Najnowsze

Najnowsze

Obóz uchodźców jak wieża Babel. "Władze nie chcą, żeby ktokolwiek wiedział, jak tam jest źle"

Grecka wyspa Lesbos jest jak wieża Babel. Z powodu kryzysu migracyjnego w krótkim czasie przedostały się tam dziesiątki tysięcy uchodźców. Wszyscy oni trafiają do obozu Moria, który przez wielu opisywany jest jak obóz koncentracyjny. Często dochodzi tam do zamieszek i pożarów. W tych warunkach pracuje kilkoro Polaków, którzy jako specjaliści europejskiej straży granicznej weryfikują tożsamość uchodźców i sprawdzają, czy nie są oni niebezpieczni. Z drugiej strony barykady pracuje wielu wolontariuszy z całego świata, między innymi Polka Alina Czyżewska. Materiał "Uwagi!" TVN.

Droga do Santiago de Compostela

Siostra z Zakonu Sióstr Elżbietanek w Poznaniu szturmem zdobyła hiszpańskie media, pędząc ponad 60 kilometrów na godzinę trasą do Santiago de Compostela. To droga, która wielu inspiruje. Każdego roku do grobu św. Jakuba Apostoła pielgrzymują setki tysięcy osób.

Kosztowne spóźnienie Autosanu

To miała być szansa dla polskiej firmy - dostali ją od samego rządu, ale z niej nie skorzystali. Firma Autosan, która miała wyprodukować autobusy dla wojska, spóźniła się o 20 minut. Przetarg wygrali Niemcy. MON w to nie wierzy i szuka winnych.

Sekretarz obrony USA z wizytą na Ukrainie

Minister obrony Stanów Zjednoczonych James Mattis przybył do Kijowa, gdzie weźmie udział w uroczystościach Dnia Niepodległości Ukrainy. Mattisowi towarzyszy specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy Kurt Volker.

Wałęsa na wojnie z IPN

Minister sprawiedliwości sprawdza Lecha Wałęsę. Jest postępowanie karne. Chodzi o teczkę TW "Bolka". Lech Wałęsa ponownie zarzuty odrzuca i dodaje: "poradziłem sobie z komunizmem, poradzę sobie i z Kiszczakiem, Cenckiewiczem i Ziobrą".

Wychowanie bez seksu

Czego uczniowie dowiedzą się na wychowaniu do życia w rodzinie? Będzie bardzo dużo o wartościach chrześcijańskich, a prawie w ogóle o seksie, fizjologii, czy antykoncepcji, którą zestawiono z aborcją. Jak podkreślają seksuolodzy, takie lekcje spowodują wzrost zainteresowania tematami tabu.

Macron chce zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych

Czy prawo, które forsuje Emmanuel Macron uderzy w polską gospodarkę? Prezydent Francji chce wspólnego rynku, ale nie wyścigu. Chodzi o tak zwanych pracowników delegowanych. Ci, którzy wjeżdżają do Francji mają zarabiać tyle ile Francuzi, a to już polskim firmom - do tej pory konkurencyjnym - może się nie opłacać.

Znany rosyjski reżyser w areszcie domowym

Sąd w Moskwie nakazał zastosowanie aresztu domowego wobec reżysera filmowego i teatralnego Kiriłła Sieriebriennikowa. Dyrektor artystycznego teatru Centrum Gogola został zatrzymany pod zarzutem zdefraudowania środków publicznych "na dużą skalę".

Skala antysemityzmu

Przedstawiciele społeczności żydowskich w Polsce wystosowali list otwarty do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Oceniają, że w ostatnich miesiącach doszło do "nasilenia antysemickich postaw w Polsce, brutalizacji języka i zachowań". Apelują o "mocny i zdecydowany głos potępienia antysemityzmu" i o wsparcie w tej sprawie ze strony Kaczyńskiego. List został napisany dwa tygodnie temu, ale do dziś nie doczekał się odpowiedzi ze strony Prezesa PiS. O problemie antysemityzmu w Polsce rozmawiali goście programu Tak Jest Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Lesław Piszewski i przewodniczący Chabad-Lubawicz w Polsce Szalom Dow Ber Stamble.

Ścięto głowy 11 osobom podczas ataku w Libii

Co najmniej dziewięciu żołnierzom i dwóm cywilom ścięto głowy podczas ataku na pozycje Libijskiej Armii Narodowej (ANL), lojalnej wobec zbuntowanego gen. Chalify Haftara - powiedział agencji AFP rzecznik tych sił. Atak przypisał on tak zwanemu Państwu Islamskiemu (IS).

Putin zadowolony z "konstruktywnego dialogu" z Watykanem

Władimir Putin podczas spotkania z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem wyraził zadowolenie z "konstruktywnego dialogu" ze Stolicą Apostolską. Prezydent Rosji przyjął sekretarza stanu w rezydencji koło Soczi, gdzie wypoczywa.

Media: rząd ukrył analizę wpływu brexitu na bezpieczeństwo

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych ukryło w trakcie ubiegłorocznej kampanii referendalnej analizę wpływu wyjścia z Unii Europejskiej na bezpieczeństwo kraju w obawie, że będzie to źle przyjęte przez elektorat - pisze w środę brytyjski dziennik "The Times".