Najnowsze

Najnowsze

"Zapachowe molestowanie"

Za gotowanie trafili przed sąd. Na małżeństwo uwielbiające pichcić, poskarżyli się sąsiedzi. Mieszkańcy jednego z włoskich miasteczek narzekali, że zapachy smażonego tłuszczu z parteru uprzykrzają im życie. Sąd Najwyższy przyznał im rację, uznając, że nękanie sąsiadów zapachami, to "molestowanie zapachowe".

Wyścig o kosmiczne surowce ruszył

Zaczął się wyścig o pozaziemskie bogactwa. Polskie firmy zawiązały konsorcjum, które ma zajmować się górnictwem kosmicznym. Chodzi o sięganie po planetoidy i ściąganie ich na Ziemię, aby potem otrzymywać z nich rzadkie metale.

Wyborcza rewolucja

Słynna książeczka do głosowania może odejść w niepamięć. Państwowa Komisja Wyborcza, po fali krytyki, że książeczka się nie sprawdziła, postanowiła posłuchać rad i umieścić wszystko na jednej karcie. Karta wygląda jak plakat, ponieważ jest naprawdę spora. Karta jest w trakcie testów prowadzonych przez komisję.

Kalendarzyk za trzy miliony złotych

Znały go nasze babki, nie zawsze się sprawdzał, szczególnie wtedy, kiedy kobiety nie chciały być w ciąży, ale metoda, która zeszła na plan dalszy znów wraca do łask. Minister zdrowia promuje  kalendarzyk małżeński i wyda na te promocje nawet trzy miliony złotych. Zwolennicy in vitro są oburzeni, ponieważ odebrano im pieniądze.

Serce ze szpinaku

Zabrzmi to jak historia dalekiej przyszłości, ale dzieje się już teraz. Naukowcy szukają coraz to nowych medycznych rozwiązań i tak liść szpinaku zamienili w tkankę serca.

Pracodawcy proponują zmiany w chorobowym

Czy szykują się zmiany w L4? Pracodawcy nie wierzą we wszystkie zwolnienia swoich pracowników i proponują, aby za pierwsze trzy dni chorobowego Polacy nie dostawali pieniędzy. To ma być kij na naciągaczy, ale jest też i marchewka: mielibyśmy płacić niższe składki.

Sejm o sądownictwie bez opozycji

Opozycja na reformie sądownictwa nie zostawia suchej nitki, ale gdy dochodzi do sejmowej debaty - sala jest pusta. Dziś opozycja tłumaczy się, że ich obecność niewiele by zmieniła. Marne to tłumaczenie, bo właśnie sala plenarna i zabranie tam głosu to ich sejmowy obowiązek.

"Ideologia bierze górę nad prawem". Ordo Iuris - kim są?

Twórcy skrajnie antyaborcyjnej ustawy, która przewidywała więzienie dla kobiet przerywających ciąże - tak radykalny nie jest nawet Kościół. Ordo Iuris - to prężnie działająca organizacja młodych prawników o konserwatywnych poglądach. Czym dokładnie się zajmują i jaki mają związek z kontrowersyjnym na świecie ruchem, który przyrównywany jest do sekty? Materiał "Czarno na białym".

50 tysięcy osób na wiecu koło Kremla. Ku pamięci ofiar zamachu

Ponad 50 tysięcy ludzi – według szacunków moskiewskiej policji – wzięło udział w wiecu w centrum rosyjskiej stolicy upamiętniającym ofiary poniedziałkowego zamachu w Petersburgu. Na wiec w czwartek wieczorem przyszło wielu urzędników państwowych i polityków.

Szokują i manipulują

Spór właściwie wciąż toczy się na ulicy. Spór równie radykalny, co drastyczny. Tak jak zdjęcia, które zwolennicy całkowitego zakazu aborcji wystawiają na wielkich banerach przed porodówkami w całym kraju. Robią to niemal każdego dnia. Choć te pikiety nie są duże, trudno ich nie zauważyć. Szokują, bo mają uświadamiać, tłumaczą organizatorzy. Szokują, bo manipulują, odpowiadają ich przeciwnicy. O Fundacji Pro - Prawo do życia, która w ostatnim czasie widocznie się uaktywniła - Jacek Smaruj.

Krzyż burmistrza

Chojnice i spór o in vitro, który poniekąd przenosi się na ulice. Tamtejszy proboszcz grozi burmistrzowi, że nie poniesie krzyża w czasie wielkopiątkowej drogi krzyżowej, jeśli ten nie wycofa się z pomysłu finansowania z miejskiej kasy in vitro dla chojniczan. - To inwestycja w cywilizację śmierci - twierdzi. Nie przekonuje go to, że także w Chojnicach dzięki tej metodzie dzieci się rodzą, a nie umierają. Księdza wspiera z ambony doktor Chazan. Za burmistrzem wstawia się wicestarosta. Co z tego sporu wyniknie? To najmniejsze jak dotąd miasto, w którym samorządowcy przejmują program zlikwidowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, odwiedziła Daria Górka.

Prawo i ideologia

Twórcy skrajnie antyaborcyjnej ustawy, która przewidywała więzienie dla kobiet przerywających ciąże, tak radykalny nie jest nawet Kościół. Ordo Iuris to prężnie działająca organizacja młodych prawników o konserwatywnych poglądach. Czym dokładnie się zajmują i jaki mają związek z kontrowersyjnym na świecie ruchem, który przyrównywany jest do sekty? O tym Arkadiusz Wierzuk.

"Mamy jajko, mamy plemnik. Ten lek służy temu, żeby jajko nie spotkało się z plemnikiem"

Nie macie grama litości dla zgwałconej 12-latki, a pochylacie się z kołtunerią nad komórką jajową - mówił w "Faktach po Faktach" były minister zdrowia, obecnie przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO). - Zapłodniona komórka jajowa jest człowiekiem w pierwszym stadium rozwojowym, trwają spory o to, czy tabletka "dzień po" może doprowadzić do poronienia - mówił wiceszef tej komisji Tomasz Latos (PiS).

Kopacz: wyceniono heroizm kobiety na cztery tysiące, a dziećmi przestano się interesować

Premier Szydło, mówiąc "urodzisz niepełnosprawne dziecko, dostaniesz cztery tysiące" wyceniła heroizm kobiety - mówiła w "Kropce nad i" posłanka PO Ewa Kopacz. Kopacz skomentowała słowa Jarosława Kaczyńskiego dla "Gościa Niedzielnego". W czwartkowym wywiadzie prezes PiS zapowiedział, że zakaz aborcji eugenicznej (z powodu nieuleczalnej choroby płodu) ma szanse na wprowadzenie w "stosunkowo nieodległym czasie".

"Mamy jajko, mamy plemnik. Ten lek służy temu, żeby jajko nie spotkało się z plemnikiem"

Nie macie grama litości dla zgwałconej 12-latki, a pochylacie się z kołtunerią nad komórką jajową - mówił w "Faktach po Faktach" były minister zdrowia, obecnie przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO). - Zapłodniona komórka jajowa jest człowiekiem w pierwszym stadium rozwojowym, trwają spory o to, czy tabletka "dzień po" może doprowadzić do poronienia - mówił wiceszef tej komisji Tomasz Latos (PiS). Gośćmi w drugiej części programu byli politolodzy - prof. Tadeusz Iwiński i dr Marek Migalski.

Nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: historię pisze się wiele razy

Nie ma chyba na świecie muzeum, które nie zmieniło swojego kształtu – powiedział w dniu mianowania pełniący obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki pytany o ewentualną zmianę ekspozycji. Jak dowiedziała się TVN 24, podjął on już decyzję o wstrzymaniu internetowej sprzedaży biletów.

Obrona terytorialna się zbroi. Macierewicz podaje terminy

Zakłady przemysłu obronnego, z którymi MON negocjuje kontrakty na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej, stawiają jasny próg czasowy: do czerwca mają być zamówienia, wtedy dostawy będą w tym i w przyszłym roku – powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.

Pigułka na komisji

O ograniczeniu dostępności pigułki "dzień po" rozmawiano na sejmowej komisji zdrowia. Środek znów ma być sprzedawany jedynie na receptę, czemu sprzeciwia się opozycja. "To preludium do kolejnego projektu zakazu aborcji" mówiła Paulina Piechna-Więckiewicz z Inicjatywy Polskiej. Zdaniem Lidii Sankowska-Grabczuk z Prawicy RP, sprzedaż na receptę jest uzasadniona, bo "mamy pokolenie, które zażywa takie pigułki poniżej 18. roku życia. Doświadczenie farmaceutów pokazuje, że takie osoby nic nie wiedziały o tej pigułce, a ma ona poważne skutki uboczne".

Łukaszenka: spory z Rosją odeszły na dalszy plan

Wobec zamachu terrorystycznego w Petersburgu wszystkie problemy w relacjach z Rosją odeszły na dalszy plan. Zrozumieliśmy, co jest prawdziwą wartością – powiedział prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla telewizji Mir.