Amerykańskie media krytykują odrzucenie przez Senat ustawy o kontroli nabywców broni palnej, wspieranej przez 90 proc. Amerykanów. "Uśmiercili ustawę, ulegając lobby producentów broni", "tchórzostwo zwyciężyło nad zdrowym rozsądkiem" - głoszą komentarze.

Najpierw premier powiedział, że nie ma żadnego memorandum. Dwa dni później przyznał, że taki dokument jest, ale "nie ma mocy wiążącej". Jednocześnie nie wykluczył, że niektóre jego zapisy są jednak brane pod uwagę. Opozycja już atakuje rząd za zakulisowe rozmowy z Rosją, które mogą osłabić bezpieczeństwo energetyczne Litwy.

- Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde potwierdziła w czwartek, że zostanie w maju przesłuchana przez francuski sąd w związku z ugodą finansową na korzyść biznesmena i byłego socjalistycznego ministra Bernarda Tapie. Wcześniej informowały o tym media.

Chińska flota jest obecnie w trakcie gwałtownej rozbudowy, której skala jest niewyobrażalna dla sił zbrojnych państw zachodnich. W stoczniach jednocześnie budowane jest kilkadziesiąt okrętów. Tymczasem najpotężniejsza flota świata, czyli US Navy, która od dekad jest niepodzielnym hegemonem oceanów, ma problemy z pieniędzmi.

Podejrzaną substancję znaleziono w biurze pocztowym amerykańskiej marynarki wojennej w Arlington w stanie Wirginia na przedmieściach Waszyngtonu - podały w czwartek władze wojskowe. Na wszelki wypadek ewakuowano cały personel. Wszczęto śledztwo w tej sprawie. Po kilku godzinach okazało się, że nie jest to trucizna.

Litwa złożyła oficjalny protest dyplomatyczny w związku z naruszeniem jej przestrzeni powietrznej przez białoruski samolot wojskowy - poinformowało litewskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Prokuratorzy federalni oskarżyli zatrzymanego Paula Kevina Curtisa o groźby pod adresem prezydenta Baracka Obamy - poinformowała agencja Reutera. Dzień wcześniej aresztowano mężczyznę, który prawdopodobnie wysłał listy z trucizną do prezydenta, a także jednego z republikańskich senatorów. W czwartek potwierdzono, że w przesyłce do Rogera Wickera znajdowała się rycyna.

Pięć ton drobiu zarażonego salmonellą trafiło ze Słowacji do jednego z zakładów przetwórczych na Warmii i Mazurach. Mięso jest zabezpieczone i surowe, nie pojawi się na rynku - zapewnił warmińsko-mazurski lekarz weterynarii Ludwik Bartoszewicz.

- Zebraliśmy się tutaj, żeby odzyskać stan łaski, aby potwierdzić, że duch tego miasta jest niepokonany, a duch tego kraju będzie nadal lśnił - powiedział Barack Obama w czasie nabożeństwa poświęconego pamięci ofiar poniedziałkowej masakry w Bostonie. W Katedrze Świętego Krzyża w Bostonie odbyło się w czwartek nabożeństwo ku czci ofiar poniedziałkowego zamachu. - W jednej chwili piękno tego dnia zostało zdruzgotane. Święto stało się tragedią - powiedział prezydent USA.

Szkoła podstawowa, która została poważnie zniszczona po wybuchu w fabryce nawozów w West w Teksasie, wcześniej w tym roku była już ewakuowana z powodu innego pożaru w tym samym miejscu. Jak się jednak okazało, nie wiedziała o nim straż pożarna. Właściciele fabryki tłumaczyli, że był "kontrolowany".

Parlament Europejski wezwał w czwartek Niemcy i Danię, dwa ostatnie kraje UE, które nie ratyfikowały jeszcze traktatu o przystąpieniu Chorwacji do Unii, do zatwierdzenia tego dokumentu "bez zwłoki".

Chrześcijańsko-liberalna koalicja rządowa Angeli Merkel zablokowała w czwartek w Bundestagu ustawę o parytetach dla kobiet. Nowe prawo miałoby ustanowić obowiązkowy procent miejsc przeznaczonych we władzach prywatnych spółek dla kobiet. Wcześniej projekt przyjęła druga izba parlamentu - Bundesrat.

Rosyjski Komitet Śledczy powiadomił o wszczęciu nowego dochodzenia przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu i jego bratu. Nawalny - adwokat, bloger i bojownik z korupcją - to jeden z przywódców zeszłorocznych protestów przeciwko powrotowi Putina na Kreml.