Ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami na Mazowszu. W Warszawie opady deszczu mogą wynieść od 15 do 30 litrów na metr kwadratowy, a lokalnie nawet do 50 – informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego. Praktycznie w całym kraju prognozuje się burze, ulewy, grad oraz porywisty wiatr.
Szczególnie silne burze mają pojawić się w województwie pomorskim i w okolicach Trójmiasta. IMiGW ostrzega, że wiatr i opady mogą spowodować szkody w drzewostanie, utrudnienia w komunikacji, uszkodzenia budynków, straty w uprawach rolnych; zakłócenia pracy urządzeń elektrycznych.
Po południu burze wystąpią w też Kujawsko-Pomorskiem, gdzie wiatr w porywach osiągnie 60 km/h. Podobnie będzie też w całym kraju z wyjątkiem niektórych rejonów w Polsce centralnej.
Znowu burze w stolicy
Także w Warszawie spodziewany jest porywisty wiatr, który może osiągnąć prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Centrum ostrzega, że burze mogą spowodować utrudnienia w komunikacji, zakłócenia w działaniu urządzeń elektrycznych oraz pożary. Mogą też zostać uszkodzone drzewa i uprawy rolne.
Trzeba usunąć z parapetu ciężkie rzeczy
Na zachodzie i w centrum Polski pojawiają się w środę burze, które chwilami są intensywne - może spaść do 10-30 litrów deszczu. Niewykluczone też, że spadnie grad o średnicy 2-3 cm, a wiatr zawieje z prędkością 70-80 km/h.
Mieszkańcy tych rejonów powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności - należy usunąć nieprzytwierdzone przedmioty z balkonów i nie parkować samochodów pod drzewami.
Deszcze opóźniają naprawy na Giewoncie
Z powodu niesprzyjającej pogody przedłuża się remont krzyża na Giewoncie. Szlak z Wyżniej Przełęczy Kondrackiej na kopułę szczytową Giewontu jest zamknięty do odwołania - informują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Remont krzyża na Giewoncie miał zakończyć się w czerwcu. - Z powodu deszczu uniemożliwiającego prace konserwatorskie remont jest przerywany - powiedziała PAP Monika Buźniak z TPN. Konserwatorzy czekają na lepszą pogodę, ale prognozy na najbliższe dni nie są optymistyczne.
W Tatrach pada deszcz, szlaki są mokre, śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Niektóre ich fragmenty zamieniły się w małe potoczki.
W wyższych partiach Tatr Wysokich, w miejscach zacienionych i w żlebach zalegają jeszcze spore ilości starego, zmrożonego śniegu. W wielu miejscach łańcuchy i klamry znajdują się pod śniegiem.
Ratownicy przypominają, że planując wycieczkę w góry, trasę należy dostosować do aktualnie panujących warunków pogodowych i posiadanego doświadczenia. Należy pamiętać, że pogoda w górach może ulec gwałtownej zmianie i trzeba być przygotowanym na deszcz.
Piorun poraził wędkarza
Przez środkową i południową Polskę przeszły w nocy gwałtowne burze. Doszło do podtopień.
We wsi Koszelewki pod Działdowem na Mazurach podczas burzy wędkarz został śmiertelnie porażony piorunem.
- Przed godziną 6:00 rano w ciągu każdej minuty na obszarze naszego kraju notowano 400 wyładowań atmosferycznych z czego 10 procent stanowiły najgroźniejsze pioruny sięgające powierzchni ziemi – pisze portal Twojapogoda.pl
Na Mławę na północnych krańcach województwa mazowieckiego podczas potężnej burzy spadło ponad 50 litrów deszczu, a porywy wiatru przekraczały 75 km/h. Na Dolny Śląsku z powodu opadów na tory kolejowe osunęła się skarpa powodując wstrzymanie ruchu kolejowego między Wrocławiem i Opolem. Pociągi miały ponaddwugodzinne opóźnienie.
Źródło: PAP, IAR