To bez wątpienia jedna z najtrudniejszych i niezwykłych wypraw. W sobotę siedem osób, w tym troje z niepełnosprawnych wyruszyło na Elbrus. Wyprawę na najwyższy szczyt Kaukazu organizuje fundacja Jana Meli "Poza Horyzonty".
- Przez wejście na Elbrus chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne w żaden sposób nie są gorsze i że każdy, niezależnie od stanu zdrowia może spełniać swoje marzenia - mówi założyciel fundacji "Poza Horyzonty", Jan Mela.
Niewidoma osoba w drodze na szczyt Kaukazu
Wyprawa będzie wyjątkowa. Weźmie w niej udział niewidomy od urodzenia Łukasz Żelechowski, który zamierza zdobyć szczyt, jako pierwsza niewidoma osoba.
Elbrus chce również zdobyć dyrektor Fundacji "Poza Horyzonty" Piotr Pogon, który od 20 lat walczy z chorobą nowotworową i przeszedł resekcję płuca. W wyprawie weźmie udział protezowany po utracie kończyn, zdobywca obu biegunów - Janek Mela.
Przez wejście na Elbrus chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne w żaden sposób nie są gorsze i że każdy, niezależnie od stanu zdrowia może spełniać swoje marzenia. Jan Mela
Wielki wyczyn sportowy
W wyprawie weźmie również udział Ewa Nowak, pracownica Fundacji Brata Alberta zajmująca się najcięższymi przypadkami dzieci po porażeniach mózgowych i upośledzeniach umysłowych.
Technicznie wyprawę będą wspierać członkowie Klubu Wysokogórskiego Bielsko-Biała, doświadczeni alpiniści - Bogdan Bednarz, Paweł Ząbek, Marcin Dudek.
Jak mówi Mela wyprawa Elbrus 2009, to wyczyn sportowy i surwiwalowy. Część zespołu zamierza wejść na szczyt na nartach ski-tourowych i zjechać z 5643 m n.p.m. na tychże nartach (m.in. sam Mela na protezie nogi).
Wyprawa w sobotę wyruszyła Warszawy przez Moskwę ma dotrzeć do Kaukaskich Mineralnych Wód. Atak szczytowy przewidziano na siódmy dzień wyprawy. Uczestnicy wyprawy mają zamiar powrócić do Warszawy 7 sierpnia, jednak ekspedycja może się przedłużyć.
Kolejny szczyt do Korony Ziemi
Elbrus jest kolejnym "stopniem" dla Jasia, który zmierza do zdobycia tzw. Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów wszystkich kontynentów.
Założyciel Fundacji "Poza Horyzonty" w 2002 r., w wieku 14 lat został porażony prądem. Stracił rękę i nogę. Dwa lata po tym zdarzeniu, po amputacji ręki, poruszając się na protezie nogi zdobył wspólnie z podróżnikiem Markiem Kamińskim oba Bieguny Polarne - jako najmłodszy polarnik na świecie i jako pierwsza osoba niepełnosprawna w historii.
Fundacja "Poza Horyzonty" powstała pod koniec 2008 roku. Przez wykorzystanie aktywności, pasji sportowych, chęci i zaangażowania osób pełnosprawnych chce otwierać im możliwości realizacji najśmielszych planów m.in. podróżniczych i artystycznych.
Masyw Elbrusu leży na północ od głównego pasma Kaukazu, jest wygasłym wulkanem, którego ostatni okres aktywności miał miejsce ok. połowy I w n.e. Góra prawie w całości pokryta jest lodowcami oraz wiecznym śniegiem (powyżej wysokości 3700-4000 m n.p.m.). W 1829 r. zdobyto szczyt wschodni, a w 1874 - szczyt zachodni Elbrusu. Góra przyciąga zarówno alpinistów, jak i narciarzy. Do wysokości 3750 m n.p.m można wjechać kolejką linową.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24