Najnowsze

Najnowsze

Media: remis w wyborach w Izraelu, ale Netanjahu bliższy koalicji

Prawicowy Likud Benjamina Netanjahu i centrolewicowy sojusz Niebiesko-Białych mogą liczyć na 35 mandatów w Knesecie - poinformowały w środę największe stacje telewizyjne w Izraelu, komentując wynik wyborów w tym kraju. Jak pisze agencja Reutera, obecny premier ma większe szanse na sformowanie koalicji.

"Rozmowa Piaseckiego" o strajku nauczycieli

Gościem specjalnego wydania autorskiego programu Konrada Piaseckiego poświęconego strajkowi nauczycieli w pierwszej części był Krzysztof Baszczyński - wiceprezes ZNP, a w drugiej Marcin Smolik - dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. "Uczeń musi się stawić"

Dziś ponad 350 tysięcy uczniów III klas gimnazjalnych z siedmiu tysięcy szkół w całym kraju ma przystąpić po godzinie 9. do pierwszej części egzaminu gimnazjalnego. Uczniowie - nawet jeżeli nie są pewni tego, czy egzamin się odbędzie - mają obowiązek pojawić się w szkole. Środa to też trzeci dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

Unia "może zaproponować dwie nowe daty brexitu"

Większość państw Unii Europejskiej opowiada się za tym, by zaproponować Wielkiej Brytanii przesunięcie terminu wyjścia ze Wspólnoty na 31 grudnia tego roku lub 1 marca przyszłego roku - poinformowała w środę nad ranem niemiecka agencja dpa, powołując się na unijne źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Taksówkarze chcą wyłączenia aplikacji do zamawiania przejazdów

Taksówkarze obiecali zawieszenie protestu, ale we wtorek znów blokowali Warszawę. Taksówkarskie związki zawodowe naciskają na rząd, by ten uniemożliwił funkcjonowanie nielicencjonowanych przewoźników korzystających z aplikacji. Rozmowy przyniosły wstępne porozumienie, ale nie na tyle skuteczne, aby uniknąć kolejnych blokad. Rada Ministrów ma pochylić się nad postulatami taksówkarzy, ale zmian nie obiecuje.

Prymas Polski przeprosił ofiary wykorzystywania seksualnego

Ważne słowa prymasa Polski Wojciecha Polaka. Mówi o bólu, wstydzie i głośno przeprasza ofiary księży pedofilów, ale jednocześnie arcybiskup Marek Jędraszewski innego skazanego za pedofilię duchownego broni i mówi o łamaniu praw człowieka. Z kolei w Sobótce ksiądz pedofil prowadzi rekolekcje. Mieszkańcy mówią, że nie wiedzieli o tym, kiedy pojawił się w gminie.

Nie wszyscy strajkują

Nie wszystkie placówki edukacyjne przystąpiły do strajku. Część mówi, że ponad własne potrzeby przedkłada dobro dzieci, inni chcieliby do protestujących dołączyć. Są i takie placówki, w których nauczyciele przyznają, że choć ich zarobki są niskie, to inni mają jeszcze gorzej.

Nauczyciele walczą o podwyżki

Nauczyciele, którzy dołączają do zawodu, muszą liczyć na wsparcie bliskich. Za pensję początkującego pedagoga wyżyć niełatwo. Ci bardziej doświadczeni też młodszych kolegów pocieszyć nie mogą, bo pokazują paski z wypłatami.

Strajk podzielił oświatową Solidarność

Wielu rzuciło już legitymacją, a inni grożą, że jeśli nie dojdzie do zmiany lidera, skala rezygnacji będzie dużo większa. Część nauczycielskiej Solidarności podpisanie porozumienia z rządem nazywa zdradą, ośmieszeniem i spłatą politycznego długu. Krytykowany Ryszard Proksa odpowiada krótko - nie wszyscy są psychicznie odporni.

Co z egzaminami podczas strajku?

Jeszcze we wtorek wieczorem nie było wiadomo, czy w każdym gimnazjum uda się przeprowadzić egzamin. Wszystko stanie się jasne dopiero w środę o godzinie 9. Szkoły pożyczają sobie nauczycieli, sięgają po emerytowanych i korzystają ze wsparcia samorządów.

Związkowcy: spotkanie z rządem było stratą czasu

Nauczycielscy związkowcy wtorkowe negocjacje ze stroną rządową nazywają stratą czasu. Na stole przedstawiono im tylko porozumienie, które wcześniej podpisała Solidarność. Dlatego na przerwanie strajku nie ma nadziei, bo obu stron znów nic nie łączy.

"Produktywne" rozmowy o brexicie, porozumienia brak

Brytyjski rząd nie doszedł we wtorek do porozumienia z opozycyjną Partią Pracy w sprawie kompromisowej umowy brexitu. Jak podkreślono, obie strony będą kontynuowały rozmowy po zakończeniu zaplanowanego na środę i czwartek szczytu Rady Europejskiej.

"Mamy dzisiaj do czynienia z terroryzmem poniżania"

- Ja protestuję w tym strajku w różnych sprawach - walczę o swoje prawa, o los swojej rodziny (...) ale walczę też o polską szkołę, o godność nauczycieli, ale walczę o to, by już nikt nigdy nie powiedział o mnie, że jestem terrorystą - mówił w "Faktach po Faktach" Dariusz Martynowicz, biorący udział w strajku nauczyciel jednego z krakowskich liceów. - Myślę, że mamy dzisiaj do czynienia z terroryzmem poniżania - to jest coś, co mnie spotyka - przyznał.