Uchwały o wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego zostały opublikowane w Monitorze Polskim. Otwiera to drogę do odebrania ślubowania sędziów przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Kadencja Piotra Pszczółkowskiego zaczyna się 3 grudnia 2015 roku.
Kadencja Julii Przybłębskiej rozpocznie się 9 grudnia 2015 roku.
Nie podano kiedy zacznie się kadencja Mariusza Muszyńskiego.
Nie podano kiedy rozpocznie się kadencja Lecha Morawskiego.
Nie podano kiedy rozpocznie się kadencja Henryka Ciocha.
W Monitorze Polskim opublikowano uchwały o wyborze sędziów TK. Andrzej Duda może odebrać ich ślubowanie.
- PO ewidentnie złamała konstytucję ws. wyboru sędziów TK; PiS próbuje naprawić to, co zepsuła Platforma - powiedziała rzeczniczka rządu Elżbieta Witek. Dziennikarze pytali rzeczniczkę rządu, czy atmosfera, w jakiej dokonywany był wybór przez Sejm pięciu sędziów TK, nie godzi w powagę Trybunału Konstytucyjnego. Witek powiedziała, że każdy, kto oglądał obrady, widzi, co dzieje się od czerwca.
- PO - nie słuchając głosu PiS - "szła do przodu i chciała za nas, za Sejm VIII kadencji podejmować decyzje, nie słuchając żadnego głosu rozsądku" - powiedziała Witek. Podkreśliła, że wtedy nie było słychać ani krzyku ze strony sędziów TK, ani ze strony mediów. "Także sami posłowie PO nie bili się w pierś wtedy. Dzisiaj mówią, że być może to był błąd, to było złamanie konstytucji" - powiedziała Witek.
Jaworski: Henryka Krzywonos-Strycharska potrafi pokazać, że jest wielkim człowiekiem stanu wojennego. Ja do dziś słyszę w Gdańsku, że nie jest trudno zatrzymać tramwaj, kiedy w tym czasie jest wyłączony prąd w trakcji. Ona nigdy się do tego nie odniosła.
Budka: PiS nie przyjmuje do wiadomości, że nie ma monopolu na wiedzę i stwierdzanie, co jest zgodne z konstytucją.
- Warto było krzyczeć „precz z komuną” dlatego, że to jest niestety przykład jak myli się Konstytucje, chyba z tą z PRL. Tam były samoistne uchwały Rady Ministrów - powiedział Borys Budka.
Poseł PiS powiedział, że jego partia naprawiła to, co Platforma popsuła. To nie jest tak, że się spieszyliśmy.
Jaworski: chciałbym, aby prezydent przyjął ślubowanie od nowych sędziów przed jutrzejszym wyrokiem TK.
Posłanka Nowoczesnej przyznała, że złożyła wniosek o głosowanie imienne, aby każdy z parlamentarzystów mógł zagłosować zgodnie z sumieniem.
Gasiuk-Pihowicz: osoba Pana Piotrowicza, jako przewodniczącego komisji sprawiedliwości, budzi mój głęboki sprzeciw.
Tyszka: spadła zasłona, że TK jest formalnie niezależny. Trybunał jest upolityczniony.
- To co się dzieje jest winą większości w Sejmie. PiS wychodzi z założenia, że może wszystko - powiedziała posłanka Nowoczesnej.
Tyszka apeluje o jak najszybszą zmianę Konstytucji, bo inaczej będziemy mieli kryzys ustrojowy - Tamto co wydarzyło się w czerwcu to był skok na TK. Poparliśmy PiS, bo uznaliśmy to za krok do normalizacji - ocenił.
Kamila Gasiuk-Pihowicz: to co się dziś wydarzyło w Sejmie nie ma żadnej podstawy prawnej.
SPECJALNE WYDANIE „KROPKI NAD I”.
DŁUGA LISTA GOŚCI: KAMILA GASIUK-PIHOWICZ (NOWOCZESNA), STANISŁAW TYSZKA (KUKIZ’15), ANDRZEJ JAWORSKI (PIS), BORYS BUDKA (PO), PROF. MAREK CHMAJ, DR RYSZARD PIOTROWSKI.
.@bbudka: Zaskarżymy decyzje PiS do #TK, to jedyna legalna droga. Wierzymy, że konstytucja pozostanie najważniejszym aktem prawnym w Polsce.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) December 2, 2015
- Sędziowie wybrani do Trybunału Konstytucyjnego to jednoznaczni nominaci PiS, o których nie wiele wiadomo. W tej sprawie nie ma dyskusji - ocenił Ryszard Petru z Nowoczesnej.
.@SchetynadlaPO: To, co dziś się stało, jest hańbą dla demokracji i dla parlamentaryzmu. Nie będziemy tego akceptować.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) December 2, 2015
.@SlawekNeumann: Będziemy skarżyć te działania do #TK, zachęcamy pozostałe kluby opozycyjne do podpisania się pod naszym wnioskiem.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) December 2, 2015
Neumann: niezgodnie z prawem marszałek Kuchciński doprowadził do wyboru sędziów. Sędziów TK wybrano w wyniku rażącego złamania regulaminu Sejmu.
Jest nas coraz więcej pod Sejmem każdego dnia. Nie oddamy demokracji bez walki jednak:) pic.twitter.com/yfSzZc4rqh
— Agata Diduszko (@agatadiduszko) December 2, 2015
Konferencja PO po wyborze sędziów. Ewa Kopacz zapowiada, że PO zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego dzisiejsze uchwały PiS ws. wyboru nowych sędziów.
E. Kopacz: Marszałek Kuchciński pomylił swoją rolę z karbowym. Łamanie regulaminu staje się obyczajem tej izby.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) December 2, 2015
Posłowie dopuszczani do głosu muszą najpierw przejść przez cenzurę. Cenzorem oczywiście jest Pan Marszałek.
— Małgorzata Niemczyk (@GosiaNiemczyk) December 2, 2015
- Teza o zamachu stanu jest przerysowana. Jeśli prezydent przyjmie wybranych sędziów to w TK będzie 10 sędziów wybranych przez poprzedni parlament i 5 przez ten. Zamachem stanu byłoby zamknięcie TK - komentuje Dudek.
- Kornel Morawiecki nie rozumie co się dzieje, wygłasza jakieś szalone tezy - mówi prof. Krzemiński.
Krzemiński: to jest zamach na ustrój państwa, który istnieje
ZAPRASZAMY NA "FAKTY PO FAKTACH" W TVN24. PIERWSZE KOMENTARZE PO WYBORZE PIĘCIU SĘDZIÓW TK. NA POCZĄTEK PROF. IRENEUSZ KRZEMIŃSKI I PROF. ANTONI DUDEK.
Pomaska: Pan marszałek powinien zapoznać się z konstytucją.
Piotr Pszczółkowski wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Za 233, przeciw 166 posłów.
Pytania ws. kandydatury Piotra Pszczółkowskiego.
Julia Przyłębska wybrana na sędzię Trybunału Konstytucyjnego.
Poparło ją 234 posłów - cały klub PiS, jeden z Kukiz'15 i dwóch niezrzeszonych. Przeciw zagłosowało 166 posłów - całe kluby PO, Nowoczesnej i PSL oraz jeden poseł niezrzeszony i jeden z Kukiz'15. Wstrzymało się siedmiu posłów z Kukiz'15, ale większość tego ugrupowania nie głosowała.
Padają pytania ws. kandydatury Julia Przyłębskiej. Kolejni pytający zarzucają powiązania kandydatów z PiS. Urszula Pasławska z PSL swoje wystąpienie rozpoczęła od słów: "Szanowny panie prezesie, panie marszałku, pani premier. Myślę, że od dzisiaj tak powinniśmy mówić, bo taka jest precedencja".
Joachim Brudziński (PiS) apeluje do marszałka o przyśpieszenie porządku obrad. Chce głosowania bez dyskusji. W głosowaniu Sejm przyjął wniosek.
Wznowiono obrady.
PiS niestety pokazał gdzie ma konstytucje RP. Dziś trzeba strażnika demokracji którego nie ma w osobie Prezydenta.
— Cezary Tomczyk (@CTomczyk) December 2, 2015
5 minut przerwy w obradach.
Mariusz Muszyński wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Za głosowało 236, przeciw 170, wstrzymało się 4 posłów.
Głosowanie nad wnioskiem formalnym: za 238, 177 przeciw.
Szef klub PiS Ryszard Terlecki składa wniosek formalny o przejście do głosowania. Kuchciński mówi, że podda wniosek pod głosowanie. Rafał Grupiński występuje z wnioskiem przeciwnym.
Na mównicy Kornel Morawiecki. - Ta sytuacja bardzo oburza mnie i martwi. Bardzo. Moi koledzy, Grzesiek Schetyna i inni, słuchacie, że jest jak w stanie wojennym. Panowie, jakaś miara rzeczy. Poprzedni skład TK został wybrany niekonstytucyjnie. Chciałbym, żeby Trybunał, który łamał konstytucję, sam ustąpił - mówi. Zostaje nagrodzony przez PiS i Kukiz’15 owacją na stojąco. Teraz to oni krzyczą "konstytucja!".
#Sejm kandydat do TK o wysokiej kulturze osobistej wg. PiS pic.twitter.com/fCoM9X3AKJ
— Marek Krząkała (@MarekKrzakala) December 2, 2015
Pytania ws. kandydatury Mariusza Muszyńskiego. Krzysztof Brejza przywołuje kontrowersyjne wpisy sędziego na Twitterze. Nie zdążył zadać pytania, wyłączono mu mikrofon.
Wśród krzyków opozycji "konstytucja, konstytucja!" Lech Morawski został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Za 232, przeciw 156, wstrzymało się 4 posłów.
Wznowiono obrady Sejmu.
- Dzisiaj Sejm uzurpuje sobie prawo sądu - ocenił Ryszard Kalisz w programie "Tak jest".
Marszałek Kuchciński ogłosił 15 minut przerwy na wniosek Krzysztofa Brejzy z PO.
- Zgłaszam wniosek formalny o przerwę i przedstawienie nam informacji, za jaką służbę Morawski jest kandydatem do TK - mówi Agnieszka Pomaska z PO. - Przeczytajcie sobie tę informacja i sprawdźcie - odpowiada Anna Paluch z PiS.
- Poseł sprawozdawca mówił, że pana podręcznik czytają studenci. Wspólne jest przekonanie, że sprawowanie władzy musi się opierać na przestrzeganiu prawa, a nie kaprysach władzy. Jaką wartość mają pańskie podręczniki w kontekście zamachu na Trybunał, w którym będzie pan brał udział? - pyta Lecha Morawskiego Tomasz Szymański z PO.
Pytania poselskie ws. kandydatury Lecha Morawskiego.
- Kolejny raz przypominam regulamin Sejmu. Nie można przeprowadzić głosowania szybciej niż po siedmiu dniach od przedłożenia informacji o konkretnym kandydacie na sędziego. Proszę o przerwanie obrad - mówi Kropiwnicki (PO). Kuchciński uznaje wniosek za niezasadny.
Kandydat PIS, pan Henryk Cioch był członkiem PZPR od 1972 roku do konca, do roku 1989. A potem wiele lat prawnikiem SKOK.
— Slawomir Nitras (@SlawomirNitras) December 2, 2015
Przed Sejmem okrzyki "hańba!".
Sławomir Neumann chce, aby była przerwa, żeby kandydat przygotował się do odpowiedzi. Kuchciński się nie zgadza.
Henryk Cioch wybrany na sędziego TK. Za głosowało 236, przeciw - 167, wstrzymało się 6 posłów.
Głosowanie kandydatury Henryka Ciocha.
Opozycja w #Sejm.ie, obywatele - przed Sejmem. Bronimy niezależności #TK! pic.twitter.com/fb1Ow2yrTS
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) December 2, 2015
Grabarczyk: Panie marszałku, czy słyszy pan, jak trzeszczy kręgosłup Rzeczpospolitej?
- Zapamiętamy panu marszałkowi legitymowanie działań niezgodnych z prawem - powiedział Michał Szczerba z PO.
Kuchciński zamyka dyskusję. Głosowanie nad wyborem sędziów odwlekają pytania poselskie.
Piotrowicz: Zaprowadzamy ład konstytucyjny w państwie. Mamy przyzwolenie Polaków.
.@SlawekNeumann: My nie zgłaszaliśmy do #TK naszych posłów i senatorów, PiS zaraz będzie głosował za swoimi. I wy mówicie o upolitycznianiu?
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) December 2, 2015
Platformę reprezentuje legenda Solidarności a PiS PRLowski prokurator. #ZamachPiS
— Cezary Tomczyk (@CTomczyk) December 2, 2015
Piotrowicz: Nie odstąpimy od realizowania naszego programu.
Przed #Sejm manifestacja Zwolennicy i przeciwnicy zmian w #TK Stoją naprzeciwko Siebie. @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/H3q2wKCyCc
— Michał Dzienyński (@MDzienynski) December 2, 2015
Na mównicy Stanisław Piotrowicz. Opozycja skanduje "precz z komuną!".
- Dziś kończy się kolejny akt smutnego spektaklu, nie tylko zmierzający do stopniowej marginalizacji Trybunału Konstytucyjnego, ale i konstytucji - mówił Krzysztof Paszyk (PSL).
Paszyk podkreślił, że nie ma konstytucji bez niezawisłego Trybunału Konstytucyjnego. Przekonywał, że Polacy nie czekali na taki "zamach na jedną z fundamentalnych instytucji państwa demokratycznego". Zwracając się do PiS, pytał, co takiego stało się w kraju przez ostatni miesiąc, że trzeba było w tak szybkim tempie zmieniać ustawę o TK, że nie można zaczekać do 9 grudnia na orzeczenie TK. Paszyk pytał też, czy konieczne było przeprowadzenie - jak ocenił - "w tak skandaliczny sposób (wtorkowego - red.) posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka". Ta komisja - mówił - była dotąd symbolem refleksji i powagi. Komisja pokazała, że powaga i szacunek do prawa przechodzi do historii - podkreślił. Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) zaapelował ponownie do prezydenta Andrzeja Dudy o wypowiedzenie się ws. zamieszania dotyczącego TK. - Polacy potrzebują dziś aktywności prezydenta - podkreślił. Zwrócił się do marszałka Sejmu o ogłoszenie przerwy podczas debaty sejmowej, by - jak mówił "wysoka izba mogła zapoznać się ze stanowiskiem prezydenta w sprawie Trybunału Konstytucyjnego".
- Polacy dziś oczekują aktywności pana prezydenta. Panie prezydencie, jest ostatnia szansa - mówi Kosiniak-Kamysz.
Przed Sejmem dwie demonstracje. Jedna za wyborem sędziów, druga przeciw. Doszło do przepychanek.
- Dziwię się ludziom, którzy brną ślepo i nie mają wątpliwości, i tym, którzy szyderczo reagują na argumenty innych. Osłabiacie instytucje państwa. Co będzie potem? Media publiczne? Rzecznik Praw Obywatelskich? Może Sąd Najwyższy, bo ma wątpliwości co do ułaskawionych? - dodaje lider Nowoczesnej.
- Skąd pewność, że sędziowie wybrani przez poprzedni układ koalicyjny nie będą służyć ojczyźnie, a ci, którzy mają być wybrani dzisiaj, będą? Poczekajcie do jutrzejszego orzeczenia TK, wtedy nie będzie ryzyka, że narażacie prezydenta Andrzeja Dudę na Trybunał Stanu - mówił Petru.
Kaczyński ponownie na sali.
Petru: Udowodnijcie, w czym tamci sędziowie byli gorsi od tych.
- Szyderczo śmiejecie się, jak ktoś mówi prawdę. Budujecie imperium głuchych, nigdy nie macie żadnych wątpliwości. I budujecie imperium bezprawia. Zatrzymajcie się. Zatrzymać was może jeszcze prezydent Andrzej Duda - mówi Petru.
Petru: Budujecie imperium nihilizmu i cynizmu.
Przed Sejmem trwa protest "Ręce precz od Trybunału".
Tyszka nie zgadza się na powołanie sędziów w tak szybkim trybie. Chce poważnej dyskusji o kandydatach.
PO zamiast dyskutować o kandydatach na sędziów TK wyłącznie atakuje PiS.
#Sejm @pisorgpl
— Sylwester Tułajew (@tulajew) December 2, 2015
Tyszka (Kukiz’15): Obecne problemy wynikają ze źle napisanej konstytucji, trzeba ją jak najszybciej zmienić.
Krywonos-Strycharska: Niszczymy to, co sami zbudowaliśmy. To najwyższe prawo RP. Jeżeli to zniszczymy, będą pukać o 4 rano do naszego domu i nie będziemy bezpieczni.
- Zobaczcie na ławy PiS, jak ich jest mało. Chodzi o to, by zmienić konstytucję. Tą, na którą pracowaliśmy. Siedzieliśmy za konstytucję, za wolność, za demokrację. Nie wiem, czy wam nie jest wstyd, bo mnie bardzo - za was. Wstydzę się, że muszę stać przed wami i przypominać wam chwile stanu wojennego, gdy ukradkiem chodziliśmy po domach, drukowaliśmy - mówiła.
Na mównicy ponownie Krzywonos.
Jarosław Kaczyński wyszedł z sali obrad.
Trzaskowski (PO): Dzisiejszy dzień nie jest wcale o wyborze pięciu sędziów. Ani o samym trybie wyboru sędziów. To jutro rozstrzygnie Trybunał, o ile mu pozwolicie. Większość sejmowa kwestionuje konstytucję i trójpodział władzy.
Marek Ast (PiS): Kandydaci, w sposób oczywisty, jak wynika z ich życiorysów, gwarantują dobre wykonywanie funkcji sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
Za 235 posłów, przeciw 174, wstrzymały się 4 osoby.
Głosowanie nad przyjęciem propozycji marszałka wysłuchania 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów. Wniosek przyjęty.
Briefing E. Kopacz, @SlawekNeumann, @SchetynadlaPO, @TomaszSiemoniak i @bbudka przy stolikach dziennikarskich zaraz po głosowaniach w #Sejm.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) December 2, 2015
Małgorzata Wassermann przedstawiła stanowisko komisji sprawiedliwości. - Komisja postanowiła kandydatury zaopiniować pozytywnie - powiedziała.
Marek Matuszewski prezentuje kandydaturę prof. Lecha Morawskiego.
Kolejne kandydatury przedstawia poseł Andrzej Jaworski.
Spór o Trybunał Konstytucyjny trwa. Czy to jeszce demokracja? #TrybunałKonstytucyjny #Sejm pic.twitter.com/Sjw0zybR92
— Paweł Arndt (@PawelArndt) December 2, 2015
Gdyby Kornel Morawiecki był marszałkiem Sejmu, to debata w Sejmie wyglądałaby inaczej.
— Jacek Nizinkiewicz (@JNizinkiewicz) December 2, 2015
Poseł Marek Ast przedstawia kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
#Sejm @marekast @pisorgpl pic.twitter.com/0jq79xhyX6
— Sylwester Tułajew (@tulajew) December 2, 2015
Bezcenne zobaczyć dziś machających rączkami i tupających nóżkami posłów PO.
— Arkadiusz Mularczyk (@arekmularczyk) December 2, 2015
Obrady znów są zakłócane.
Poseł Marek Ast z PiS przedstawia kandydatury na sędziów TK (Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski).
- To nie jest wniosek formalny. Proszę pana posła, by nie nadużywał mojej uprzejmości - odpowiada Kuchciński.
Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna): Zgłaszam wniosek o zmianę o zmianę prowadzącego obrady Sejmu.
Janusz Sanocki (niezrzeszony): Chciałbym, żebyśmy się wzajemnie szanowali. Obniżmy tę histerię.
Agnieszka Pomaska (PO): Zgłaszam wniosek o zmianę sposobu prowadzenia obrad. Te obrady są prowadzone w sposób skandaliczny. Wczoraj nie padły żadne odpowiedzi. Wczoraj, mam nadzieję, że dostaliście dobrą lekcję, jak obrady nie powinny być prowadzone. Wnoszę o to, żeby pan marszałek dopuszczał parlamentarzystów do głosu.
- My żeśmy naprawdę przepłacili (za wolność - red.). Zaraz będzie 13 grudnia. Ciężkie lata stanu wojennego. Dokładnie pamiętamy, jak to było. Chodziło nam wtedy o demokrację - powiedziała.
Henryka Krzywonos-Strycharska: Niech te obrady będą godne posła i każdego człowieka. Chodzi o konstytucję, którą sobie wywalczyliśmy. Nie ośmielmy się jej zniszczyć. Proszę o szacunek do Konstytucji.
Wniosek odrzucono.
Grupa posłów z klubu Nowoczesna wprowadziła wniosek o imienne głosowanie ws. wyboru sędziów TK.
Marek Kuchciński wznawia obrady. Marszałek poinformował, że Konwent Seniorów postanowił, że wnioski formalne będą zgłaszać tylko przewodniczący i wiceprzewodniczący klubów.
- To, z czym mamy do czynienia, to żenujący spektakl, bo trudno inaczej nazwać błazenadę PO, która krzyczy "precz z komuną!" - mówi na briefingu Paweł Kukiz.
Weźcie Konstytucję i przychodźcie pod Sejm!!! Bezprawne działania w Sejmie. Łamią Konstytucję!!! Jeśli teraz... https://t.co/jQJ677wRpg
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) December 2, 2015
Narada z prezesem #Sejm #TrybunałKonstytucyjny pic.twitter.com/Szs9hgCMWo
— Cyprian Jopek (@CyprianJopek) December 2, 2015
Oj czuję że bez wykluczeń z obrad się dziś nie obejdzie
— Konrad_Piasecki (@KonradPiasecki) December 2, 2015
Marszałek zarządza 5-minutową przerwę. Zwołany został Konwent Seniorów. Posłowie PO skandują "Konstytucja!" i "Precz z komuną!".
Posłowie PO próbują zagłuszyć marszałka Sejmu.
Głosowanie ws. dołączenia do porządku obrad wyboru sędziów TK. Propozycja została przyjęta. Za głosowało 234 posłów, przeciw - 206.
PO chce odesłania do komisji sprawiedliwości wniosku ws. kandydatów do TK. Wniosek odrzucono. Głosowało 440 posłów, za ponownym sprawdzeniem opowiedziało się 206, a przeciw 233.
Grabarczyk: Sejm ma prawo żądać wyjaśnień, dlaczego marszałek łamie prawo.
Cezary Grabarczyk: To nie będzie Sejm niemy. Wnoszę o odroczenie posiedzenia izby.
Skowrońska (PO): Na posiedzeniu komisji sprawiedliwości złamano prawo opozycji. Co z deklaracjami PiS o szanowaniu demokracji?
Marszałek Marek Kuchciński odpowiedział, że więcej nie dopuści do głosu Halickiego.
- Takiego bałaganu to ta izba nie widziała nigdy. Wy nie tylko łamiecie konstytucję, pan marszałek łamie regulamin Sejmu - powiedział Andrzej Halicki (PO).
W Sejmie zgłoszono wniosek o odroczenie posiedzenia. Wniosek został odrzucony.
W środę Sejm wybrał nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Głosowania poprzedziła burzliwa awantura. Przed Sejmem w czasie obrad odbywały się dwie demonstracje - jedna popierająca działania PiS, a druga przeciwna.
Wcześniej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że że opozycja zwróciła się pisemnie do prezydenta o zajęcie stanowiska ws. TK.
- W imieniu trzech klubów parlamentarnych - PO, Nowoczesnej i PSL - apelujemy do prezydenta o zajęcie stanowiska ws. trwającego już od kilkunastu dni zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego. Minęła już doba od kiedy braliśmy udział w konsultacjach ws. TK, a nie mamy oświadczenia prezydenta. Myślę, że przed głosowaniami, przed ostateczną decyzją jaką może podjąć większość parlamentarna ważny jest głos strażnika Konstytucji - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).
Prezes PSL przypomniał, że prezydent został wybrany w demokratycznych wyborach, ma duży mandat poparcia społecznego i jest strażnikiem Konstytucji. - Bez jego stanowiska trudno będzie o jakikolwiek kompromis i wyjście z sytuacji, która powoduje zagrożenie ładu konstytucyjnego - dodał.
"Mieliśmy wrażenie, że prezydent ma wątpliwości"
Szef klubu PO Sławomir Neumann przyznał, że wczoraj przed konsultacjami z głową państwa opozycja czuła, że prezydent widzi powagę sytuacji.
- Liczyliśmy, że te 24 godziny, które minęły od spotkania natchną pana prezydenta tym, że swoje stanowisko przedstawi. Także, że zareaguje i wystąpi do swoich byłych kolegów z PiS o to, aby powstrzymali się z jakimikolwiek decyzjami, które wprowadzą jeszcze większy chaos konstytucyjny w Polsce. Jak widać na razie nie było takiej woli. Mam nadzieję, że te przerwy, które dał sobie parlament był wykorzystany przez prezydenta i kierownictwo PiS na konsultacje - mówił.
- Jak widać opozycja parlamentarna działa w chwilach kryzysowych wspólnie. Podpisaliśmy wspólnie ten apel i wysłaliśmy do prezydenta. Panie prezydencie czas na decyzje i działanie. Podczas konsultacji odnieśliśmy wrażenie, że prezydent ma wątpliwości prawne - powiedział Ryszard Petru z Nowoczesnej.
- Wysłaliśmy ten list licząc na to, że przyjdzie opamiętanie, bo z każdym dniem brniemy coraz bardziej w pat konstytucyjny, sytuacja potem będzie nierozwiązywalna - osłabimy TK, a tak naprawdę jeśli prezydent przyjąłby ślubowanie tych dzisiaj wybranych sędziów to później będzie tego żałował - mówił Petru.
Podkreślił, że wszyscy widzą, że jest problem i liczą na działanie prezydenta. - Nie ma powodu do pośpiechu - zaznaczył.
Autor: kło/ja / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: monitorpolski.gov.pl