Najnowsze

Najnowsze

Żaden minister, żaden premier, żaden prezydent nie może przyjść i powiedzieć: ja to kasuję, tego nie ma. To będą weryfikować sędziowie - powiedziała w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Komitetu Obrony Sprawiedliwości. Komentowała w ten sposób czwartkową uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego dotyczącą sędziów rekomendowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne Sądy" ocenił, że to "najważniejsze orzeczenie polskiego sądu od 1989 roku".

Jutro, kilka godzin po uchwale Sądu Najwyższego, nowi sędziowie Krajowej Rady Sądownictwa dalej będą sądzić. Uchwała zostanie powszechnie zignorowana - napisał sędzia Maciej Nawacki, członek nowej KRS. Skomentował w ten sposób czwartkową decyzję SN dotyczącą sędziów powołanych na wniosek nowej KRS.

Uczestniczący w konferencji w Davos Juan Guaido, który w ubiegłym roku ogłosił się prezydentem Wenezueli, zaapelował do państw UE, by odżegnały się od handlu wenezuelskim "krwawym złotem", ponieważ zyski z niego służą finansowaniu rządów Nicolasa Maduro.

Hiszpańska Państwowa Komisja Wyborcza ukarała w czwartek premiera Pedro Sancheza grzywną 500 euro za nadużywanie urzędu w celu promocji swego ugrupowania przed listopadowymi wyborami parlamentarnymi. To pierwszy taki przypadek w historii Hiszpanii.