Najnowsze

Najnowsze

Wypadek autokaru z uczniami

Jedna osoba zginęła, kolejnych dziesięć zostało rannych w wypadku autokaru w Hiszpanii. Pojazdem podróżowali uczniowie z Holandii.

Więcej cudzoziemców - terrorystów

Coraz więcej cudzoziemców z Zachodu, w tym Amerykanów, jedzie do Afganistanu i Pakistanu, by szkolić się w tamtejszych obozach paramilitarnych - pisze w poniedziałek "Washington Post". Gazeta powołuje się na amerykańskie i europejskie służby zwalczania terroryzmu.

"Zachód wspiera Żołnierzy Boga", Iran grozi odwetem

Wywiad amerykański, brytyjski i pakistański mają powiązania z sunnicką grupą rebeliantów odpowiedzialną za zamach na elitarną organizację militarną Strażnicy Rewolucji - to opinia szefa Strażników generała Mohammada Al-Dżafari. W niedzielnym brutalnym zamachu zginęły 42 osoby, w tym kilku dowódców. Tuż po nim z Teheranu popłynęły sugestie, że zawinił Zachód.

Jedne z ostatnich słów "Bo za prawdę się płaci"

- Biada władcom, którzy chcą pozyskać obywatela za cenę zastraszania - mówił do wiernych na kilka godzin przed śmiercią. Ostatnią mszę ks. Jerzy celebrował 19 października 1984 roku w Bydgoszczy. Wieczorem, mimo próśb gospodarzy, ruszył do Warszawy... "Bo chrześcijanin musi pamiętać, że bać się trzeba tylko zdrady Chrystusa za parę srebrników jałowego spokoju".

Utrudnienia na lotniskach. Polska tonie we mgle

Mieszkańcy wielu miejsc Polski powitali tydzień w gęstej jesiennej mgle. Utrudnienia, szczególnie dotkliwe w centrum kraju i na wschodzie, spowodowały opóźnienia w lotach na Okęciu i na krakowskich Balicach. Na warszawskim lotnisku loty z Berlina, Tel Avivu, Krakowa i Wrocławia zostały odwołane.

Kolejny cud Jana Pawła II

Ujawniono kolejny cud Jana Pawła II. W 2002 roku papież Polak uzdrowił chłopca, który ma obecnie 16 lat, pisze w poniedziałek watykanista włoskiego dziennika "Il Giornale" Andrea Tornielli, autor najnowszej biografii polskiego papieża.

„Nie ma nadzoru nad specsłużbami”

- Dzisiaj nikt w Polsce nie może mieć przekonania, że jest nadzór nad służbami specjalnymi – uważa Jerzy Szmajdziński (SLD). Według niego odwołanie szefa CBA to tylko półśrodek i potrzebna jest gruntowna reforma. A wiceszef BBN Witold Waszczykowski wzywa z kolei do zdymisjonowania wiceszefa ABW.

Zarzut dla esbeka w rocznicę zabójstwa ks. Jerzego

IPN postawił zarzut byłemu funkcjonariuszowi SB, który realizował działania wobec księdza Jerzego Popiełuszki. W ocenie Instytutu, esbek prowadząc przeciwko duchownemu postępowanie karne, miał na celu "jego eliminację" jako duszpasterza "Solidarności".

Iran uparł się na uran

Nie zrezygnujemy ze wzbogacania uranu, nawet jeśli otrzyma paliwo nuklearne z zagranicy do reaktora w Teheranie - zapowiedział w poniedziałek przedstawiciel irańskich władz.

Postrzelili kobietę w ciąży, straciła dziecko

Siedem osób zginęło,a co najmniej 25 kolejnych zostało rannych w wyniku strzelaniny, do jakiej doszło w Puerto Rico. Władze podejrzewają, że burda mogła być wynikiem porachunków narkotykowych band.

Woda i błoto zabiły tysiąc ludzi

Tragiczny bilans powodzi i osunięć ziemi na Filipinach. Katastrofy wywołane przez tajfuny Ketsana i Parma pozbawiły życia już ponad 1000 osób.

W sprawie podsłuchów nie spełniamy norm Unii

Nasze prawo, w kwestii podsłuchów, nie daje możliwości wykrycia nieprawidłowości. - Ale władzy nigdy to nie martwiło, bo każda chętnie korzystała z luk w podsłuchowym prawie - ocenia Ewa Siedlecka z "Gazety Wyborczej". Publicyści pytają o skalę podsłuchów i o to, co oznacza brak kontroli nad nimi. - Czy mamy do czynienia z bandą psotnych chłopców zabawiających się cudzymi tajemnicami? - docieka Piotr Zaremba.

Ponad tysiąc dzieci zatrutych ołowiem

U ponad tysiąca dzieci mieszkających w okolicy zakładów metalurgicznych w mieście Jiyuan w prowincji Henen w Chinach stwierdzono poważne zatrucie ołowiem. Blisko 15 tys. osób będzie musiało opuścić swoje domy położone w pobliżu zakładów i przeprowadzić się w inne rejony.

Bomba ukryta w motocyklu

Co najmniej 28 osób zostało rannych w wyniku wybuchu bomby na targu w mieście Jala na południu Tajlandii. Za zamachem stoją najprawdopodobniej islamscy rebelianci.

PO: PiS brutalnie wkracza w kompetencje rządu

Brutalne wkraczanie w kompetencje rządu - tak PO reaguje na pomysł Prawa i Sprawiedliwości. PiS chce aby rząd musiał konsultować z Sejmem stanowisko Polski, które będzie prezentowane Komisji Europejskiej. To odpowiedź na zapowiedziany przez byłych przewodniczących Trybunału Konstytucyjnego projekt nowelizacji konstytucji, ograniczający uprawnienia prezydenta - pisze "Rzeczpospolita".

NIK ratuje się u senatorów

- Jacek Jezierski w dramatycznym tonie prosi senatorów o odrzucenie uchwalonych przez Sejm przepisów, które mogą zagrażać niezależności NIK- pisze "Rzeczpospolita". Według prezesa Izby niektóre rozwiązania są sprzeczne z interesem państwa i mogą być sprzeczne z konstytucją.

Armia nie odpuszcza talibom

Ciężkie walki rozgorzały w niedzielę między wojskiem a talibami na południu Pakistanu. Zgodnie z doniesieniami pakistańskiej armii w ciągu pierwszego dnia starć, w walkach zginęło 60 bojowników i pięciu żołnierzy.

Jak pić, to na stoku

Rząd wycofuje się z restrykcyjnego przepisu, który miał już od tego sezonu zimowego zakazać jazdy na nartach pod wpływem alkoholu - donosi "Metro".

Życie w Polsce, to życie na podsłuchu?

Ile jest podsłuchów w Polsce i jak wygląda kontrola sądu nad ich stosowaniem? - Spytaliśmy o to ABW i CBA, a służby milczą - mówił w programie "24 Godziny" dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Ćwierć wieku od mordu ks. Jerzego

25 lat temu, 19 października 1984 roku, ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i legendarny kapelan Solidarności, został zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wszyscy, którzy brali udział w zabójstwie, od dawna są już na wolności. Rozpoczęty w 1997 roku proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki zmierza już ku końcowi.

Złapali cię na fotoradar? Żądaj zwrotu pieniędzy

Nawet kilkadziesiąt tysięcy kierowców, złapanych przez straż miejską na fotoradar i sądownie ukaranych za przekroczenie prędkości, może się domagać zwrotu zapłaconych pieniędzy - informuje "Rzeczpospolita". Dotyczy to lat 2004 - 2007.

Gowin żartuje: Dlaczego wybuchła afera hazardowa?

"Dlaczego w Platformie wybuchła afera hazardowa? Bo, kiedy na początku kadencji premier puścił posłom film CBA z Beatą Sawicką, kierownictwo partii siedziało plecami do ekranu”" - tak Jarosław Gowin rozpoczął swoje wystąpienie na posiedzeniu klubu Platformy, na którym Grzegorz Schetyna został wybrany przewodniczącym – ustalił "Wprost".

Karpiniuk: Dziennikarz wykorzystuje sytuację

Sprawa podsłuchiwanych przez ABW rozmów Wojciecha Sumlińskiego ze znajomymi dziennikarzami nadal dzieli polityków. - Wszystko wskazuje na to, że agencja złamała prawo i mamy do czynienia z nadużyciem uprawnień - mówi w programie "24 Godziny" Zbigniew Wassermann z PiS. - To są normalne standardy wykorzystywane w sprawach (sądowych), to (Cezary) Gmyz wykorzystuje całą sytuację - ripostuje Sebastian Karpiniuk.

"Nie chcemy odebrać Niemcom praw, ale przywileje"

- Mniejszość niemiecka cieszy się w Polsce dużymi przywilejami. Chcemy im je odebrać, bo Polacy w Niemczech takich przywilejów nie mają - tłumaczyła w "24 Godzinach" szefowa Powiernictwa Polskiego, senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Ćwiąkalski: To nieprawda, że wszyscy są podsłuchiwani

- To nieprawda, że wszyscy są podsłuchiwani. Tak absolutnie nie jest. Niepokoi mnie, że jednak, że stenogramy z podsłuchów nie są niszczone, tak jak powinny - powiedział w programie "24 Godziny" były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Skomentował w ten sposób doniesienia o podsłuchiwaniu przez ABW rozmów dziennikarzy "Rzeczpospolitej" i TVN.

Dziecko w balonie to mistyfikacja

Trzy dni po tym jak oczy całego świata wpatrzone były we wnoszący się w powietrzu wielki balon i zapłakaną rodzinę, która mówiła, że ich dziecko jest w środku policja oficjalnie potwierdziła to, co podejrzewały miliony osób. - Ten incydent był mistyfikacją - mówi szeryf. Dodaje, że zarzuty kryminalne zostaną postawione rodzicom chłopca "w najbliższej przyszłości".

Ćwiąkalski: To nieprawda, że wszyscy są podsłuchiwani

Niedziela, 18 października - To nieprawda że wszyscy są podsłuchiwani. Tak absolutnie nie jest. Niepokoi mnie, że jednak, że stenogramy z podsłuchów nie są niszczone, tak jak powinny - powiedział w programie "24 Godziny" były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Skomentował w ten sposób doniesienia o podsłuchiwaniu przez ABW rozmów dziennikarzy "Rzeczpospolitej" i TVN.