Najnowsze

Najnowsze

Chęć szczera

Polski przemysł motoryzacyjny, a raczej próby reaktywowania produkcji polskich samochodów. Okazuje się, że mamy prawie wszystko, żeby się udało. Chęci, zapał, fantazję i wiedzę inżynierów. Brakuje jedynie pieniędzy i to problem zasadniczy. Pasjonaci się jednak nie poddają, efekty ich pracy pokaże Mateusz Wróbel.

Legalny przekręt

Jedna z najważniejszych tajemnic handlarzy samochodami to tak zwana "korekcja licznika". Jak przekonał się nasz reporter, to zabieg powszechny, a bez niego praktycznie nie da się funkcjonować na rynku używanych samochodów. Tajemnica sprowadzanych samochodów, z niskim przebiegiem, którymi - jak głosi jedno z nieśmiertelnych haseł sprzedawców - niepaląca pani jeździła jedynie na zakupy w materiale Łukasza Rucińskiego.

Zmierzch giełdy

Były takie czasy, w których byliśmy motoryzacyjną potęgą. Ściślej - potęgą w handlu samochodami, a symbolem tego była gigantyczna giełda w Słomczynie. To tam kiedyś można było kupić maluchy i duże fiaty bez talonów. Tam trafiały pierwsze sprowadzane z zachodu motoryzacyjne perełki, a potem masowo sprzedawano pojazdy świadczące o geniuszu polskich mechaników, którzy potrafili reanimować każdy wrak. Do tego otoczka giełdy tworzyła niepowtarzalną atmosferę rodzącego się kapitalizmu. Czy poza czarem wspomnień coś jeszcze z tego zostało?

Giertych o podkomisji smoleńskiej: manifestacja pogardy dla prawdy

- To była klęska Antoniego Macierewicza, bo nie znalazł żadnych dowodów na zamach - powiedział w "Faktach po Faktach" Roman Giertych, pytany o czwartkową konferencję nowej podkomisji smoleńskiej. Jak ocenił, to "wszystko jest tak mało poważne, że pamięć o ofiarach przeradza się w groteskę".

Giertych o podkomisji smoleńskiej: manifestacja pogardy dla prawdy

- To była klęska Antoniego Macierewicza, bo nie znalazł żadnych dowodów na zamach - powiedział w "Faktach po Faktach" Roman Giertych, pytany o czwartkową konferencję nowej podkomisji smoleńskiej. Jak ocenił, to "wszystko jest tak mało poważne, że pamięć o ofiarach przeradza się w groteskę".

"Teraz Wołyń to dla mnie bardzo ciężkie słowo"

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni swoją premierę będzie miał "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego - jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów roku. Jako jedni z pierwszych film zobaczyły polsko-ukraińskie pary, które podzieliły się swoimi opiniami. Na podstawie ich słów powstał krótki film: "Pojednanie".

Koniec gimnazjów

Minister Anna Zalewska przedstawiła plan reformy systemu edukacji - zakłada on między innymi likwidację gimnazjów i wprowadzenie 8-letniej podstawówki, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. "Podstawową rzeczą, która teraz się stanie, będzie chaos, nie wiemy, co nas czeka" mówiła dr Katarzyna Kasia z ASP, matka 9-latki. Zdaniem Mariana Piłki z Prawicy RP, likwidacja gimnazjów jest sprawą "drugorzędną". "To niestety jest gra pozorów, a nie rzeczywista reforma edukacji" podkreślał Piłka.

Armia wróciła w okolice kluczowej drogi. Ciężarówki z pomocą wciąż czekają

Armia syryjska wycofała siły i sprzęt z drogi Castello prowadzącej do Aleppo w północno-zachodniej Syrii, ale powróciła na pozycje, gdy dostała się pod ostrzał rebeliantów - podało w piątek ministerstwo obrony Rosji. Rozejm przewidywał demilitaryzację tej drogi na północ od Aleppo, co pozwoliłoby na dostarczenie pomocy humanitarnej do miasta.

Wzmocnić Radę, ograniczyć rolę Komisji. Polskie pomysły na Unię

Komisja Europejska powinna być organem ściśle wykonawczym, nie powinna realizować samodzielnej polityki - przedstawiał polskie stanowisko rzecznik rządu Rafał Bochenek. W piątek w Bratysławie trwa szczyt 27 państw UE bez Wielkiej Brytanii, który ma inicjować debatę o przyszłości bloku po decyzji mieszkańców Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii.

Prokuratura wraca do sprawy "wampira z Bytowa". Sprawdzą zbrodnie sprzed lat

Prokuratura Regionalna w Gdańsku sprawdzi, czy dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii uda się przypisać "wampirowi z Bytowa" niewyjaśnione zbrodnie sprzed ponad 20 lat. Pomóc mają funkcjonariusze z gdańskiego "Archiwum X". Leszek Pękalski od 24 lat jest w więzieniu. Został skazany za jedno morderstwo, w śledztwie przyznawał się do 90 zbrodni, a oskarżono go o 17.

Dwa spojrzenia na dorastanie na wyjątkowych zdjęciach

"Imago" to określenie stanu przejściowego u owadów. To także tytuł wystawy fotograficznej, która prezentuje dwa niezależne projekty. Oba pokazują zupełnie różne spojrzenia na dojrzewanie. Jeden to zapis dorastania w poprawczaku, drugi - udokumentowany stan zawieszenia nastolatki, która jeszcze nie jest kobietą, ale nie jest już dziewczynką.

"To jest ten moment, który zapamiętamy jako czarny dzień polskiej edukacji"

- To jest szaleństwo i początek wielkiego chaosu - tak w rozmowie z TVN24 Joanna Kluzik-Rostkowska oceniła reformę oświaty przedstawioną w piątek przez szefową MEN Annę Zalewską. Platforma Obywatelska zapowiedziała już złożenie wobec minister wotum nieufności. - Zmiany odbędą się kosztem dzieci - przekonywała z kolei Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

"Ani jednego kroku, dopóki strona rosyjska nie wycofa swoich wojsk"

Ukraina oczekuje, że Rosja zrealizuje swoje zobowiązania w sprawie przywrócenia bezpieczeństwa w Donbasie – oświadczył w piątek prezydent Petro Poroszenko. Bez spełnienia tego warunku nie ma szans na jakiekolwiek polityczne ustępstwa Ukrainy w sprawie Donbasu – uprzedził, otwierając dyskusję na odbywającej się w Kijowie dorocznej konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej.

Jeden zaatakował nożem, inni staranowali przystanek

Izraelska policja poinformowała o zastrzeleniu mężczyzny z jordańskimi i palestyńskimi dokumentami tożsamości, który w piątek próbował zaatakować nożem policjantów w Jerozolimie. Innego zamachowca izraelscy żołnierze zastrzelili na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Zaskakujący wynik Mercury Prize. Raper pokonał faworytów

Skepta laureatem Mercury Prize, najważniejszej brytyjskiej nagrody muzycznej przyznawanej za najlepszy album roku. Nagroda dla 33-letniego muzyka mocno zaskoczyło bukmacherów. W zakładach faworytem był David Bowie, a zaraz za nim grupa Radiohead.

Nielegalna reklama na zabytkowej kamienicy

Ogromny baner reklamujący multipleks zawisł na jednej z kamienic przy poznańskim Starym Rynku. Zasłonięcie zabytkowej architektury miejskiej jest budowlaną samowolą. Miejski Konserwator Zabytków chce natychmiastowego usunięcia reklamy.

Piesi uciekają z przejścia. Przed ciężarówką

Niebezpieczna sytuacja na przejściu dla pieszych w Mirosławcu (woj. zachodniopomorskie). Mało brakowało a kierowca ciężarówki potrąciłby pieszych, którzy próbowali przejść na drugą stronę jezdni. Całą sytuację zarejestrował wideorejestrator umieszczony w nieoznakowanym radiowozie.