"Unia Europejska skapitulowała przed terroryzmem"

Decyzja władz państw Unii Europejskiej, aby nie wpisywać libańskiej bojówki Hezbollah na listę organizacji terrorystycznych, wywołała ostre głosy krytyki w Izraelu. Do niedawna szef izraelskiej dyplomacji, Avigdor Liberman, napisał do szefowej dyplomacji UE, że Wspólnota "skapitulowała przed terroryzmem".

"Talibowie ścięli dwóch nastolatków"

10- i 16-latek zostali ścięci przez oddział talibów za kontakty z wojskiem i policją - twierdzą władze prowincji Kandahar na południu Afganistanu. Talibowie zdecydowanie zaprzeczają oskarżeniom.

Program PRISM. Rząd USA może podglądać każdego z nas

Ściśle tajny amerykański program szpiegowski PRISM daje amerykańskiemu wywiadowi dostęp do danych zgromadzonych na serwerach największych firm internetowych. Praktycznie każda osoba korzystająca z sieci może zostać "prześwietlona". Co najważniejsze, w świetle prawa USA cały proceder jest legalny.

11 lat więzienia za wpisy na Twitterze

Nauczycielka z Kuwejtu została skazana na 11 więzienia za wpisy w serwisie Twitter. Miała w nich obrażać emira, sugerować zmianę ustroju politycznego państwa oraz negatywnie wypowiadać się o jednej z organizacji religijnych.

Chiński samolot rozpadł się przy lądowaniu

Samolot pasażerski z 50 osobami na pokładzie rozbił się na lotnisku w mieście Kupang w Indonezji. Chińska maszyna Xian MA60 rozpadła się na kilka części podczas lądowania. Nikomu nic się nie stało.

Polski żołnierz zginął w Afganistanie

Plutonowy Jan Kiepura zmarł w poniedziałkowy poranek w wyniku ran odniesionych po wejściu na przydrożną minę-pułapkę, pięć kilometrów od bazy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Ghazni w Afganistanie.

"Czy dzisiaj jest nas łatwo inwigilować? Z całą pewnością tak"

PRISM, czyli afera podsłuchowa z Stanach Zjednoczonych, raz jeszcze postawiła pytanie, czy nasza wolność komunikowania się nie jest zagrożona. Czy dzisiaj łatwo paść ofiarą inwigilacji służb specjalnych? Na te pytanie odpowiadał we "Wstajesz i wiesz" Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Budapeszt: brakuje centymetrów do dramatu

Rekordowa fala kulminacyjna na Dunaju przepływa przez Budapeszt. Woda w rzece ma wysokość 8 metrów i 91 centymetrów. Jako krytyczną wartość, po przekroczeniu której stolicy Węgier grozi zalanie, wskazuje się 9 - 9,3 m.

Fala powodziowa minęła Magdeburg. Ewakuowano 23 tysiące osób

Fala kulminacyjna na Łabie w okolicach Magdeburga zaczyna powoli opadać. W centrum miasta rzeka miała w niedzielę niemal siedem i pół metra głębokości, a normalnie jest to około dwóch. Władze ostrzegają jednak, że to nie koniec problemów. Wały przeciwpowodziowe, które muszą znosić rekordowe ilości wody są już bardzo słabe i istnieje duże ryzyko ich przerwania.

Protesty w Turcji niepokoją islamistów

Przywódcy islamscy, którzy dotąd patrzyli na Turcję jak na kraj, który z powodzeniem wdraża model polityczny państwa islamskiego, z rosnącym niepokojem śledzą przybierające na sile nad Bosforem demonstracje przeciwników tego modelu - twierdzą analitycy.

Izrael jest "nieustannie atakowany" w cyberprzestrzeni

- W ciągu kilku ostatnich miesięcy stwierdziliśmy znaczący wzrost ilości ataków przeprowadzanych przez Iran na nasze systemy informatyczne - stwierdził izraelski premier Benjamin Netanjahu. Większość tych ataków ma być odpierana.

Zabójca z Santa Monica był chory psychicznie?

Mężczyzna, który w kampusie w Santa Monica zabił cztery osoby, miał problemy ze zdrowiem psychicznym - dowiedziało się CNN. Kilka lat temu mężczyzna trafił do szpitala na leczenie. Według stacji, wśród jego ofiar są ojciec i brat.

Pięciu zatrzymanych po śmierci studenta w Paryżu

Francuska policja zatrzymała pięciu podejrzanych o spowodowanie śmierci młodego antyfaszysty w Paryżu 18-letniego Clementa Merica. To członkowie skrajnie nacjonalistycznej organizacji Młodzież Nacjonalistyczno-Rewolucyjna.