Walentynowicz - polska Rosa Parks

 
Annę Walentynowicz porównano do Rosy Parkspolishamericancongressnj.org/United States Department of State

Anna Walentynowicz jak bohaterka Ameryki. "New York Times" w obszernym artykule porównuje polską działaczkę Solidarności do Rosy Parks - legendy i katalizatora walki o amerykańskich Murzynów o prawa obywatelskie. Anna Walentynowicz zginęła w smoleńskiej katastrofie Tu-154.

Autor artykułu przypomina jej kluczową rolę w rozpoczęciu strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., a także wcześniejszą działalność opozycyjną pod koniec lat siedemdziesiątych, kiedy była jedną z założycielek Wolnych Związków Zawodowych.

Polska Rosa Parks

Dziennik porównuje polską działaczkę do Rosy Parks, czarnoskórej Amerykanki, której postawa stała się katalizatorem murzyńskiego ruchu walki o prawa obywatelskie w USA. W 1955 r. w Montgomery w stanie Alabama Parks odmówiła opuszczenia zarezerwowanego dla białych miejsca w autobusie.

Gdy ją za to aresztowano, doszło do słynnego bojkotu środków transportu publicznego w USA (tzw. Montgomery Bus Boycott). Sprawa dotarła do amerykańskiego Sądu Najwyższego, który uznał segregację w autobusach za niekonstytucyjną.

Kolejna twarz Walentynowicz

Inną słynną Amerykanką, do której w USA porównuje się Annę Walentynowicz, jest Crystal Lee Sutton, znana działaczka związkowa w fabryce odzieżowej w Północnej Karolinie w latach siedemdziesiątych. Była ona pierwowzorem tytułowej bohaterki znanego filmu "Norma Rae", zrealizowanego w 1979 roku, z Sally Fields w roli głównej.

Artykuł o Annie Walentynowicz ilustruje jej zdjęcie z Lechem Wałęsą ze strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Autor nie wspomina o późniejszym sporze Walentynowicz z Wałęsą i innych związanych z tym kontrowersjach.

Źródło zdjęcia głównego: polishamericancongressnj.org/United States Department of State