Najnowsze

Najnowsze

Zarzuty za podpalenie biura Beaty Kempy. "To był czyn o charakterze terrorystycznym"

Mężczyzna podejrzany o podpalenie biura poselskiego minister Beaty Kempy usłyszał zarzut o charakterze terrorystycznym. Grozi mu za to do 15 lat więzienia. 40-letni Sebastian K. przyznał się do winy. Jak powiedział, kierował się żalem do rządzącej koalicji. Decyzją sądu został aresztowany. Jednak nie za atak na biuro poselskie, a za produkcję narkotyków.

Tajne testy atomowe USA. Ujawniono kilkadziesiąt unikalnych nagrań

Naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) odtajnili 62 nigdy dotąd niepublikowane nagrania próbnych eksplozji nuklearnych. Badacze zajmują się ich ponowną analizą, ponieważ okazało się, że dawne, ręczne wyliczenia dotyczące testów są błędne. Nawet w 20-30 procentach.

Angielski słownik wybrał słowo roku. Odświeżone po pół wieku

Angielski słownik "Oxford English Dictionary" wybrał słowo roku. Jest nim wyraz "youthquake", który odnosi się do aktywności młodych osób i wpływu, jaki wywierają na społeczeństwo. To określenie pojawiło się już w latach 60., jednak zdobyło tegoroczną popularność dzięki zwiększonej aktywności młodych ludzi podczas wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.

Prezydent i minister na dwóch biegunach sondażu

Prawie trzy czwarte Polaków ufa prezydentowi Andrzejowi Dudzie, co daje mu pierwsze miejsce w rankingu zaufania do polityków - wynika z grudniowego badania CBOS. Największą nieufność wśród Polaków budzi z kolei szef MON Antoni Macierewicz. Tak wskazało 57 procent ankietowanych.

Głosowanie nad ustawami sądowymi "raczej po południu"

Senat zajmie się Kodeksem wyborczym na następnym posiedzeniu, w przyszłym tygodniu - zapowiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Natomiast - jak dodał - "w godzinach popołudniowych" odbędzie się głosowanie w sprawie prezydenckich ustaw o sądownictwie.

Trzy cele z posterunkiem policji na Stadionie Śląskim

- Mamy tutaj trzy cele, dwie dla mężczyzn, jedna dla kobiet, ta dla kobiet mniejsza. Wyposażone w drewniane ławeczki, toaletę, umywalkę, wszystko wykafelkowane. Możemy się pochwalić, że jeszcze nikt tutaj nie trafił - mówi rzecznik Stadionu Śląskiego.

"Niezbyt mądre" słowa sędziego o Kaczyńskim. Sąd Najwyższy chce zbadania sprawy

Sąd Dyscyplinarny działający w Sądzie Najwyższym zdecydował, że sprawa dyscyplinarna sędziego Cezarego Skwary, który porównał Jarosława Kaczyńskiego do Adolfa Hitlera, zostanie ponownie zbadana. Przewodniczący składu sędziowskiego SN uznał tę wypowiedź za "naprawdę niezbyt mądrą" i uznał, że przy wyroku umarzającym nieprawidłowo oceniono przesłanki dla uznania niskiej społecznej szkodliwości czynu.

"To były dobre rozmowy". Morawiecki spotkał się z Macronem

W piątek, przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Szef polskiego rządu powiedział dziennikarzom, że były to "dobre rozmowy". Poinformował też, zaprosił Macrona na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbędą się w przyszłym roku.

Petru chce do zarządu Nowoczesnej

- Chcę dać sygnał, że zależy mi na partii. Niewchodzenie do zarządu byłoby odebrane jako dezaprobata tego, co się wydarzyło - oświadczył w piątek były lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Nowy skład zarządu ma wybrać w sobotę Rada Krajowa ugrupowania.

Korwin-Mikke skazany prawomocnie za spoliczkowanie Boniego

Warszawski sąd okręgowy oddalił apelację skazanego w maju 2017 roku europosła, uznając, że jest bezzasadna. W tej sytuacji Janusz Korwin-Mikke został w piątek prawomocnie skazany na 20 tysięcy złotych grzywny za spoliczkowanie europosła PO Michała Boniego. Komentując wyrok sądu, powiedział, że czuje się "trochę pokrzywdzony", ale "grzywnę zapłaci".

"The Square" i "Niemiłość" na skróconej liście filmów nieanglojęzycznych. Bez "Pokotu"

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła skróconą listę kandydatów do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Wśród dziewięciu tytułów nie ma polskiego "Pokotu" Agnieszki Holland. Są za to najważniejsi faworyci: szwedzki "The Square" Rubena Östlunda, rosyjska "Niemiłość" Aleksandra Zwiagincewa oraz "Dusza i ciało" Węgra Ildikó Enyediego. Listę pięciu nominowanych tytułów poznamy 23 stycznia.

Zmiana nazw ulic tylko za zgodą IPN i wojewodów

- Nie lepiej od razu zbombardować całą Warszawę? - pytał w Sejmie Krzysztof Mieszkowski, poseł Nowoczesnej, odnosząc się do projektu nowelizacji tzw. ustawy dezubekizacyjnej autorstwa PiS przyjętej w piątek przez Sejm.