Zaskakujący ruch Brukseli. Janukowycz pod presją

Bruksela odkłada decyzję ws. umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Rośnie presja na prezydenta Wiktora Janukowycza, a rosyjska prasa donosi o nowym, kompromisowym pomyśle na rozwiązanie problemu Julii Tymoszenko.

Nie mogą odmówić udzielenia ślubu homoseksualistom

Francuscy merowie, którzy sprzeciwiają się małżeństwom homoseksualnym, nie mogą powoływać się na klauzulę sumienia, by odmówić udzielenia takiego ślubu - orzekła w piątek rano francuska Rada Konstytucyjna.

Znów schwytali "ptasiego szpiega" Mossadu. Tym razem to orzeł

W Libanie upolowano ptaka, na którym znaleziono rzekomo "izraelski sprzęt szpiegowski". To już kolejny taki przypadek, kiedy w państwach sąsiadujących z Izraelem są znajdowani zwierzęcy "szpiedzy". Izraelskie instytucje zajmujące się obrączkowaniem i śledzeniem ptaków załamują ręce.

Premier Turcji wpadł w syryjską pułapkę

Turcja i jej premier Recep Tayyip Erdogan od początku byli oddanym sojusznikiem syryjskich rebeliantów. Jednak położenie Ankary jest coraz trudniejsze wraz z rosnącymi obawami przed dominacją islamistów w szeregach bojowników w Syrii - pisze "New York Times".

Japońscy politycy w "świątyni wojny". Gwałtowna reakcja Chin

Szef MSW Japonii Yoshitaka Shindo i około 160 deputowanych odwiedziło w piątek świątynię szintoistyczną Yasukuni. Chińskie MSZ wezwało ambasadora Japonii, żeby wyrazić sprzeciw wobec tej wizyty. Od lat wizyty japońskich polityków w tej świątyni są źródłem napięć z ChRL i Koreą Płd., dla których jest ona symbolem japońskiej agresji wojennej.

Miał utrudnić pracę szpiegom Hitlera. Po 68 latach brytyjski system mniej tajny

68 lat po zakończeniu II Wojny Światowej brytyjskie władze rezygnują ze specjalnego systemu klasyfikowania oficjalnych dokumentów, który miał za zadanie utrudniać zadanie niemieckim szpiegom. W ostatnich dekadach był źródłem nieustających frustracji urzędników. Jeden z ministrów twierdzi, że był nawet bliski wyrzucenia komputera przez okno.

Zatrzymanie, pobicie, włamanie. "Dyplomatyczne" relacje Holandii i Rosji

Nieznani sprawcy w czwartek wieczorem w Hadze przedostali się do domu, w którym mieszkają pracownicy ambasady Rosji w Holandii, i włamali się do jednego z mieszkań - informuje w piątek agencja RIA-Nowosti. To kolejny w ostatnich kilkunastu dniach incydent pogarszający stosunki obu państw.

Euforia i śmierć przez uduszenie. "Biały Chińczyk" zabija Rosjan w Estonii

Estonia zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w UE, jeśli chodzi o stosunek liczby zgonów z powodu przedawkowania narkotyków do liczby mieszkańców kraju. To głównie "zasługa" syntetycznego opioidu o nazwie fentanyl. Nielegalnie sprowadzany zza wschodniej granicy nazywany jest "rosyjskim narkotykiem", bo zażywają go wyłącznie estońscy Rosjanie.

Modlili się i zabijali. Wstrząsające nagranie z ataku na centrum handlowe w Kenii

Strzelanie do leżących, uciekający w popłochu ludzie i polowanie na zakładników - tak wyglądała masakra w centrum handlowym Westgate Mall w Nairobi. Dziennikarze telewizji CNN dotarli do nagrań z monitoringu, ukazujących atak terrorystów z ugrupowania Al-Szabab, do którego doszło 21 września. Terroryści przetrzymywali zakładników przez cztery dni. Zabili 67 osób, zranili ponad 250.

Rosja i USA dementują: Nie ma terminu konferencji ws. Syrii

Rosja i Stany Zjednoczone zdementowały wypowiedź syryjskiego wicepremiera, który zapowiedział dziś w Moskwie, że konferencja pokojowa w sprawie Syrii odbędzie się 23-24 listopada w Genewie. - Data konferencji zostanie podana nie wcześniej niż na początku listopada - dodaje rzeczniczka specjalnego wysłannika ONZ do Syrii.

Rosjanie piją o 25 procent mniej alkoholu niż w 2010 roku

W ciągu trzech lat aż o 25 procent spadła konsumpcja alkoholu w Rosji - podaje rosyjskie ministerstwo zdrowia. Mimo to spożycie nadal przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia. - Nie pijemy dużo. Robimy to po prostu nie tak, jak trzeba - przekonuje Jewgienij Bryun z resortu zdrowia.

Premier w RPA. Liczy na wpółpracę firm

Premier Donald Tusk chce, aby relacje biznesowe nawiązane podczas Forum Biznesu w RPA przełożyły się na konkretne działania - poinformowało CIR. Przedstawiciele PAIiIZ podpisali podczas forum porozumienie o współpracy z południowoafrykańskim odpowiednikiem agencji.

Obama: Amerykanie mają dosyć Waszyngtonu

Prezydent Barack Obama stwierdził, że trwający 16 dni paraliż finansów publicznych naraził amerykańską gospodarkę na "niepotrzebne szkody" i podważył wiarygodność USA na świecie. Dodał również, że obywatele "mają dosyć" Waszyngtonu i zaapelował do polityków o "rozsądne podejście".

Futra, jachty i alkohole. Kim Dzong Un nie żałuje sobie luksusów

- To tak jakby jechać na Hawaje czy Ibizę, ale zamieszkane tylko przez jednego człowieka - mówi Dennis Rodman o swojej wrześniowej wizycie na prywatnej wyspie Kim Dzong Una. Koreański dyktator lubi wystawne życie, a na luksusowe dobra wydał w zeszłym roku prawie 650 mln dolarów - ujawnia rząd w Seulu.

Prawie 30 mln ludzi na świecie żyje jak niewolnicy

Na świecie 29,8 mln ludzi żyje jak niewolnicy, a niemal połowa z nich mieszka w Indiach - wynika z raportu opublikowanego przez Walk Free Foundation (WFF). To pierwszy w historii taki ranking. - Wielu rządom nie spodoba się to, co mamy do powiedzenia o niewolnictwie - mówi w rozmowie z BBC Nick Grono, szef WFF.

"Washington Post": Turcja wystawiła Irańczykom 10 agentów Mossadu

Turecki rząd celowo wyrządził potężną szkodę izraelskiej siatce wywiadowczej w Iranie - twierdzi "Washington Post". Według dziennika Ankara chciała w ten sposób odegrać się Izraelczykom za to, że nie powiedzieli "przepraszam" po ataku na konwój płynący do Strefy Gazy.