Ile można czekać na operację ortopedyczną? Na skomplikowaną operację kolana nawet i ćwierć wieku, jeśli ktoś chce się operować w szczególnie obleganym ośrodku u rozchwytywanego specjalisty. Biorąc pod uwagę czas oczekiwania, niektórzy pacjenci zapisują się na zapas. Lekarze mówią, że to absurd. NFZ, że nie ma potrzeby tyle czekać. Materiał „Faktów TVN”.
Na zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego, który trwa dwie godziny według systemu informacji o kolejkach do usług medycznych w łódzkiej klinice trzeba czekać prawie czternaście lat. Jednak długi czas oczekiwania nie zniechęca pacjentów, bo często kierują się oni renomą danego ośrodka.
Długie kolejki
- Miałam robioną jedną operację i byłam bardzo zadowolona, więc zdecydowałam się na drugi zabieg operacyjny w tym samym miejscu - mówi Zdzisława Trzcińska, pacjentka z Łodzi. Ale renoma to tylko jeden z głównych czynników wydłużających kolejki. - Staw kolanowy jest bardzo wymagającym stawem i nie wszystkie oddziały chcą takie skomplikowane zabiegi robić, bo mają mniej doświadczenia - mówi prof. Marek Synder z Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Jednak 14 lat oczekiwania w Łodzi to jeszcze nic. Według wspominanego systemu w Małopolsce, w Suchej Beskidzkiej rekordowa kolejka dłuższa jest o cztery lata, a w Szczecinie o sześć lat. Jeszcze dłużej trzeba czekać w Piekarach Śląskich - 23 lata. Rekord należy jednak do Podkarpacia i Lubaczowa, gdzie okres oczekiwania wynosi aż 25 lat.
Co się liczy?
Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubaczowie Stanisław Bury mówi, że pacjenci wybierają zarządzany przez niego szpital ze względu na personel. - A także warunki bytowe - podkreśla Bury. Każdy pacjent chce bowiem trafić w jak najlepsze ręce i leczyć się w jak najlepszych warunkach. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia, że tam gdzie kolejka realna a nie wirtualna za bardzo się wydłuża, kontrakty będą weryfikowane po trzecim kwartale. - Jeżeli zdarzy się wypadek, jest to operacja na tle urazowym, to jest wykonywana natychmiast, wtedy kiedy zadecyduje lekarz - mówi Małgorzata Doros ze Śląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ.
Na zapas
Ze statystyk już przeprowadzonych wynika, że średnia krajowa oczekiwania na planową operację protetyki stawu kolanowego to 6 lat, a najdłuższe kolejki, po weryfikacji, skracają się nawet trzykrotnie. - Wiele osób zapisuje się na operację jakby na zapas. To znaczy wiedząc, że są długie kolejki zapisują się mimo że objawy kliniczne jeszcze by nie predysponowały do natychmiastowej operacji - mówi prof. Paweł Małdyk, konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Pod koniec roku, gdy NFZ dołożył pieniędzy w Łodzi, na przyspieszoną operację nie było chętnych. Zobacz cały materiał „Faktów TVN”.
Autor: msz/tr / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN