Najnowsze

Najnowsze

Kaczyński ostrzegał przed "obcą agenturą". Przeszkadzały mu gwizdy i krzyki

Ekshumacje pokazują bezmiar barbarzyństwa rosyjskiego, ale także bezmiar barbarzyństwa polskich władz z tego czasu, bo to, co się działo, te trumny, w których niekiedy są ciała ośmiu osób, to nic innego, jak barbarzyństwo, barbarzyństwo i jeszcze raz barbarzyństwo - zwracał się Jarosław Kaczyński do osób zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu podczas obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

"Uchwała Sądu Najwyższego ogranicza kompetencje prezydenta"

- Prawo łaski jest nieograniczone, jeśli chodzi o prerogatywy prezydenta - stwierdził Krzysztof Łapiński. Rzecznik prezydenta w "Faktach po Faktach" był pytany o uchwałę Sądu Najwyższego, który podważył prawo Andrzeja Dudy do ułaskawienia skazanego nieprawomocnym wyrokiem Mariusza Kamińskiego.

"Polska miała obowiązek przyjąć uchodźcę". MSZ: nieprawda

"Nie można mówić o 'odesłaniu' na Białoruś osoby, która terytorium Białorusi w ogóle nie opuściła" - odpowiada polski MSZ na interwencję Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie czeczeńskiego uchodźcy, któremu odmówiono prawo wjazdu na terytorium Polski. Wpuszczenia go domagał się nawet Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Skazany na śmierć za bluźniercze uwagi na Facebooku

Za wypowiedzi o religijnych przywódcach i żonach proroka Mahometa zamieszczone w mediach społecznościowych sędzia w Pakistanie skazał szyitę na śmierć - poinformował prokurator generalny kraju. Szyici w sunnickim Pakistanie stanowią mniejszość.

Wyborcze fiasko zbiera żniwo. Dymisje w obozie Theresy May

Dwoje głównych doradców premier Wielkiej Brytanii Theresy May podało się do dymisji po utracie bezwzględnej większości parlamentarnej przez Partię Konserwatywną. Z gabinetu premier odeszli Nick Timothy i Fiona Hill, którzy doradzali jej jeszcze, gdy była szefową Home Office.

Iran przeciwny referendum w sprawie niepodległości Kurdystanu

Iran, w którym zamieszkuje również mniejszość kurdyjska, wyraził w sobotę swój sprzeciw wobec przeprowadzenia referendum w sprawie odłączenia się od Iraku irackiego Kurdystanu. Pomysł planowanego na wrzesień referendum odrzucają też iracki rząd oraz Turcja.

"Skok na samorządy. Olbrzymie pole do nadużyć"

Nowela ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych daje olbrzymie pole do nadużyć i sprawia, że rząd będzie kontrolował samorząd – oceniają politycy Nowoczesnej. Ich zdaniem bezpieczeństwo inwestycji samorządowych wymaga tego, żeby regionalne izby obrachunkowe były kierowane i kontrolowane przez samorządowców.

Waszczykowski o zagrożeniu z Rosji: mogą być potrzebne nowe rozwiązania

Dotychczasowe decyzje NATO mogą być wystarczające w odniesieniu do konfliktów hybrydowych, ale jeśli Rosja będzie rozwijać potencjał wojskowy, trzeba będzie pomyśleć o nowych rozwiązaniach - powiedział Witold Waszczykowski. Wywiad z ministrem spraw zagranicznych ukazał się w sobotnim wydaniu francuskiego dziennika "Le Figaro".

"Przyszłość premier May zależy od 10 posłów"

Brytyjskie media poinformowały w sobotę o wewnętrznych konfliktach w Partii Konserwatywnej, po tym jak ugrupowanie straciło w czwartkowych wyborach bezwzględną większość w Izbie Gmin. Jednocześnie spekulowały o tym, czy premier Theresa May utrzyma się na stanowisku.

Samochody jak wino, czyli zachwycające klasyki

Szczecin w sobotę stał się polską stolicą motoryzacji. To tu przystanek miał The Baltic Classic Rally 2017, czyli rajd samochodów wyścigowych wokół Bałtyku, gdzie wiek ma znaczenie – im starsze auto, tym lepiej. Najstarszy samochód, który bierze udział w imprezie, to bentley wyprodukowany w 1925 roku.

Dyrektor Malta Festival o decyzji ministra Glińskiego: to tragifarsa

- Niestety twórczość krytykują bardzo często ci, którzy przedstawień nie widzieli - mówił we "Wstajesz i weekend" Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival, któremu w tym roku minister kultury Piotr Gliński, mimo zawartej wcześniej umowy, odmówił dofinansowania. Kością niezgody jest postać Oliviera Frljicia, reżysera kontrowersyjnych spektakli, który będzie kuratorem festiwalu.

"Krzyki i wybryki na miesięcznicach obrażają pamięć nie tylko bliskich"

Przedstawiciele części rodzin smoleńskich zaapelowali do osób, które organizują kontrmanifestację wobec sobotniej miesięcznicy smoleńskiej, o zachowanie powściągliwości. - Krzyki i wybryki obrażają pamięć nie tylko bliskich, którzy chodzą na uroczystości, ale też tych, którzy w nich nie uczestniczą - mówiła w sobotę Weronika Chlebowska-Dziadosz, siostrzenica Katarzyny Piskorskiej, która zginęła pod Smoleńskiem. Sama - jak przyznaje - nie bierze udziału w miesięcznicach.

Od Nixona do Obamy. 13 wizyt amerykańskich prezydentów w Polsce

Urzędujący prezydenci USA gościli w Polsce 13 razy. Trzech z nich - Richard Nixon, Gerald Ford i Jimmy Carter - odwiedziło Polskę tylko raz, George H.W. Bush i Bill Clinton po dwa razy. Trzy razy byli w Polsce George W. Bush oraz Barack Obama. 6 lipca wizytę w Polsce złoży Donald Trump.

"Amerykanie nie walczą, a dostarczają techniczne wsparcie"

Amerykańskie siły specjalne włączyły się poprzez techniczne wsparcie do walk na południu Filipin z dżihadystamii z ugrupowania Maute, powiązanego z islamistyczną organizacją zbrojną Abu Sajaf - poinformowały w sobotę filipińskie źródła wojskowe.

Merkel "gotowa do negocjacji". Niemieckie media o May: dama chwiejna, nie żelazna

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma nadzieję, że Wielka Brytania po wyborach parlamentarnych będzie trzymać się swego planu negocjacji w sprawie brexitu. Zapewnia, że Niemcy są na te rozmowy gotowe i chcą je szybko rozpocząć. Niemieckie media określają premier Theresę May w przeciwieństwie do "Żelaznej Damy" Margaret Thatcher mianem "Chwiejnej Damy".

Siedem osób aresztowanych po zamachu w Teheranie

Irańskie władze aresztowały siedem osób podejrzanych o związek ze środowymi atakami na parlament Iranu oraz mauzoleum ajatollaha Chomeiniego w Teheranie - poinformowały w sobotę źródła sądowe. W zamachach zginęło 17 osób, a ponad 40 zostało rannych.

59 nazwisk, 12 organizacji. Lista żądań wobec Kataru

Cztery kraje arabskie, które stoją za kryzysem dyplomatycznym w Zatoce Perskiej, trwają przy swym stanowisku i ogłosiły w piątek listę "osób oraz instytucji terrorystycznych" związanych według nich z Katarem, od którego żądają wycofania poparcia dla nich.

Co oznacza wizyta Trumpa w Polsce? Cztery punkty

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w USA oznacza, że zauważył on potencjał gospodarczy tkwiący w Europie Środowej - ocenia Bartosz Wiśniewski, kierownik Biura Badań i Analiz w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Jego zdaniem wizyta przyczyni się do wzmocnienia relacji nowe administracji z regionem.