Główne cele polskiej polityki zagranicznej nie zmieniają się. Dążymy do zakorzenienia Polski w instytucjach europejskich i transatlantyckich, wykorzystując je do utrwalania naszego bezpieczeństwa i zapewnienia krajowi właściwych warunków rozwoju - powiedział szef MSZ Grzegorz Schetyna, przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015.
Jak podkreślił szef polskiej dyplomacji, "umacnianie pozycji międzynarodowej Rzeczypospolitej jest naszym wspólnym obowiązkiem".
- Polityka zagraniczna nie może, nie powinna być przedmiotem doraźnych kalkulacji politycznych, podporządkowanych cyklom wyborczym. Jest zadaniem na pokolenia, które winno być realizowane w atmosferze rzetelnej debaty i przy współudziale wszystkich znaczących sił politycznych - przekonywał szef MSZ.
Schetyna zadeklarował, że będzie blisko współpracował z prezydentem, Sejmem, Senatem, przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych, a także z samorządami - "w dziele budowy porozumienia wokół spraw najważniejszych dla polskiej racji stanu".
Wspólna unijna polityka bezpieczeństwa
Mówiąc o budowaniu bezpieczeństwa w ramach UE Schetyna zauważył, że niestabilność w regionach graniczących z Europą to wyzwanie dla Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej; jej potencjał jest niewykorzystany.
- Będziemy dążyli do dostosowania dyplomacji unijnej oraz zdolności cywilnych i wojskowych do realnych wyzwań - zapowiedział.
Jak wyjaśnił, niestabilność polityczna i militarna cechuje nie tylko Europę Wschodnią, ale także Irak, Syrię, Libię. Zaznaczył, że okazją do rozmów na temat tych wyzwań będą przygotowania do Rady Europejskiej w 2015 roku, poświęconej kwestiom unijnej polityki obrony
Dzięki NATO możemy czuć się bezpieczni
Schetyna podkreślił, że mimo niestabilności za naszymi granicami, Polska jest bezpieczna dzięki członkostwu w NATO i modernizacji sił zbrojnych.
Według niego szczyt NATO w Newport "odwrócił dotychczasowe, niekorzystne trendy w polityce europejskiej i transatlantyckiej". - Podjęto decyzje o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i stopniowej odbudowie potencjału militarnego sojuszników europejskich. Decyzje te mają dla Polski charakter fundamentalny - podkreślił szef MSZ. Obecnie - według Schetyny - najważniejszym celem Polski w ramach NATO jest wdrażanie Planu Gotowości Sojuszu.
- Czuwamy nad napiętym kalendarzem realizacji uzgodnień w zakresie ćwiczeń, dowodzenia, planowania obronnego i operacyjnego oraz rozmieszczenia sprzętu. Pilne utworzenie Sił Natychmiastowego Reagowania i wzmocnienie w strukturze sił NATO roli Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie to zadania wymagające szczególnego wysiłku koncepcyjnego i dyplomatycznego - powiedział.
Pogłębienie współpracy z USA
Szef polskiej dyplomacji dużą wagę przywiązał do pogłębienia współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi.
- Zależy nam na pogłębieniu współpracy w ramach polityki bezpieczeństwa i obrony ze Stanami Zjednoczonymi. Dotychczasowe programy, rotacyjną obecność pododdziałów sił zbrojnych USA i innych sojuszników, przygotowania do rozmieszczenia w Polsce w 2018 roku elementów systemu obrony przeciwrakietowej, należy uznać za sukces - podkreślił minister spraw zagranicznych.
Autor: kg//gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: US Army/Spc. Lisa Vines, 382nd Public Affairs Detachment/Released