Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka polski rzecznik praw obywatelskich dr Janusz Kochanowski uhonoruje nagrodą zwolennika kary śmierci dla nieletnich oraz torturowania więźniów w Guantanamo - twierdzi "Gazeta Wyborcza". Nagrodzonym według gazety ma być sędzia Sądu Najwyższego USA Antonin Scalia.
Nagrodę im. Pawła Włodkowica Janusz Kochanowski przyznaje od 2006 r. "jako wyraz uznania dla występowania w obronie podstawowych wartości i prawd, nawet wbrew zdaniu i poglądom większości". W ubiegłych latach otrzymali ją miesięcznik "Więź" i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
W tym roku, 4 grudnia, z okazji 60. rocznicy uchwalenia "Powszechnej deklaracji praw człowieka", dostanie ją sędzia sądu najwyższego USA Antonin Scalia - donosi "Wyborcza".
Akceptuje tortury i karę śmierci
Scalia to jeden z najbardziej znanych amerykańskich sędziów, mianowany jeszcze przez Ronalda Reagana. Dał się poznać jako człowiek o zdecydowanych, konserwatywnych poglądach i ciętym języku.
Scalia akceptuje stosowane wobec więźniów w Guantanamo tortury: - Uważam, iż zakazywanie śledczym tak nieszkodliwych metod jak policzkowanie przesłuchiwanego jest absurdem /.../ Myślę, że można posługiwać się przemocą, gdy zatrzymany ma wiedzę o planowanym zamachu - twierdził sędzia.
Jest on też przeciwnikiem ograniczania prawa Amerykanów do posiadania broni. W 2002 r. był jednym z trzech sędziów, którzy głosowali przeciw uznaniu za naruszenie konstytucji stosowania kary śmierci wobec osób upośledzonych psychicznie i nieletnich. Scalia argumentował, że jeżeli kara śmierci ma być sprawiedliwa i efektywna, to musi być stosowana bez żadnych wyjątków. Został jednak przegłosowany.
"Homoseksualizm to przestępstwo"
Sędzia jest przeciwnikiem aborcji i uważa, że poszczególne stany nie powinny samodzielnie regulować tej kwestii. Nieco inaczej wypowiada się w kwestii stosunków homoseksualnych: twierdzi, że poszczególne stany powinny móc uznawać je za przestępstwo.
W 2003 r. w sprawie Lawrence przeciw stanowi Teksas sąd najwyższy uznał, że karalność stosunków homoseksualnych narusza konstytucję. Sędzia Scalia zgłosił wtedy zdanie odrębne, twierdząc, że "dzisiejszy wyrok jest produktem sądu, który z kolei jest produktem środowiska prawników podpisujących się pod działalnością homoseksualnego lobby zmierzającego do zlikwidowania tradycyjnego moralnego potępienia dla aktów homoseksualnych".
Kochanowski o Scalii: "ma odwagę"
Co w działalności sędziego Antonina Scalii skłoniło dr. Janusza Kochanowskiego do przyznania mu nagrody w rocznicę uchwalenia "Powszechnej deklaracji praw człowieka"? - pytają dziennikarze "Wyborczej".
Na to pytanie biuro RPO odpowiedziało im, przysyłając tekst laudacji, jaką ma wygłosić rzecznik podczas wręczania nagrody. Dr Kochanowski ma pochwalić w niej laureata m.in. za "odwagę w obronie władzy sędziowskiej przed polityką oraz za bycie wzorem stania na straży konstytucji", a także obronę "prawa do prywatności oraz swobody wypowiedzi".
Źródło: Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: TVN24