Łódź przegrywa wyścig z czasem. Budowa dróg wokół dworca ciągle stoi

Po lewej nowy dworzec; po prawej - teren firmy EnkevTVN24 Łódź

Łódź ma problem z jedną z największych swoich inwestycji - budową dróg wokół dworca Fabrycznego. Żeby nie stracić unijnej dotacji, budowa ma zakończyć się do końca roku. Niestety, w niektórych miejscach nawet się nie rozpoczęła. - Prace rozpoczną się w połowie kwietnia - mówili jeszcze w styczniu urzędnicy. Zamiast prac, słychać jednak tylko deklaracje, że "nie wszystko jeszcze stracone".

Okolice powstającego dworca Łódź Fabryczna robią wrażenie - w miejscu, gdzie jeszcze niedawno straszyły rudery można już dziś podziwiać odremontowane budynki, które będą częścią Nowego Centrum Łodzi.

Budowa dworca Fabrycznego też idzie pełną parą - na futurystycznej bryle już kładziony jest właśnie dach. Wcześniej wykonawcom udało się nawet uporać z podziemnym jeziorem, po wykryciu którego trzeba było w trybie nagłym zmieniać plany (czytaj więcej na ten temat).

Kiedy udało się poradzić z problemami związanymi z inwestycją kolejową, głośno zrobiło się o tarapatach miasta, które buduje sieć dróg wokół dworca. Teren ul. Nowotargowej, jednej z głównych tras dojazdowych do dworca przebiega przez teren prywatnej firmy. Urzędnicy nie porozumieli się z przedsiębiorstwem i na terenie firmy (stanowiących ok. 20 proc. inwestycji) prace nawet nie ruszyły.

A muszą skończyć się do końca tego roku, inaczej Łódź może stracić 241 mln złotych dotacji z Unii.

Kolejne terminy

Jeszcze w styczniu urzędnicy nieśmiało sugerowali, że prace powinny szybko ruszyć, o ile szybko uda się złożyć nowy wniosek ZRiD.

- Prace na terenie prywatnej firmy będą mogły ruszyć w połowie kwietnia - tłumaczył wtedy rzecznik prezydent Hanny Zdanowskiej, Marcin Masłowski.

I chociaż wniosek został złożony, to prace wciąż nie ruszyły. Dlaczego?

- Stosowna decyzja mogłaby zostać podjęta nawet dziś, ale firma Enkev złożyła dwa wnioski, które muszą zostać rozpatrzone - tłumaczy dziś Masłowski.

Tak wygląda piękniejące centrum ŁodziTVN24 Łódź

Urzędnik tłumaczy, że chodzi o wniosek o zawieszenie postępowania wywłaszczeniowego i o zawieszenie "powtórnej oceny oddziaływania na środowisko". Teraz na wnioski Enkev musi odpowiedzieć m.in. wojewoda i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. A to oznacza, że na ZRiD trzeba będzie poczekać.

Spokój i niepokój

Ustawa z 10 kwietnia 2003r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji dopuszcza procedurę przejęcia prywatnego gruntu przez Skarb Państwa lub samorząd nawet bez zgody właściciela. Jest to możliwe, kiedy przemawia za tym uzasadniony interes publiczny. Właściciel przejętego gruntu dostaje odszkodowanie. Jeżeli kwestionuje jego wysokość, kwota może zostać ustalona podczas postępowania administracyjnego. Co to jest ZRiD?

- Kiedy zaczną się wreszcie prace? Nie wiem, jakoś niedługo - mówi nam z rozbrajającą szczerością Grzegorz Nita, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu, który w imieniu miasta podpisał umowę z wykonawcą.

Opóźnienia w wywłaszczeniu firmy nie psują dyrektorowi humoru.

- Wyrobimy się. Ta informacja powinna państwu wystarczyć - kwituje.

Co ciekawe, według pierwotnego harmonogramu budowa drogi powinna ruszyć latem 2014 roku.

Katarzyna Rumowska, rzecznik inwestora przyznaje, że trudno jednak stawiać zbyt optymistyczne tezy.

- Mamy plan działania, ale kiedy wreszcie wejdziemy na teren inwestycji, będziemy musieli przeprowadzić inwentaryzacje. Zobaczyć, czy występują jakieś problemy - tłumaczy Rumowska.

"Nie wyrobimy się"

Optymizm dyrektora Grzegorza Nity może dziwić o tyle, że portal tvn24.pl kilkukrotnie publikował dokumenty wykonawcy, w którym przedstawia sprawę jasno: prac na pewno nie uda się ukończyć w terminie a bez zawarcia stosownych aneksów do umów (zamiany terminu ukończenia prac i pokrycia przez zamawiającego kosztów za opóźnienia), realizacja kontraktu nie będzie możliwa.

Okolice miejsca, gdzie Enkev nie chce wpuścić robotnikówTVN24 Łódź

Pismo datowane jest na 11 grudnia 2014 roku, podpisali się pod nim członkowie zarządu wykonawcy inwestycji, firmy Torpol: Krzysztof Miler (dyrektor ds. produkcji) oraz Michał Ulatowski(dyrektor finansowy). Adresatem pisma jest inżynier projektu i przedstawiciele PKP PLK (który jest jednym z zamawiających budowę dworca Łódź Fabryczna).

We wrześniu publikowaliśmy pismo, w którym firma odpowiedzialna za realizację inwestycji wniosła o wprowadzenie aneksu dotyczącego terminu zakończenia prac.

Rozwiązanie siłowe

Walka o to, żeby nowa droga mogła być wybudowana na terenie prywatnej firmy trwa od dwóch lat. Miasto najpierw chciało wykupić ziemię za 22 mln złotych, ale firma się nie zgodziła.

Problemy są z jedną z dróg w pobliżu dworcaUMŁ/TVN24 Łódź

Ponieważ Enkev to spółka holenderska, spór musiał rozstrzygnąć Europejski Trybunał Arbitrażowy, który w kwietniu 2014 wydał korzystny dla miasta wyrok.

Na tej podstawie (w maju) władze Łodzi poinformowały, że wydały zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dotyczącej ulic: Nowotargowej, Nowowęglowej i rozbudowy części ul. Wierzbowej. Firma odwołała się jednak od tej decyzji do wojewody łódzkiego, który w lipcu uchylił zezwolenie na realizację inwestycji.

Przedstawiciele wojewody stwierdzili m.in., że mapy, które były załącznikami do zezwolenia zostały wykonane nieprawidłowo, nieprawidłowa jest numeracja działek objętych inwestycją, a także brak było podpisu konserwatora zabytków. Wykonawca formalnie stracił więc możliwość prowadzenia pracy na terenie należącym do firmy Enkev.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium