Najnowsze

Najnowsze

NBA: "Ostrogi" są w finale, Knicks uciekli spod topora

Koszykarze San Antonio Spurs awansowali do finału Konferencji Zachodniej lig NBA. "Ostrogi" po raz czwarty pokonały Golden State Warriors i to one zagrają z Memphis Grizzlies. Spod topora uciekli natomiast zawodnicy New York Knicks, którzy uporali się z Indianą Pacers.

Kraj pełen broni, ale bez zabójstw. W USA badają islandzki fenomen

Jak to jest, że w narodzie liczącym 300 tysięcy osób jest 90 tysięcy sztuk legalnej broni, a praktycznie nie ma przestępstw z jej użyciem? Amerykanie, którzy sami zmagają się z krwawymi strzelaninami, nie mogą się nadziwić Islandii. Co powoduje, że Islandczycy są tacy spokojni?

Obama mierzy się z "drugą Watergate". Są już pierwsze dymisje

Barack Obama w ogniu krytyki opinii publicznej i mediów. Wyśmiał nazwanie "drugą Watergate" sprawy nękania przez fiskus konserwatystów. Pytany o ostatnie skandale wokół swojej administracji, prezydent zapewnił jednak, że naprawi to, co nie działa w rządzie. Jak dodał, nie zamierza przepraszać za aferę ws. przecieku prasowego w AP.

Kolejny problem z dreamlinerem. Nawaliła tablica rozdzielcza

W jednym z dreamlinerów posiadanych przez japońskiego przewoźnika All Nippon Airways (ANA) doszło na początku maja do ściemnienia jednej z tablic rozdzielczych systemu elektrycznego. Problem nie opóźni jednak wznowienia eksploatacji tych samolotów.

Graś: W połowie kadencji będzie rozliczenie ministrów

- Nazwiska ministrów do dymisji pojawiające się w mediach wynikają nie z przecieków, ale z plotek - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś w "Jeden na Jeden" w TVN24. - To jest bardzo duża różnica. To nie przecieki, tylko plotki i spekulacje - dodał.

Ławrow o konferencji ws. Syrii: Tak, ale tylko z Iranem

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w czwartek, że Iran musi wziąć udział w planowanej międzynarodowej konferencji w sprawie zakończenia wojny domowej w Syrii, ale kraje zachodnie chcą ograniczyć liczbę jej uczestników.

W Azji zabijana jest co czwarta córka

Córeczka to balast. Trudniej ją wychować i trzeba mieć posag, by później ktoś chciał się z nią ożenić. W Chinach, gdzie od lat obowiązuje polityka jednego dziecka (syna), ale też w sąsiednich Indiach dziewczynki są zabijane - albo jeszcze w łonie matki, albo tuż po porodzie. Z tego powodu - jak szacuje ONZ - na świecie jest o 200 milionów kobiet mniej niż być powinno.

Przegląd prasy: Problem biedy jest w Polsce przemilczany

Choć wg danych GUS aż 6,7 proc. społeczeństwa żyje w skrajnej biedzie, a 16-17 proc. bardzo skromnie, to problem ubóstwa jest w Polsce przemilczany - pisze piątkowa "Gazeta Wyborcza". Oznacza to, że w Polsce aż 6 mln ludzi zmaga się z trudnymi warunkami życiowymi.

Sklonowano ludzkie komórki macierzyste. Naukowcy: to nie jest klonowanie ludzi

Sądzono, że to co można było zrobić u owcy czy myszy u ludzi się nie uda. A jednak się udało. (...) nie robi się tego po to, by klonować ludzi, tylko po to, by uzyskać komórki i organy do przeszczepów - tak komentuje odkrycie amerykańskich naukowców genetyk prof. Piotr Stępień. - To może pomóc w transplantacji, bo nie byłoby problemu z odrzucaniem przeszczepu - powiedział genetyk prof. Piotr Węgleński.

Najlepsze zdjęcie świata to fotomontaż?

Zdjęcie, które wygrało prestiżowy World Press Photo, przedstawia kondukt żałobny w Gazie i dwóch mężczyzn niosących ciała zabitych dzieci. O zdjęciu jest głośno nie tylko ze względu na treść. Pojawiły się bowiem wątpliwości, a nawet ekspertyzy podważające autentyczność zdjęcia, zmontowanego rzekomo z trzech osobnych ujęć. Autor przyznał się do pracy z programem poprawiającym fotografię, ale zarzeka się, że to nie fotomontaż.

Walka wywiadów

Na koniec szpieg wątpliwej wiarygodności. Rosja co prawda zdążyła odtrąbić sukces i pokazać światu przyłapanego na gorącym uczynku pracownika amerykańskiej ambasady, który miał werbować Rosjan do pracy na rzecz Stanów. Zdążyła nawet pokazać sprzęt, który przy sobie miał. Ale gdy kurz i emocje opadły, okazało się, że i ten sprzęt jakby niedzisiejszy i ten agent jakby udawany. Spece od wywiadu tłumaczą, że mógł to być haczyk zarzucony przez Amerykanów, na który Rosja dała się złapać.

To nie fotomontaż. Tak sprawdzają autentyczność fotografii

Ludzkie emocje uchwycone w kadrze. Zdjęcie, które wygrało prestiżowy World Press Photo jest rzeczywiście niezwykłe, choć przedstawia sytuację na Bliskim Wschodzie niemal codzienną. Kondukt żałobny w Gazie i dwóch mężczyzn niosących ciała zabitych dzieci. O zdjęciu jest głośno nie tylko ze względu na treść. Pojawiły się bowiem wątpliwości, a nawet ekspertyzy podważające autentyczność zdjęcia, zmontowanego rzekomo z trzech osobnych ujęć. Autor przyznał się do pracy z programem poprawiającym fotografię, ale zarzeka się, że to nie fotomontaż.

Rosja wzmacnia flotę na Bałtyku. Kolejna "niewidzialna" korweta

Rosyjska Flota Bałtycka otrzymała kolejny nowoczesny okręt. Do służby weszła korweta Boikij, którą media w Rosji określają jako "niewidzialną", choć znaczy to tyle, że jest trudnowykrywalna przez radary. Okręt rozmiarami przypomina niedoszłego polskiego Gawrona.

26 zarzutów dla urzędniczki skarbowej

O fałszowanie dokumentów i przyjmowanie łapówek podejrzana jest pracownica urzędu skarbowego. Prokuratura postawiła jej 26 zarzutów. Kobieta miała też współpracować z 62-latkiem, który wystawiając fałszywe faktury, oszukał skarb państwa na ok. 1 mln zł.

Co wolno sędziemu?

Rozmowa, uśmiechy, słowem sympatia - w relacji sędzia podsądny - niewskazane. Tak zachowywała się - według notatki CBA - sędzia z Lublina, która zwolniła z aresztu za kaucją marszałka województwa podkarpackiego, na którym ciąży 7 zarzutów - głównie korupcyjnych, a niektóre z podtekstem seksualnym. Szef CBA swoje wątpliwości przekazał ministrowi sprawiedliwości, czemu nie mogą się nadziwić inni sędziowie. Dlatego pytamy: co wolno sędziemu, gdy w imieniu Rzeczpospolitej ogłasza wyrok, a czego powinien unikać.