie mogą ukryć dyskusji wokół tego wydarzenia, które często - mimo sromotnej przegranej - bywa przedstawiane w duchu romantycznym. Polacy czczą pamięć walczących i poległych w powstaniu żołnierzy, ale należy pamiętać, że podczas walk zginęło 150 tys. warszawiaków - zaznaczył socjolog.
"Muzeum nie pokazuje dramatu cywilów"
Jego zdaniem, Muzeum Powstania Warszawskiego - choć niewątpliwie pokazuje dramatyzm tamtych wydarzeń - to jednak jest to jednostronna wizja powstania. - Nie widzimy ludzi mieszkających w piwnicach, matek szukających mleka dla dziecka - wyliczał Śpiewak.
Według niego, wizja powstania ukazywana w Muzeum jest "za mało sproblematyzowana". - Za mało tam znaków zapytania - tłumaczył. Jego zdaniem, Powstanie Warszawskie warto również pokazać od strony "nieheroicznej" - jak przedstawił je Miron Białoszewski w "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego" – pod kątem cywilów.
"Muzeum - pomiędzy pięknem ducha a klęską miasta"
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, tłumaczył, że muzeum to wybudowano po to, by już nigdy nie było żadnych powstań – a jeśli, to wygrane. - W muzeum pokazujemy dysproporcje pomiędzy pięknem ducha, a tym co się stało z miastem - wyjaśniał szef tej placówki.
Dodał, że z roku na rok wzrasta liczba osób, które biorą czynny udział w obchodach Powstania Warszawskiego. - W tym roku 30 procent mieszkańców stolicy zapowiedziało, że weźmie czynny udział w obchodach rocznicy - dodał. W jego opinii, to święto jest fenomenem, bo buduje wspólnotę. - W rocznicę godziny "W" obserwujemy największy flash mob w Europie - ocenił.
Muzeum Powstania Warszawskiego dostało kilkadziesiąt nagród, w tym prestiżową za „Najlepszy Projekt Rewitalizacyjny” w Europie Środkowo-Wschodniej za rok 2008.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24