Najnowsze

Najnowsze

Książka policjanta pomogła odnaleźć wyjątkowy zabytek

W niezwykłych okolicznościach odzyskano płytę nagrobną Carla von der Ostena, która zaginęła w latach 80. XX wieku. Okazało się, że zabytkowy nagrobek nie został skradziony, a ocalić go przed zniszczeniem pomogła książka napisana przez policjanta-pasjonata.

Niemiecka prasa: wynik z Hagi ciosem dla Le Pen

Na wynik wyborów w Holandii zaważył dyplomatyczny spór z Turcją. Gorszy, niż oczekiwano, rezultat antyimigranckiej partii nie będzie dodatkowym wsparciem dla prawicowych populistów w innych krajach - komentuje środowe głosowanie niemiecka prasa.

"Trybunał stracił dobrą okazję, by pokazać, że nie jest atrapą"

- Szkoda, bo Trybunał stracił dobrą okazję, by pokazać, że nie jest atrapą, że mimo wszelkich zawirowań jest organem, który będzie pełnił kontrolę konstytucyjności - powiedział dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu profesor Maciej Gutowski, komentując wyrok dotyczący ustawy o zgromadzeniach.

Kierwiński: proces przed Trybunałem Konstytucyjnym to wielka kpina i ustawka

Kolejny wyrok Trybunału Konstytucyjnego podjęty w sytuacji, gdy nie ustają kontrowersje wokół tego gremium. Za konstytucyjne uznano przepisy nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, w tym dotyczące zgromadzeń cyklicznych. Wniosek o zbadanie ustawy skierował do TK prezydent Andrzej Duda. Na salę rozpraw nie wpuszczono telewizyjnych kamer. Sprawę skomentował poseł Marcin Kierwiński (PO).

"Le Figaro": wielka ulga po wyborach w Holandii

Wyniki wyborów w Holandii, w których najwięcej mandatów zdobyła centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji premiera Marka Ruttego, są "wielką ulgą dla tradycyjnych partii w Europie" - ocenia francuski dziennik "Le Figaro".

Wybuch po otwarciu koperty. Eksplozja w Paryżu

Jedna osoba została lekko ranna w wyniku eksplozji podczas otwierania listu, do której doszło w czwartek w biurach zajmowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w Paryżu - podaje stacja telewizyjna BFM. Ewakuowanych z budynku zostało 150 osób.

Konstytucjonalista: w tym składzie Trybunał nie może funkcjonować

Orzekały osoby, co do poprawności wyboru których są wątpliwości, część sędziów nie mogła wziąć udziału w rozprawie, a jeden z sędziów powinien zostać wyłączony z orzekania. To powoduje wrażenie pogłębiającego się chaosu - komentował czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego doktor Ryszard Balicki, konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego.

"Matka Boża przewidziała wydarzenia XX wieku". Posłowie PiS chcą uchwały o Fatimie

"W sposób niezwykle dramatyczny, poprzez przekazanie trzyczęściowej tajemnicy oraz spektakularny cud słońca, Matka Boża przypomniała ewangeliczną prawdę, że ludziom do szczęścia (...) potrzebny jest tylko Wszechmocny Bóg" - to słowa z projektu uchwały Sejmu, który wpłynął do laski marszałkowskiej. Autorzy - grupa posłów PiS - chcą, by izba niższa parlamentu uczciła w tej sposób setną rocznicę objawień fatimskich.

Torturowali dzieci. Odpowiedzą za usiłowanie zabójstwa, nie za znęcanie? Śledztwo od nowa

Lekarze, jak zobaczyli chłopców, byli w szoku. Mówili, że tak zmaltretowanych dzieci jeszcze nie widzieli. Ich matka i konkubent byli oskarżeni o znęcanie się, ale możliwe, że odpowiedzą za usiłowanie zabójstwa. Śledztwo rusza od początku. Dziś Sąd Okręgowy w Koszalinie oddalił bowiem zażalenie Marka K. i Katarzyny W. na decyzję Sądu Rejonowego w Drawsku Pomorskim o zwróceniu aktu oskarżenia do prokuratury.

Merkel złoży wizytę Putinowi

Kanclerz Niemiec Angela Merkel planuje spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem 2 maja w Moskwie - poinformował przebywający z wizytą w rosyjskiej stolicy premier Bawarii Horst Seehofer. Według Kremla rozmowy będą dotyczyć między innymi sytuacji na Ukrainie. Putin potwierdził termin.

Królowa zgodziła się na Brexit

Królowa Elżbieta II formalnie upoważniła w czwartek premier Theresę May do rozpoczęcia procedury negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szefowa rządu planuje uruchomić proces Brexitu przed końcem marca. Podpis królowej był ostatnim wymogiem przed początkiem rozmów z Brukselą.

"Populizm nie rozlał się na równiny wyrwane morzu"

Holenderska tama „zadziałała i wytrzymała” - tak o wyniku wyborów pisze w czwartek „La Repubblica”. Według włoskiej prasy powstrzymanie marszu populistów po władzę w Holandii jest pierwszym, pomyślnie zdanym testem przed wyborami we Francji i Niemczech.

Gratulacje płyną z całej Europy. Zwycięstwo nad Wildersem "inspiracją dla wielu"

Prezydent Francji w wydanym przez Pałac Elizejski w czwartkowy poranek oświadczeniu przyjął z radością zwycięstwo partii urzędującego premiera Marka Ruttego w wyborach parlamentarnych w Holandii. Gratulacje złożył też uchodzący za faworyta w nadchodzących wyborach prezydenckich we Francji Emmanuel Macron. Sekretarz generalny Frontu Narodowego jako sukces ocenił z kolei wynik populistycznego ugrupowania Geerta Wildersa.

Ogromna frekwencja w wyborach. "Holendrzy oddali hołd demokracji"

Środowe wybory w Holandii pokazały, że zwycięstwo populistów nie jest nieuchronne oraz że nie potrafią oni wygrać walki na argumenty - komentuje w czwartek belgijski dziennik "Le Soir". Frekwencja na poziomie około 82 procent to hołd dla demokracji - ocenia.

Holenderskie media: Rutte zatrzymał populistów

Holenderskie gazety na pierwszych stronach informują w czwartek o zwycięstwie Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) Marka Ruttego w wyborach podkreślając, że ugrupowanie to trzeci raz z rzędu wygrywa, jednocześnie zatrzymując populistów.

Wiertarka polskich studentów poleciała w kosmos

Grupa studentów Politechniki Wrocławskiej przez 1,5 roku pracowała nad zbudowaniem wiertarki, która w środę została wystrzelona w kosmos. Próba się udała, a po niecałych dwóch minutach urządzenie wróciło na ziemię. W przyszłości takie wiertarki mają umożliwić wydobywanie surowców spod powierzchni asteroid.

Dzieci skatowały flaminga w zoo

W czeskim Jihlava ZOO dzieci zabiły flaminga. Rzucały w niego kamieniami i patykami, a później skopały na śmierć. Ptak był jednym z niewielu zwierząt, które przetrwały powódź w praskim ZOO w 2002 roku.

Szef MSZ Turcji: nie ma różnicy między partią Ruttego a "faszystą" Wildersem

Szef dyplomacji Turcji Mevlut Cavusoglu oświadczył w czwartek, że nie widzi różnicy między rządzącą w Holandii centroprawicową partią VVD premiera Marka Ruttego, która zdobyła najwięcej głosów w środowych wyborach, a "faszystą" Geertem Wildersem. Tuż przed holenderskim głosowaniem między Ankarą a Hagą doszło do ostrego sporu na tle udziału przedstawicieli tureckiego rządu w wiecach w Holandii.