Ile dni trwało Powstanie Warszawskie? Wygląda na to, że to pytanie zaskoczyło podczas rozmowy z radiem TOK FM posła PiS Adama Hofmana. - Nie róbmy takich testów, bo to nic nie daje - bronił się przed odpowiedzią poseł, zasłaniając tym samym swoje luki w pamięci.
Powodem rozmowy Adama Hofmana z radiem na temat Powstania Warszawskiego, jest prezydencka inicjatywa, aby 1 sierpnia ustanowić dniem wolnym od pracy. Jednak wiedzą na temat samego powstania poseł Prawa i Sprawiedliwości nie błysnął. Zapytany o czas trwania warszawskiego zrywu odpowiedział niepewnie: "28"? Tyle czasu trwało powstanie, ale nie to, a powstanie w warszawskim gettcie.
"Czy to dobre, czy nie dobre"
Samą inicjatywę Lecha Kaczyńskiego, by dzień wybuch Powstania Warszawskiego ustanowić świętem państwowym oraz kontrowersje z nią związane Hofman skomentował tak: - Pierwszego sierpnia należy odłożyć tego typu dywagacje i należy zająć się upamiętnieniem tej heroicznej walki ludzi, którzy nie zastanawiali się czy to dobre, czy niedobre, tylko jak wywalczyć wolną Polskę.
Wolnego nie będzie
Jednak nawet jeśli pomysł prezydenta się powiedzie, ustanowienie nowego święta wiele w życiu Polaków nie zmieni. Jak pisze "Gazeta Prawna" nawet jeśli prezydencki pomysł przejdzie, to 1 sierpnia nie będzie dniem wolnym od pracy. – Aby święto państwowe było dniem wolnym od pracy, należałoby znowelizować ustawę z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy – tłumaczyła gazecie Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, prawnik z Kancelarii Michałowski, Stefański Adwokaci.
Wprowadzenia nowego święta nie odczują także kieszenie handlowców, bowiem ustawa z 1951 zakłada zakaz handlu tylko w święta w niej zapisane. Aby zakazać handlowania w dniu wybuchu powstania, należy zmienić tę ustawę. Tego jednak prezydencki projekt o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego nie przewiduje.
Źródło: onet.pl, "Gazeta Wyborcza"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24