Tomasz Cimoszewicz - syn Włodzimierza - wystartuje w październikowych wyborach do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej na Podlasiu - dowiedziała się TVN24. Z Warszawy wystartuje do Sejmu dotychczasowy senator PO Łukasz Abgarowicz. W jego dotychczasowym okręgu PO zapewne nie wystawi kandydata do Senatu. To może ułatwić zadanie Romanowi Giertychowi, który - jako niezależny - chce startować do Senatu z tego właśnie okręgu.
36-letni Tomasz Cimoszewicz ma w październikowych wyborach do Sejmu wystartować z listy Platformy Obywatelskiej na Podlasiu z ostatniego miejsca - dowiedziała się TVN24.
Jeszcze niedawno przestrzegał go przed tym ojciec. - Mój syn nie powinien rozpoczynać działalności politycznej, a przynajmniej nie powinien kandydować do parlamentu - mówił 9 lipca w "Faktach po Faktach" w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz.
- Kiedyś, kilka miesięcy temu, gdy wspomniał (o swoich planach - red.), bardzo otwarcie mu powiedziałem: dobrze, zmień nazwisko na Jan Nowak i kandyduj. Wtedy będzie to sprawdzian, czy ludzie chcą ciebie, czy nazwisko - dodał były premier.
Jedynką na podlaskiej liście PO będzie za to Robert Tyszkiewicz - szef lokalnych struktur i, jeszcze niedawno, szef kampanii wyborczej Bronisława Komorowskiego. Na liście znajdzie się też m.in. była wiceprezydent Białegostoku Renata Przygodzka, były działacz samorządowy Leszek Cieślik oraz Mirosław Reczko - burmistrz Ciechanowca. Z listy PO wystartuje również Adam Musiuk z Forum Mniejszości Podlasia, które grupuje przedstawicieli społeczności prawosławnej. Do Senatu wystartuje natomiast wicemarszałek województwa - Maciej Żywno.
Listy zatwierdzono w czwartek wieczorem na zarządzie regionu podlaskiego PO.
Abgarowicz wystartuje z Warszawy
W czwartek wieczorem rada regionu mazowieckiego PO przyjęła propozycje swoich list. O ich proponowanym kształcie poinformował minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Ostateczny kształt list PO będzie znany po posiedzeniu zarządu krajowego Platformy w przyszłym tygodniu.
Zgodnie z ustaleniami rady, Ewa Kopacz ma otwierać stołeczną listę PO, Andrzej Halicki lub szef gabinetu Kopacz Marcin Kierwiński – podwarszawską. Jeśli to szef MAC będzie otwierał listę podwarszawską, wówczas Kierwiński znajdzie się na miejscu drugim w stolicy. Możliwy jest jednak wariant odwrotny: Halicki jako "dwójka" listy w Warszawie, a Kierwiński jako lider listy wyborczej PO w tzw. „obwarzanku”.
Z Warszawy do Sejmu z czwartego miejsca ma wystartować ponadto dotychczasowy senator PO Łukasz Abgarowicz; w jego senackim okręgu, obejmującym powiaty: grodziski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski PO nie zamierza wystawiać własnego kandydata. Zamiar kandydowania w tym okręgu zgłosił kilka tygodni temu b. wicepremier i b. szef Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych.
Na piątym miejscu listy warszawskiej ma się znaleźć wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Jeśli chodzi o dalsze miejsca w okręgu podwarszawskim, to dwójka ma przypaść b. europosłowi PO Pawłowi Zalewskiemu, a trójka i czwórka - posłankom Jadwidze Zakrzewskiej i Alicji Olechowskiej.
Wciąż kilka niewiadomych
Liderem listy płockiej ma być minister w kancelarii premiera Michał Kamiński, radomskiej – szef Platformy w tym mieście Zbigniew Banaszkiewicz, a siedleckiej - wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek. Wciąż nie wiadomo, skąd miałoby kandydować dwoje znanych polityków mazowieckich: marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i wicepremier Tomasz Siemoniak. Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł we władzach regionalnej PO wynika, że w przypadku Siemoniaka wymieniany był Wałbrzych, a Kidawy-Błońskiej – Łódź lub Kraków. Ze stolicy nie wystartuje także wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski – on również ma otrzymać miejsce pierwsze w jakimś innym okręgu.
Warmińsko-mazurska PO zdecydowała
W czwartek zapadły decyzje dotyczące list PO na Warmii i Mazurach. Jedynką w wyborach do Sejmu w okręgu olsztyńskim ma być obecny wiceminister finansów Janusz Cichoń, z kolei w okręgu elbląskim będzie nią wicemarszałek województwa Jacek Protas - ustaliła w czwartek rada regionu partii. Listy kandydatów muszą jeszcze zatwierdzić krajowe władze Platformy.
Na drugiej pozycji w Olsztynie znalazła się Anna Wasilewska z zarządu województwa, a na następnych posłowie: Paweł Papke, Beata Bublewicz i Andrzej Orzechowski. Listę zamyka b. burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska. Kolejne miejsca w Elblągu przypadły z kolei posłom - Elżbiecie Gelert, Piotrowi Cieślińskiemu i Mironowi Syczowi.
Znane są listy w Małopolsce
Także małopolskie struktury PO zatwierdziły listy tej partii w wyborach parlamentarnych. Liderami w poszczególnych okręgach zostali szef małopolskiej PO Grzegorz Lipiec, marszałek woj. małopolskiego Marek Sowa, minister skarbu Andrzej Czerwiński i poseł Robert Wardzała.
Liderem listy krakowskiej PO jest szef małopolskich struktur partii, wiceprzewodniczący sejmiku woj. małopolskiego Grzegorz Lipiec. Tuż za nim na liście znalazł się poseł Ireneusz Raś, a na trzeciej pozycji poseł Lidia Gądek. Z czwartej pozycji wystartuje były eurodeputowany Bogusław Sonik.
Na liście w okręgu krakowskim znaleźli się też radni miejscy: Marta Patena, Andrzej Hawranek i Aleksander Miszalski oraz członek zarządu województwa Jacek Krupa. O mandat walczyć będą ponownie posłowie Jagna Marczułajtis–Walczak i Józef Lassota oraz dotychczasowy senator Janusz Sepioł.
Jedynką w okręgu chrzanowskim będzie marszałek woj. małopolskiego Marek Sowa, a na drugim miejscu znalazła się wiceminister środowiska Dorota Niedziela.
W okręgu nowosądeckim liderem listy jest minister skarbu Andrzej Czerwiński, drugi jest poseł Andrzej Gut-Mostowy. Szef PO w Tarnowie poseł Robert Wardzała został jedynką w tym mieście, za nim znaleźli się poseł Elżbieta Achinger i wiceminister edukacji Urszula Augustyn.
Do Senatu PO wystawi w Krakowie dotychczasowego posła Jerzego Fedorowicza i senatora, byłego ministra obrony Bogdana Klicha. Dotychczasowi senatorowie będą kandydować w okręgu obejmującym zachodnią Małopolskę - Stanisław Bisztyga oraz okręgu nowosądeckim - Stanisław Hodorowicz.
Autor: ts,kło//gak,rzw / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24