Płoną śmieci. Sprawdzają truskawki po "spacerze" toksycznej chmury

[object Object]
Truskawki do kontroliTVN24 Łódź
wideo 2/5

Hałdy śmieci płoną, a niebo spowija czarny, śmierdzący, gryzący w oczy dym. Wielu zdaje sobie sprawę, że toksyczne opary szkodzą bezpośrednio człowiekowi - oby nie mieli okazji przekonać się o tym mieszkańcy okolic palonych wysypisk. Niewielu jednak wie, że dym szkodzić może i pośrednio. Jak? Na stół trafiły właśnie truskawki. Na stół w laboratorium sanepidu.

To był gigantyczny pożar. Na składowisku w Zgierzu (woj. łódzkie) płonęło 50 tysięcy ton odpadów. Głównie materiałów sztucznych. Paliło się tydzień. Wczoraj znów, tym razem na kilka godzin, na śmietnisku pojawiły się płomienie. Wiatr zwiał toksyczny dym znad wysypiska - jak wynika z danych

Zdziwiłbym się, gdyby wyniki badania truskawek były dramatycznie złe. prof. Grzegorz Wielgosiński, Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska na Politechnice Łódzkiej

Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska - w kierunku zachodu i południowego zachodu. Przeleciał nad głowami mieszkańców 19 gmin - w większości chodzi o miejscowości między Zgierzem a Aleksandrowem Łódzkim.

Truskawki do kontroli!

W środę, w okolicy, na dwóch plantacjach truskawek, pojawili się inspektorzy.

- Truskawki, pod nadzorem inspektorów, zebrali pracownicy plantacji - mówi dr Andrzej Jeziorski, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgierzu. W sumie do badań do laboratorium w wojewódzkim sanepidzie trafiły dwie łubianki owoców. 4 kilogramy.

Na tej podstawie sanepid chce określić, czy i w jakim stopniu owoce mogą być szkodliwe po spożyciu.

- Zostaną przebadane pod kątem zawartości na ołów, kadm, rtęć, arsen i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - wylicza Zbigniew Solarz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Piotr Polak, biegły sądowy w zakresie toksykologii tłumaczy, że wymienione substancje zawsze są obecne na owocach i warzywach. Trzeba jednak sprawdzić, czy ich stężenie nie jest zbyt wysokie.

- Spożycie truskawek, na których jest na przykład zbyt dużo metali ciężkich, grozi zatruciem pokarmowym - tłumaczy Polak. Objawy to: mdłości, wymioty, bóle głowy.

Ekspert zaznacza jednocześnie, że "dostarczenie toksycznych substancji w formie pokarmu jest najczęściej mniej groźne, niż inhalowanie się nimi". Czy, a jeśli tak, to czego powinniśmy się obawiać?

Deszcz mógł doprowadzić do dużego skażenia
Deszcz mógł doprowadzić do dużego skażeniaTVN24 Łódź

Pod toksycznym dymem

Gęsty, czarny dym unosił się nad zgierskim wysypiskiem przez kilka dni.

- Tworzywa sztuczne spalają się bardzo szybko. Na tyle szybko, że brakuje powietrza. Efekt tego jest taki, że powstają związki niepełnego spalania, które są bardzo szkodliwe. Niektóre są rakotwórcze - mówi tvn24.pl profesor Grzegorz Wielgosiński z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska na Politechnice Łódzkiej.

I dodaje: - Cząsteczki zawarte w dymie, który uniósł się po pożarze stopniowo opadały. Trzeba teraz stwierdzić, jakie ich stężenie występuje na płodach ziemi.

Profesor Grzegorz Wielgosiński był jednym z wielu ekspertów zaproszonych przez wojewodę łódzkiego do ocenienia skutków pożaru z 25 maja. Za kilka dni - jak się dowiedzieliśmy - ma być przedstawiony całościowy raport. A w nim mają się znaleźć - między innymi - wyniki kontroli truskawek.

Następnie, jak wynika z naszych ustaleń, na stół do laboratorium trafi sałata.

Bez dramatu

Ekspert nie spodziewa się jednak, żeby wyniki badań truskawek były dramatycznie złe.

- Mieliśmy dużo szczęścia po pożarze. Nie padał deszcz. Wiał też wiatr - tłumaczy profesor Wielgosiński. Dzięki temu toksyczny dym rozprzestrzenił się na duży obszar. A to, paradoksalnie, dobra wiadomość. Bo?

- Bo stężenie toksycznych związków nie powinno być duże, gdyż substancje zostały mocno rozrzedzone - odpowiada.

A dlaczego dobrze, że nie spadł po pożarze (i okrutnym zadymieniu okolicy) deszcz?

- Krople wymywałyby zanieczyszczenia wiszące w powietrzu. Dochodziłoby do kumulacji niebezpiecznych substancji. To mogłoby doprowadzić do silnego skażenia. W podobny sposób zadziałałaby mgła - wyjaśnia profesor.

A gdyby dym ze składowiska skoncentrował się na niewielkim terenie – twierdzi - najpewniej trzeba by było ewakuować okolicznych mieszkańców, żeby nie oddychali skażonym powietrzem.

Profesor tłumaczy, że wraz z ogniem do atmosfery wydostały się przeróżne substancje chemiczne.

- Z niektórymi mamy do czynienia na co dzień. Tak jest na przykład z octanem etylu czy acetonem. Substancje te są i w dymie pożarowym i w zmywaczu do paznokci - opowiada.

Ale są też związki, których trzeba się bać. Chodzi o wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

- Znamy ponad 100 takich związków. Z czego 16 jest niebezpiecznych. Co najmniej jeden, benzoapiren, jest kancerogenny (rakotwórczy – red.). Ale bardzo prawdopodobne, że nowotwory mogą wywołać też inne tego typu związki - wylicza ekspert.

Czy to oznacza, że każdy, kto nawdycha się dymu od razu dostanie raka? Oczywiście nie. Ale nigdy taki dym nie jest bez wpływu na nasze zdrowie.

W powietrzu popożarowym jest dużo tlenku węgla i pyłu. Wdychanie takiej mieszkanki chemicznej nie jest bez wpływu na nasze zdrowie. Lekarze informują, że w krótkiej perspektywie mogą pojawić się objawy takie jak duszności i kaszel.

- Może to doprowadzać do zaostrzenia się objawów chorób układu oddychania - ocenia prof. Wojciech Piotrowski z Oddziału Klinicznego Pulmonologii i Alergologii szpitala im. N. Barlickiego w Łodzi.

W dłuższej perspektywie, zdaniem prof. Piotrowskiego, toksyczny dym może prowadzić do nowotworów i trwałego uszkodzenia układu oddychania – na przykład poprzez postępujące zwłóknienie płuc.

- Niestety, w Polsce niemal stale inhalujemy się szkodliwym powietrzem. Trzeba podkreślić, że zimą oddychamy smogiem, który wpływa na nas podobnie jak dym z pożarów wysypisk - dodaje Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej.

Dymu trzeba unikać. Ale plantacji owoców i warzyw po prostu nie da się uchronić przed wpływem zanieczyszczonego powietrza.

Myj przed zjedzeniem

- Szkodliwe substancje w końcu opadają. Pokrywają jak kurz całe połacie, w tym płody rolne. Najpewniej ich umycie uchroni nas przed zatruciem pokarmowym - tłumaczy Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej.

Dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia radzi też – w miarę możliwości – obierać spożywane owoce.

Gminy, przez które przeszedł dymWojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi

- Czasami warto też poświęcić część wartości odżywczych i sparzyć owoce – radzi.

A co zrobić z produktami, których nie da się obrać czy sparzyć? Myć.

- Warto pamiętać, że spryskanie wodą może nie wystarczyć. Każdy owoc należy przetrzeć mokrą ręką, a potem spłukać - radzi dr Jarosz.

A co z metodami, które są polecane w sieci? Na przykład myciem owoców w sodzie oczyszczonej?

- Nie widzę żadnych powodów merytorycznych, żeby korzystać z tej metody - ocenia.

Jednak najlepszą strategią, która pomoże zminimalizować wpływ zanieczyszczonego jedzenia na nasze zdrowie jest zróżnicowana dieta. I kupowanie u różnych dostawców.

- Jedząc produkty z różnych źródeł zmniejszamy szanse na to, że dostarczymy do organizmu nadmierną ilość szkodliwych substancji – tłumaczy dr Agnieszka Jarosz.

Bogata dieta da zwiększa też szanse organizmu, aby skutecznie się oczyszczać.

- Na przykład w jabłkach jest dużo pektyny, która pomaga w usuwaniu metali ciężkich z organizmu – tłumaczy.

Efekt domina

Toksyczny dym może nas zaatakować w inny - wtórny - sposób. Bo - jeżeli szkodliwe substancje nie trafią do naszych płuc i nie spadną na żywność - to osiądą na glebie i wodzie.

- Zaczynają wtedy krążyć w ekosystemie - mówi Weronika Michalak z organizacji HEAL Polska, zajmującej się ochroną środowiska.

Opowiada, że toksyczne substancje - takie jak dioksyny i furany - przedostają się do roślin. Potem - poprzez zwierzęta - w końcu trafiają do człowieka.

Opowiada, że w Małopolsce (gdzie mieszkańcy co roku narażeni są na smog) badano kurze jajka. Stwierdzono, że zawierają one niekorzystne dla człowieka dioksyny. Jak się tam znalazły?

- Najprawdopodobniej poprzez wodę i rośliny, które spożywały kury - opowiada Weronika Michalak.

Plaga

Według danych Ministerstwa Środowiska, w tym roku odnotowano 63 pożary wysypisk i składowisk śmieci i odpadów. W tym było 27 pożarów zakwalifikowano jako duże i bardzo duże. Dla porównania w całym ubiegłym roku Państwowa Straż Pożarna zanotowała 37 tego typu zdarzeń.

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak przyznał, że w ostatnich dniach PSP brała udział w gaszeniu wielu bardzo dużych i dużych pożarów. Podał, że 23 maja paliła się sortowania śmieci w Warszawie. Pożar objął 900 metrów kwadratowych. Gasiły go 42 jednostki.

27 maja w Toruniu ogniem zajęło się wysypisko śmieci o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych. 28 maja w miejscowości Wszedzień (województwo kujawsko-pomorskie) pożar strawił niebezpieczne odpady chemiczne składowane na wysypisku o powierzchni około 10 tysięcy metrów kwadratowych. Do pożaru wysłano 40 jednostek straży pożarnej. Do pożarów składowisk odpadów doszło w ostatnim czasie także w Siemianowicach Śląskich i Trzebini.

Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl