Młodsze dzieci w szkole to standard w Unii. Polska chce iść tą drogą. Czy pójdzie?

Jak wygląda edukacja w Europie?
Jak wygląda edukacja w Europie?
tvn24
Wiek rozpoczęcia obowiązkowej edukacji szkolnej w UEtvn24

Podczas gdy w Polsce wciąż trwa debata nad tym, czy obniżyć wiek rozpoczęcia nauki, w krajach Unii do szkół idą dzieci nawet cztero- czy pięcioletnie. Dzisiaj Sejm będzie głosował nad wnioskiem o referendum ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Sejm przyjmuje obywatelski wniosek bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zakładając 100 proc. frekwencję (460 posłów) w głosowaniu nad wnioskiem ws. referendum, jego zwolennicy musieliby zebrać 231 głosów. Kluby PO i PSL mają łącznie 232 posłów, a opozycja, wliczając posłów niezrzeszonych, 228. W piątkowym głosowaniu dużą rolę odegra frekwencja na sali sejmowej.

Reforma

Według nowej reformy edukacyjnej, w 2014 roku do pierwszych klas obowiązkowo pomaszerują sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku, a od 2015 już wszystkie.

Dwa tygodnie temu w Sejmie odbyła się ponad 7-godzinna debata nad wnioskiem o ogólnokrajowe referendum, pod którym podpisało się niemal milion osób. Organizator akcji - fundacja "Rzecznik Praw Rodziców" - chce, by w referendum obywatele odpowiedzieli m.in. czy są za zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków i obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków.

System edukacji w PolsceMEN

Reforma podzieliła rodziców, polityków i ekspertów. - Ministerstwo nie kocha naszych dzieci. My ilustrujemy obraz polskiej szkoły, którą trzeba doprowadzić do porządku. Najpierw standardy, a potem reforma - uważa Karolina Elbanowska, prezes fundacji Rzecznik Praw Rodziców, organizator akcji "Ratuj Maluchy".

- Szkoła nigdy wcześniej nie była tak przygotowana na uczniów, jak jest teraz - odpowiada Elbanowskiej Michalina Butkiewicz, przewodnicza Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów, edukatorka i pedagog z 30-letnim doświadczeniem. - Od 2009 roku całe siły oświatowe zostały skierowane na przeprowadzenie reformy. Przekazano ogromne środki na przygotowanie szkół, doposażenie sal, przeszkolenie nauczycieli i ekspertów-doradców, uruchomienie programów pomocniczych.

Unia Europejska: obniżajcie wiek

Także Unia Europejska zachęca rodziców do jak najwcześniejszego posyłania dzieci do przedszkola i szkoły. W 2011 roku Komisja Europejska stworzyła dokument "Wczesna edukacja i opieka nad dzieckiem: zagwarantujmy wszystkim dzieciom w UE dobry start w przyszłość". Autorzy zaznaczają, że "wczesna edukacja i opieka nad dzieckiem jest fundamentem umożliwiającym pomyślny przebieg uczenia się przez całe życie, integracji społecznej i rozwoju osobistego, a na dalszym etapie – czynnikiem zwiększającym szanse na zatrudnienie".

Wiek rozpoczynania obowiązkowej nauki w EuropieEurydice

Najwcześniej w Europie edukację rozpoczynają mieszkańcy Irlandii Północnej (Wielka Brytania), bo już w wieku 4 lat idą do szkoły. O obniżeniu wieku szkolnego z 5 do 4 lat zdecydowano już w 1989 r., tłumacząc to korzyściami, jakie odnoszą dzieci w wyniku wcześniejszego obowiązku szkolnego. 4-latki uczą się przez zabawę czytać, poznają proste działania matematyczne, poznają znaczenia słów z książeczek, recytują wierszyki . Dla 4-latków organizowane są nawet minikonkursy recytatorskie.

Państwa reformują edukację

Irlandia Północna mogłaby być dla wielu krajów przykładem, bo od wielu lat Unia Europejska nakłania: posyłajcie dzieci do szkół jak najwcześniej. - W Unii Europejskiej istnieje tendencja do obniżania wieku obowiązku szkolnego. Kilka krajów się na to zdecydowało i ostatnia klasa przedszkolna została pierwszą klasą szkoły podstawowej - wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl Magdalena Górowska-Fells, p.o. koordynatora Eurydice w Polsce, europejskiej sieci informacji edukacyjnych działającej przy Komisji Europejskiej. - Można powiedzieć, że Polska poszła tą samą drogą.

Od roku szkolnego 1997/1998 oprócz Polski pięć państw UE obniżyło wiek rozpoczynania obowiązkowej edukacji. W Rumunii do szkół idą dzieci sześcioletnie, a nie jak wcześniej siedmiolatki, w Słowenii natomiast ostatnią klasę przedszkola przeniesiono do szkół. W Grecji, na Cyprze i Łotwie edukacja podstawowa nie uległa zmianie, ale obniżono początek obowiązkowej edukacji przedszkolnej kolejno o rok, rok i 4 miesiące i dwa lata.

Z kolei Litwini przy reformowaniu edukacji popełnili falstart. W roku szkolnym 1997/1998 obowiązkową edukację zaczynały 7-latki. Od 1999 roku zaczęto stopniowo wprowadzać do szkół dzieci sześcioletnie. Jednak od roku szkolnego 2003/2004 przywrócono obowiązek nauki od 7. roku życia lub wcześniej w wieku 6 lat pod warunkiem, że dziecko jest na to gotowe.

Dużą reformę szykują już Węgrzy. Obowiązkowo do szkoły idą teraz dzieci 6-letnie (po roku obowiązkowej "zerówki"). Od 2014 roku obowiązkową edukacją przedszkolną mają zostać objęte już dzieci 3-letnie.

Na Malcie, w Holandii i Wielkiej Brytanii (oprócz Irlandii Północnej) obowiązkiem szkolnym objęte są dzieci pięcioletnie. W przypadku tych dwóch ostatnich państw edukację przedszkolną zaczynają już dzieci znacznie młodsze.

Wiek rozpoczynania obowiązkowej edukacji szkolnej w UEtvn24.pl

Standard - 6 lat

Standardem w UE jest posyłanie do szkół sześciolatków. Dzieci w tym wieku rozpoczynają edukację w 19 państwach z unijnej 28. Sześciolatki idą do szkół w Hiszpanii, Portugalii, Liechtensteinie, Francji, Włoszech, Belgii, Luksemburgu, Irlandii, Niemczech, Czechach, Węgrzech, Austrii, Chorwacji, Słowenii, Rumunii, Grecji, na Słowacji, Cyprze i Malcie.

W wieku siedmiu lat do podstawówek maszerują z kolei mieszkańcy Szwecji, Finlandii, Estonii, Bułgarii i Litwy.

Biała plama na unijnej mapie

Unia Europejska idzie jeszcze dalej i w plan działania wpisała posłanie do przedszkola jak największej liczby znacznie młodszych dzieci. Strategia "Europa 2020" zakłada, że co najmniej 95 proc. małych Europejczyków w wieku 4 lat powinno uczestniczyć w edukacji przedszkolnej. Tutaj mamy ogromne zaległości i zamykamy unijny ranking, bo do przedszkoli uczęszcza mniej niż 65 proc. 4-latków.

Eurostat w opracowaniu danych edukacyjnych pisze, że w 2011 roku "było w UE 14 regionów z 65-proc. lub mniejszym udziałem 4-latków w edukacji przedszkolnej", z czego aż 11 należało do Polski. Niechlubny rekord pobiło też woj. warmińsko-mazurskie, w którym zaledwie co drugi 4-latek chodził do przedszkola. Było to najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej w 2011 roku.

Dla kontrastu w Europie Zachodniej niemal wszystkie 4-latki uczęszczają do przedszkoli. Chodzi do nich ponad 95-proc. małych Belgów, Duńczyków, Niemców, Irlandczyków, Hiszpanów, Francuzów, Włochów, Luksemburczyków, Holendrów, Brytyjczyków, a także Islandczyków i Norwegów. W UE jest także 55 regionów z ponad 99-proc. uczestnictwem 4-latków, głównie we Francji, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Włoszech, Danii.

Udział 4-latków w edukacji w EuropieEurostat

Sześciolatki idą do szkół

W Polsce obowiązek szkolny dla sześciolatków wprowadziła ustawa z 2009 r. Według niej, wszystkie dzieci 6-letnie miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 roku. W latach 2010 i 2011 mogli o tym decydować rodzice. Po licznych protestach rząd przesunął ten termin o dwa lata, dając czas samorządom na przygotowanie szkół na przyjęcie sześciolatków.

Zgodnie z założeniami reformy, 1 września 2014 roku do szkoły pójdą wszystkie dzieci urodzone w 2007 roku oraz dzieci urodzone w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r.

1 września 2015 roku realizację obowiązku szkolnego rozpoczną dzieci urodzone w 2009 roku oraz te urodzone w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2008 roku, które zgodnie z decyzją rodziców nie rozpoczęły spełniania obowiązku szkolnego w roku szkolnym 2014/2015.

Ustawa wprowadza możliwość rozpoczęcia szkoły przez dziecko 5-letnie już od 1 września 2014 roku. W tym przypadku decyzję o wcześniejszym przyjęciu dziecka do szkoły podejmuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.

11 października 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty.

Autor: Patrycja Król/ ola / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W nocy z czwartku na piątek ukraińskie drony zaatakowały rafinerię państwowego koncernu Rosnieft w mieście Tuapse w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Bezzałogowce uderzyły także w bazę paliw w obwodzie rostowskim. Resort obrony w Moskwie poinformował, że nad pięcioma regionami kraju rosyjska obrona zestrzeliła 47 dronów.

Drony uderzyły w rafinerię Rosnieftu

Drony uderzyły w rafinerię Rosnieftu

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, The Moscow Times, tvn24.pl

Jeżeli Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia znaleźliby się w drugiej turze wyborów prezydenckich, wygrałby Trzaskowski z wynikiem 62 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET przez firmę badawczą Opinia24. Sprawdzono też, jaki procent ankietowanych ma negatywne nastawienie do obu kandydatów.

Gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich znaleźli się Trzaskowski i Hołownia. Sondaż

Gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich znaleźli się Trzaskowski i Hołownia. Sondaż

Źródło:
PAP

Wojciech Olejniczak nie trafi do aresztu - poinformował na platformie X adwokat Jakub Wende. Sąd zastosował wobec niego inne środki zapobiegawcze. Z pozostałymi zatrzymanymi wciąż trwają czynności w Katowicach. Jak informuje Prokuratura Krajowa, sprawa dotyczy przestępstw o charakterze gospodarczym.

Wojciech Olejniczak nie trafi do aresztu

Wojciech Olejniczak nie trafi do aresztu

Źródło:
TVN24, PAP

Nie zatrzymali się do kontroli drogowej, podjęli próbę ucieczki, a w trakcie jazdy zamienili się miejscami. Wszystko na nic. 39-latek i 19-latka zostali zatrzymani - informuje policja i opisuje szczegóły interwencji na ulicach podwarszawskiego Piaseczna.

Nie zatrzymali się do kontroli, zaczęli uciekać. "Patrz! Przesiadają się". Nagranie

Nie zatrzymali się do kontroli, zaczęli uciekać. "Patrz! Przesiadają się". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mam nadzieję, że ta sprawa Collegium Humanum akurat w przypadku marszałka Sejmu Szymona Hołowni skłoni go do refleksji, że rzucanie oskarżeń jest dość łatwe - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 przewodniczący komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych Jarosław Urbaniak (KO). Odniósł się także do dyskusji dotyczącej ujawniania wniosków immunitetowych.

Urbaniak: do Sejmu przychodzą wnioski niesprawiedliwe, oszczercze, ale i poważne

Urbaniak: do Sejmu przychodzą wnioski niesprawiedliwe, oszczercze, ale i poważne

Źródło:
TVN24

W ciągu ostatniej doby na froncie doszło do 207 starć bojowych - poinformował w piątek rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Na odcinku pokrowskim siły rosyjskie przypuściły ponad 60 ataków. W mieście Kurachowe - jak relacjonował ukraiński dziennikarz wojskowy Bohdan Myrosznykow - "linia frontu przebiega między piętrami budynków".  

"Walki o każdy wieżowiec" dosłownie "między piętrami"

"Walki o każdy wieżowiec" dosłownie "między piętrami"

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, ZN, tvn24.pl

Archeologom udało się odnaleźć ślady stóp należące do dwóch gatunków homininów, które zostały pozostawione w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Oznacza to, że nasi dawni "kuzyni" mogli współdzielić jedno terytorium, a nawet wchodzić ze sobą w interakcje.

Te ślady mają ponad milion lat. Stanowią dowód niezwykłego spotkania

Te ślady mają ponad milion lat. Stanowią dowód niezwykłego spotkania

Źródło:
CNN, Rutgers University

Ambasada Szwecji w Warszawie tłumaczy znaczenie zdjęcia premiera Donalda Tuska z Ulfem Kristerssonem na łódce. "To szwedzka tradycja" - przekazała. Placówka dyplomatyczna przypomina, że w przeszłości na rejs z premierem Szwecji wybrali się między innymi Angela Merkel, Kofi Annan, Boris Johnson i Aleksander Kwaśniewski.

"Czy wiedzieliście, że...". Ambasada tłumaczy historię tego zdjęcia

"Czy wiedzieliście, że...". Ambasada tłumaczy historię tego zdjęcia

Źródło:
TVN24

Mężczyzna wyskoczył z jadącej kolejki górskiej w parku rozrywki w stanie Arizona. Jak twierdzi, zrobił to, gdy rozpięło się zabezpieczenie trzymające go na miejscu. - Miałem zaledwie sekundy na działanie, czy zostaję, czy wyskakuję - powiedział lokalnym mediom, które opublikowały także nagranie ze zdarzenia.

Wyskoczył z jadącej kolejki górskiej. "Miałem sekundy na decyzję"

Wyskoczył z jadącej kolejki górskiej. "Miałem sekundy na decyzję"

Źródło:
CNN, NBC News

Siły bezpieczeństwa od wielu godzin tłumią protest w centrum Tbilisi - podał w piątek nad ranem portal NewsGeorgia. Wśród rannych są opozycjoniści i dziennikarze. Po tym, jak premier Gruzji ogłosił, że do 2028 roku rząd zawiesza rozmowy o członkostwie kraju w Unii Europejskiej, obywatele wyszli protestować na ulice kilku miast. W centrum Tbilisi doszło do starć z policją, która użyła armatek wodnych, by rozproszyć tłum. - Rząd wypowiedział wojnę własnemu narodowi - oświadczyła prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili, która była wśród protestujących.

"Rzucają na ziemię, kopią". Siły bezpieczeństwa tłumią protest w Tbilisi

"Rzucają na ziemię, kopią". Siły bezpieczeństwa tłumią protest w Tbilisi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NewsGeorgia

W ciągu pięciu lat liczba nieszczepionych dzieci wzrosła ponad dwukrotnie, ale i te dane są zaniżone, bo dokładnych statystyk sanepid nie prowadzi. To pokazuje teraz raport NIK-u, a lekarze wymieniają całą listę chorób, które, z powodu niskiej wyszczepialności, mogą wrócić. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Ile dzieci w Polsce zaszczepiono? Nie wiemy

Ile dzieci w Polsce zaszczepiono? Nie wiemy

Źródło:
TVN24

Radni Prawa i Sprawiedliwości uważają, że Rafał Trzaskowski nie jest w stanie prowadzić kampanii do wyborów prezydenckich i jednocześnie zarządzać Warszawą. Podobnego zdania są przedstawiciele Lewicy i Miasto Jest Nasze, którzy wysyłają prezydenta stolicy na urlop. Sam zainteresowany zapewnia, że swoje obowiązki będzie pełnić w sposób niezakłócony. Wyjaśnia też kwestię finansowania swoich wyjazdów.

Prekampania. Opozycja wysyła prezydenta Warszawy na urlop. Rafał Trzaskowski odpowiada

Prekampania. Opozycja wysyła prezydenta Warszawy na urlop. Rafał Trzaskowski odpowiada

Źródło:
PAP

1010 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że zniszczył rosyjską stację radarową Podlet na terytorium okupowanego Krymu. Szacowany koszt zniszczonego sprzętu to pięć milionów dolarów - przekazali. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Atak Ukraińców i straty Rosjan na miliony dolarów

Atak Ukraińców i straty Rosjan na miliony dolarów

Źródło:
PAP

Droga ekspresowa między Warszawą a Krakowem w końcu gotowa. Przed świętami kierowcy mają pojechać ostatnim odcinkiem S7. Odcinkiem, który miał być gotowy na Euro 2012. Od mistrzostw minęło już ponad 12 lat, ale plany rozbudowy dróg wciąż nie są w pełni zrealizowane. Starą mapę z drogami na mistrzostwa w piłce nożnej pokazał ministrowi infrastruktury Łukasz Wieczorek. Oto, czego się dowiedział.

Miały być gotowe na Euro 2012, kierowcy wciąż czekają

Miały być gotowe na Euro 2012, kierowcy wciąż czekają

Źródło:
TVN24

Z uwagi na inflację oraz sytuację geopolityczną Polacy rozważniej wydają pieniądze - ocenia prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz. Z kolei w ojczyźnie piątkowego szału zakupów, czyli w USA prognozy mówią, że - niemal jak co roku - amerykańscy konsumenci pobiją kolejny rekord wydatków, przeznaczając na przedświąteczne zakupy niemal bilion dolarów.

Dzikie tłumy, biliony dolarów wydane w sklepach. Szał obniżek w Black Friday

Dzikie tłumy, biliony dolarów wydane w sklepach. Szał obniżek w Black Friday

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce w piątek spodziewane są opady śniegu, które miejscami potrwają cały dzień. Lokalnie spaść może nawet 25 centymetrów śniegu.

Obficie dosypie śniegu. Ostrzeżenia IMGW

Obficie dosypie śniegu. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Rada Nadzorcza PZU zdecydowała w czwartek o odwołaniu Wojciecha Olejniczaka z czasowego wykonywania funkcji członka zarządu spółki. Uchwała Rady z 28 sierpnia 2024 roku przewidywała jego delegowanie do zarządu spółki na trzy miesiące, liczone od 2 września. W sprawie byłego ministra rolnictwa prokuratura w czwartek skierowała wniosek o tymczasowe aresztowanie.

Spółka zmienia decyzję w sprawie byłego ministra. W tle zarzuty

Spółka zmienia decyzję w sprawie byłego ministra. W tle zarzuty

Źródło:
PAP

Senator, były liberyjski watażka Prince Johnson, czołowa postać brutalnej wojny domowej, oskarżany o przeprowadzenie masakr, torturowanie i gwałty, zmarł w wieku 72 lat. Jego śmierć potwierdził rzecznik rodziny Wilfred Bangura.

Oskarżany o makabryczne czyny. Prince Johnson nie żyje

Oskarżany o makabryczne czyny. Prince Johnson nie żyje

Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy podpisał ustawę budżetową na 2025 rok, w której 60 procent wydatków, czyli ponad 50 miliardów euro, ma zostać przeznaczone na obronność i bezpieczeństwo - poinformował premier Denys Szmyhal. Wołodymyr Zełenski podpisał też ustawę podwyższającą od 1 grudnia podatek wojenny.

Wołodymyr Zełenski podpisał budżet. Liczby mówią same za siebie

Wołodymyr Zełenski podpisał budżet. Liczby mówią same za siebie

Źródło:
PAP

Radni Warszawy jednomyślnie krytykują formę protestu, jaką są blokady najważniejszych dróg, które przeprowadzają aktywistki i aktywiści klimatyczni z Ostatniego Pokolenia. - To, co robią aktywiści, nie doprowadzi ostatecznie do zmian, których oczekują - oceniła wiceprzewodnicząca rady Melania Łuczak.

Radni krytykują blokady Ostatniego Pokolenia. Chcą "kategorycznej odpowiedzi"

Radni krytykują blokady Ostatniego Pokolenia. Chcą "kategorycznej odpowiedzi"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

To bardzo dobra informacja dla rodziców wcześniaków i samych wcześniaków. Urlop macierzyński będzie przedłużony o czas, który rodzice spędzili z dzieckiem w szpitalu - zdecydował Sejm. Nowelizacja trafi teraz do Senatu, a potem na biurko prezydenta. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Kto inny zrozumie, że dziecko może przestać oddychać kilkanaście razy w ciągu godziny"

"Kto inny zrozumie, że dziecko może przestać oddychać kilkanaście razy w ciągu godziny"

Źródło:
TVN24
Po 24 latach odnaleźli ojca, teraz znów muszą go szukać. "Modliliśmy się nad pustym grobem"

Po 24 latach odnaleźli ojca, teraz znów muszą go szukać. "Modliliśmy się nad pustym grobem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył, jakoby celowo użył swojego psa, czarnego labradora o imieniu Koni, do zastraszenia Angeli Merkel w czasie spotkania w 2007 roku. To reakcja na fragment opublikowanej autobiografii byłej kanclerz Niemiec.

Angela Merkel i pies Putina. "Angelo, proszę, wybacz mi"

Angela Merkel i pies Putina. "Angelo, proszę, wybacz mi"

Źródło:
Reuters

Niezwykle wysoką temperaturę zmierzono na początku tygodnia we Francji. W Pau u podnóży Pirenejów było ponad 26 stopni Celsjusza, i to w nocy. Meteorolodzy wyjaśniają, że to efekt wiatru fenowego.

26 stopni. W nocy w listopadzie

26 stopni. W nocy w listopadzie

Źródło:
meteofrance.com, The Guardian, tvnmeteo.pl
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Białogardzcy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy dokonywali kłusownictwa ryb w okolicy Podwilcza (woj. zachodniopomorskie). Zabezpieczono ponad 11 kilogramów troci wędrownej, która ze względu na tarło, znajduje się pod ochroną do końca roku.

Zatrzymali kłusowników, którzy wyławiali znajdujące się pod ochroną trocie

Zatrzymali kłusowników, którzy wyławiali znajdujące się pod ochroną trocie

Źródło:
tvn24.pl, KPP Białogard

Rubinstein, Paderewski, Szymanowski, a może Chopin. Kto w maju 1848 roku wystąpił w Londynie przed królową Wiktorią? Takie pytanie w ostatnim odcinku "Milionerów" TVN usłyszała pani Katarzyna. Było warte 250 tysięcy złotych.

Polski pianista, który wystąpił przed królową Wiktorią? Pytanie w "Milionerach"

Polski pianista, który wystąpił przed królową Wiktorią? Pytanie w "Milionerach"

Źródło:
TVN

Z nowym rokiem Zimbabwe wprowadzi nowy podatek od sprzedaży fast foodów, do których władze zaliczyły pizzę, burgery, frytki, pieczonego kurczaka, hot dogi i pączki. Ma to promować lepsze nawyki żywieniowe wśród konsumentów, a przy okazji zasilić budżet - poinformował w czwartek minister finansów Mthuli Ncube.

Podatek od pizzy, pączków i burgerów. Mówią, że chcą walczyć z otyłością

Podatek od pizzy, pączków i burgerów. Mówią, że chcą walczyć z otyłością

Źródło:
PAP

Australijski rząd zatwierdził w czwartek zakaz mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16. roku życia. Jak zauważa Reuters, stało się to po "emocjonującej debacie, która ogarnęła cały naród". Nowe australijskie przepisy są jednymi z najsurowszych regulacji dotyczących branży Big Tech.

Media społecznościowe nie dla młodych. Pierwszy kraj z zakazem absolutnym

Media społecznościowe nie dla młodych. Pierwszy kraj z zakazem absolutnym

Źródło:
Reuters, PAP

W 2025 roku minimalna emerytura może wzrosnąć o 94 złote miesięcznie "na rękę" - wynika z wyliczeń głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasza Kozłowskiego dla redakcji biznesowej tvn24.pl. Prognozowana przez eksperta waloryzacja świadczeń może wynieść 5,83 procent. Ostateczne wskaźniki poznamy jednak dopiero na początku przyszłego roku.

O tyle mogą wzrosnąć emerytury. Wyliczenia i kwoty

O tyle mogą wzrosnąć emerytury. Wyliczenia i kwoty

Źródło:
tvn24.pl

Chiński statek, który podejrzewany jest o zerwanie kabli na Bałtyku, już na początku listopada wykonywał "podejrzane i nietypowe" manewry nad innymi liniami energetycznymi i telekomunikacyjnymi - podała duńska stacja TV2. W pobliżu tych kabli znacząco zmniejszył prędkość. - Statek handlowy zwykle tego nie robi - komentował ekspert Jens Wenzel Kristoffersen.

"Podejrzane. Statek handlowy zwykle tego nie robi". Nowe informacje o chińskim kontenerowcu

"Podejrzane. Statek handlowy zwykle tego nie robi". Nowe informacje o chińskim kontenerowcu

Źródło:
PAP, TV2

Rafał Trzaskowski został powitany na spotkaniu w Koziej Woli przez koła gospodyń wiejskich przy dźwiękach muzyki. Zgromadzeni śpiewali i grali na instrumentach. Prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta klaskał w rytm melodii, a nawet przyłączył się do wspólnego śpiewania. "Tata, pianista, uparcie twierdził, że nie mam talentu do muzyki. Koła gospodyń wiejskich w Koziej Woli były bardziej wyrozumiałe" - napisał później, komentując nagranie z wydarzenia, opublikowane przez "Szkło Kontaktowe".

"Tata twierdził, że nie mam talentu do muzyki. Koła gospodyń wiejskich były bardziej wyrozumiałe"

"Tata twierdził, że nie mam talentu do muzyki. Koła gospodyń wiejskich były bardziej wyrozumiałe"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Mitologia Wołynia. Skąd bierze się problem z ekshumacjami szczątków ofiar?

Mitologia Wołynia. Skąd bierze się problem z ekshumacjami szczątków ofiar?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wolnej Wigilii w tym roku nie będzie, ale ma być od 2025 roku. Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy znowu wzbudził dyskusję o tym, czy Polacy mają takich dni więcej czy mniej niż obywatele innych krajów Europy. Jak sprawdziliśmy, do czołówki nam niedaleko, a wolna Wigilia zbliży do podium.

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Źródło:
Konkret24