Najnowsze

Najnowsze

Rosja i Egipt w formacie "dwa plus dwa"

Rosja z zadowoleniem powita udział Egiptu w rozwiązaniu kwestii stref deeskalacji w Syrii - oznajmił szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow. Zapewnienia ministra padły na wspólnej konferencji prasowej z szefem egipskiego MSZ w Kairze.

Gol ręką przesądził o spadku

Widzieli ją wszyscy, a nie zauważył najważniejszy na boisku. Sędzia swoimi decyzjami może zdecydować nie tylko o wyniku meczu. To może być albo nie być dla całego klubu. Ostatnie spotkanie Ruchu Chorzów z Arką Gdynia to kolejny argument za wprowadzeniem wideo rejestratorów. Łukasz Wieczorek.

Rząd wyrzuca Rosjan, prezydent protestuje. "Paradoksalna sytuacja"

Rząd w Kiszyniowie uznał za osoby niepożądane pięciu rosyjskich dyplomatów i nakazał im opuszczenie kraju - poinformowały media, powołując się na mołdawski resort spraw zagranicznych. Doniesienia te potwierdziła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Posunięcie gabinetu skrytykował prorosyjski prezydent Mołdawii Igor Dodon.

Atak na kobiety, które "wyglądały jak wyznawczynie islamu". Trump potępia

Prezydent USA Donald Trump potępił w poniedziałek atak na dwóch mężczyzn, którzy próbowali powstrzymać napastnika przed zaatakowaniem dwóch kobiet, bo według niego "wyglądały jak wyznawczynie islamu". Trump potępił atak na swoim profilu na Twitterze kilka dni po tym, jak grupy aktywistów zaapelowały, aby to uczynił.

MON zleca spis narodowościowy

Po co Ministerstwu Obrony informacje o obywatelach innych narodowości? Prawo i Sprawiedliwość tłumaczy, że chodzi o bezpieczeństwo Polaków... Opozycja jednak przestrzega przed prostymi skojarzeniami i sianiem strachu wobec obcych.

Chciał wstrzymać Brexit. Wycofuje się

Ze względu na przewlekłość postępowania oraz możliwe wysokie koszty - brytyjski prawnik ogłosił, że kładzie kres procedurze zmierzającej do wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej opinii o tym, że Wielka Brytania może zmienić zdanie w sprawie Brexitu.

May i Corbyn o Brexicie. Seria pytań 10 dni przed wyborami

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn wykluczył w poniedziałek w debacie w telewizjach Sky News i Channel 4, że jego rząd byłby gotowy zerwać negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Dodał, że jego partia zamierza "uszanować wynik referendum". Premier Theresa May przekonywała, że jest najlepszą osobą do przeprowadzenia Wielkiej Brytanii przez proces wyjścia z Unii Europejskiej.

"Jesteśmy tu, by odstraszać". Życie amerykańskich żołnierzy na Mazurach

Sielskie Mazury z wystrzałami armat w tle. Jeden batalion NATO zmienił krajobraz i życie ludzi w Orzyszu. To miasto nazwane kiedyś wojskową stolicą Polski, może stać się nią znowu, bo właśnie wprowadza się tam na stałe kilkuset amerykańskich żołnierzy. To dopiero początki i dla tej stałej bazy wojskowej trzeba stworzyć też solidną bazę do życia - a to wyzwanie zarówno dla armii, jaki i dla mieszkańców. Jak wygląda to sąsiedztwo? Materiał "Czarno na białym".

"Nie mieliśmy amunicji, wydawaliśmy odgłosy strzałów". Kursy ochotników do obrony terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej, które tworzy minister obrony Antoni Macierewicz mają - jego zdaniem - wzmocnić nasze bezpieczeństwo. Pierwsi żołnierze właśnie złożyli przysięgę i są pełni zapału. Ale czy po zaledwie szesnastodniowym szkoleniu, w razie konieczności będą w stanie skutecznie bronić kraju? Jeden z kursantów opowiedział reporterowi "Czarno na białym", jak wyglądają kursy przygotowawcze dla ochotników.

Leczą zabawki, pomagają dzieciom

Uwaga rodzice i dzieci. W szpitalu w Kolonii leczone są wszystkie chore zabawki. To sposób niemieckich medyków na walkę z lękiem dzieci przed spotkaniem z lekarzem.

Kontrowersyjna "Klątwa"

Ma prowokować do dyskusji o sztuce i o religii. I prowokuje. "Klątwa" w Teatrze Powszechnym przyciąga widzów i protestujących. Nie pierwszy raz wraca pytanie o granice artystycznej wypowiedzi i czy powinna je wyznaczać polityka.

Polityczny uścisk dłoni

Co można przekazać uściskiem dłoni? Kiedy wita się dwóch przywódców - czasami wiele. Tak było w przypadku spotkania prezydentów Francji i Stanów Zjednoczonych. Kilkusekundowy shaking hand powiedział dużo.

Donald Trump w Arlington. Oddał hołd poległym żołnierzom

Na Cmentarzu Narodowym w Arlington pod Waszyngtonem prezydent USA Donald Trump wziął udział w poniedziałek w obchodach Dnia Pamięci - święta upamiętniającego żołnierzy amerykańskich poległych w konfliktach zbrojnych, w których udział brały Stany Zjednoczone.

WOT w akcji

Polska armia z dodatkowym wsparciem. Z jednej strony amerykańscy żołnierze - z drugiej strony Wojska Obrony Terytorialnej, które tworzy właśnie minister Macierewicz i które, jego zdaniem, mają wzmocnić nasze bezpieczeństwo. Ale czy po ekspresowym, bo zaledwie 16-dniowym szkoleniu, w razie konieczności będą w stanie skutecznie bronić kraju? Pierwsi żołnierze właśnie złożyli przysięgę i są pełni zapału, który jednak trudno podzielać, gdy słyszy się opowieści o tym, jak wyglądają kursy przygotowawcze dla ochotników. O tym - jak przyszli żołnierze strzelają na nich naśladując odgłosy strzałów - opowiada nam jeden z kursantów i kandydatów do nowej formacji w polskiej armii - rozmawiał z nim Jacek Smaruj.

Tarcza obronna

Amerykańscy żołnierze w Polsce - są nie tylko w Orzyszu - także w Powidzu, w Wielkopolsce, gdzie powstaje ogromny magazyn dla ich sprzętu. Pamiętają Państwo jak przejeżdżali z nim przez Polskę? To było w marcu - budziło wtedy duże zainteresowanie, także dlatego, że był to przejazd z kłopotami, bo sprzęt pokaźny, a drogi okazały się za wąskie. Jaki dokładnie to sprzęt i jak ma nas w razie ewentualnej potrzeby bronić - o tym Rafał Stangreciak.

Żurek po amerykańsku

Sielskie Mazury z wystrzałami armat w tle, czyli o tym jak jeden batalion NATO zmienił krajobraz i życie ludzi w Orzyszu. To miasto nazwane kiedyś wojskową stolicą Polski, może stać się nią znowu, bo właśnie wprowadza się tam na stałe kilkuset amerykańskich żołnierzy. To dopiero początki i dla tej stałej bazy wojskowej trzeba stworzyć też solidną bazę do życia - a to wyzwanie zarówno dla armii, jaki i dla mieszkańców. Jak wygląda to sąsiedztwo? O tym Piotr Świerczek, który spędził w Orzyszu kilka dni.

"Pan prezydent jedzie do Gruzji z polską flagą"

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek wieczorem przybyli do Gruzji. Z gruzińskimi przywódcami polski prezydent będzie rozmawiać między innymi o NATO i zbliżeniu Tbilisi z UE, ale główny akcent ma być położony na relacje dwustronne.