Najnowsze

Najnowsze

Po ataku w londyńskim metrze w areszcie pozostaje jedna osoba

Trzech podejrzanych o związek z zamachem na metro, do którego doszło 15 września w Londynie, zwolniono we wtorek z aresztu - poinformowała policja metropolitalna. Łącznie w sprawie zamachu zatrzymano do tej pory siedem osób. Jedna z nich pozostaje w areszcie.

Prof. Zoll: te propozycje są atakiem na demokrację

- Mniejszy stopień szkodliwości niż te poprzednie projekty ustaw, ale nadal ten stopień szkodliwości jest wysoki - powiedział w "Kropce nad i" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich, komentując prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, które we wtorek wpłynęły do Sejmu.

"Ludzie dostaną w nos, ale nie dostaną sprawiedliwości"

- Te wszystkie ustawy nie rozwiązują żadnych bolączek, na które się ludzie w sądach skarżą. Nie rozładowują problemów i nie zmniejszają tych tłoków w sądzie, tylko zwiększają. Nie sprawiają, że ludzie, którzy są niezadowoleni będą mogli cokolwiek dostać - powiedziała prof. Monika Płatek. Prawniczka komentowała w "Faktach po Faktach" prezydenckie projekty ustaw dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Oba we wtorek trafiły do Sejmu.

"Ludzie dostaną w nos, ale nie dostaną sprawiedliwości"

- Te wszystkie ustawy nie rozwiązują żadnych bolączek, na które się ludzie w sądach skarżą. Nie rozładowują problemów i nie zmniejszają tych tłoków w sądzie, tylko zwiększają. Nie sprawiają, że ludzie, którzy są niezadowoleni będą mogli cokolwiek dostać - powiedziała prof. Monika Płatek. Prawniczka komentowała w "Faktach po Faktach" prezydenckie projekty ustaw dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Gośćmi w drugiej części programu byli posłowie - Borys Budka i Arkadiusz Mularczyk.

Blisko, coraz bliżej

Kolejny zaskakujący zwrot akcji w i tak już niezwykłej historii Ewarysta Walkowiaka, człowieka, który od kilkunastu lat szuka odpowiedzi na pytanie, czy jest synem znanej polskiej zakonnicy i niemieckiego oficera. Podobieństwo widoczne na zdjęciach jest ogromne, ale jeszcze większa jest zmowa milczenia wokół tej sprawy, co ciekawe, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, do których w poszukiwaniu własnej tożsamości pojechał prawie 80-letni Walkowiak. To, czego tam się dowiedział, rzuca nowe światło na całą historię i dlatego wracamy do niej po dwóch kolejnych latach. Zanim przedstawimy nowe fakty i nowych świadków, Rafał Stangreciak przypomni losy dotychczasowych poszukiwań. To jak scenariusz na sensacyjny film. Są w nim kolejne ekshumacje, które zamiast rozwiązania zagadki, jeszcze bardziej ją komplikują. Są zaskakujące wyniki badań DNA, znikające trumny, umierający świadkowie, zawiłe losy rodzinne, milczący zakon i wreszcie duży majątek, który być może jest największą przeszkodą w ustaleniu prawdy.

Prof. Zoll: stopień szkodliwości nadal jest wysoki

- Te propozycje są atakiem na demokrację - powiedział w "Kropce nad i" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich komentując prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, które we wtorek wpłynęły do Sejmu.

Kurdowie za niepodległością. Są wstępne wyniki referendum

Aż 88 procent uczestników referendum niepodległościowego, które odbyło się w poniedziałek w irackim Kurdystanie, opowiedziało się za pełną suwerennością regionu - podano we wtorek. Frekwencja wyniosła 78 procent. Władze Iraku po raz kolejny wykluczyły dialog z Kurdami.

Są dokumenty. Co prezydent proponuje w sprawie sądów

Prezydencki projekt może oznaczać przerwanie kadencji I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Toczy się spór, czy jest to zgodne z konstytucją. Ławnicy będą stanowić mniejszość w składach orzekających. Skarga nadzwyczajna będzie przysługiwać na wyroki nie starsze niż pięcioletnie. Krajową Radę Sądownictwa - tak jak chciało PiS - wybiorą politycy. Przeanalizowaliśmy prezydenckie projekty ustaw sądowych.

"Unicestwienie wszystkich celów". Rosyjskie bombowce uderzyły w Syrii

Rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS zniszczyły w Syrii pociskami manewrującymi Ch-101 punkty dowodzenia ugrupowań terrorystycznych oraz skupiska dżihadystów wraz z zasobami materiałowymi - podał we wtorek rosyjski resort obrony. Nie sprecyzowano, ile maszyn wzięło udział w nalocie.

Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy według prezydenta

Do marszałka Sejmu zostały złożone prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Projekt ustawy o KRS zakłada z kolei m.in, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm. Ten wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków Rady mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. pełnoletnich obywateli korzystających z pełni praw publicznych oraz grupa co najmniej 25 sędziów, bez sędziów w stanie spoczynku. O prezydenckich propozycjach dyskutowali w programie Tak jest byli ministrowie sprawiedliwości: Barbara Piwnik i Zbigniew Ćwiąkalski.

Trump: Korea Północna torturowała Otto Warmbiera

Prezydent USA Donald Trump oskarżył we wtorek Pjongjang o "niewyobrażalne torturowanie" amerykańskiego studenta Otto Warmbiera. Mężczyzna, który w Korei Północnej odbywał wyrok, w czerwcu został wypuszczony i wrócił do USA w stanie śpiączki, po czym zmarł.

"Jedność Iraku kluczowa". Unia ubolewa nad referendum w Kurdystanie

Unia Europejska ubolewa, że jej apele, by nie przeprowadzać jednostronnego referendum niepodległościowego w irackim Kurdystanie, nie zostały wysłuchane. Unijna dyplomacja potwierdziła we wtorek, że wspiera integralność terytorialną Iraku, ponieważ uważa ją za "kluczową", by "mierzyć się z zagrożeniami".

Wilno: Rosja symulowała atak na państwa bałtyckie

Rosyjskie wojsko wzmacnia się, wykorzystuje współczesne technologie i systemy. NATO powinno dostosowywać się do nowych zagrożeń konwencjonalnych – oświadczyło we wtorek ministerstwo obrony Litwy, przedstawiając wstępną ocenę rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Zapad.

Schetyna: jesteśmy w tym samym miejscu, w którym byliśmy w lipcu

PO nigdy nie weźmie udziału w demontowaniu konstytucji - czy będzie robił to prezydent, czy PiS - oświadczył we wtorek lider PO Grzegorz Schetyna. Zwrócił uwagę, że wciąż w Sejmie nie odbyło się głosowanie nad prezydenckimi wetami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, które miały miejsce w lipcu.

Minęły dwa lata. Unijna umowa o relokacji wygasa

We wtorek wygasa decyzja o relokacji przez państwa Unii Europejskiej uchodźców z Grecji i Włoch. Od początku budziła ona ogromne kontrowersje. Ostatecznie udało się przenieść znacznie mniej osób niż zakładano. Nowego obowiązkowego na razie w Unii rozdzielnika nie będzie.

Mazurek: konkretne odpowiedzi padną, kiedy poznamy całościowo projekty

- Będziemy w stanie ocenić te projekty, kiedy je poznamy - tak Beata Mazurek, rzeczniczka PiS, odpowiedziała zapytana o komentarz do poszczególnych propozycji Andrzeja Dudy. Poinformowała też, że nie wie kiedy dokładnie projekty ustaw o KRS i SN trafią do Sejmu. - Dzisiaj się jeszcze dzień nie kończy, więc poczekajmy cierpliwie na to, czy one wpłyną czy nie - dodała.